22.01.2018
ו' בשבט תשע"ח
ישראל היום
ארכיון מהדורה מודפסת וידאו החזון אודות העיתון פרסום צור קשר
22.01.2018
> לניוזלטר בתאריך
שתף ב-facebook | שלח לחבר

מתי טוכפלד

בנט יפרק את המחנה?

קואליציה הנשענת על לפיד ועל בנט בלי החרדים היא, מבחינת נתניהו, קואליציית כרעי תרנגולת. לא רק שזו קואליציה שתספור את זמנה לאחור ושבסופו של דבר תיפול על פי האינטרס של לפיד או של מי מהשותפות האחרות, אלא שזו ממשלה שכבר מיומה הראשון תוכתב על ידי גחמות. נתניהו יעמוד, במקרה כזה, בראש ממשלת בובה, שחוטיה בידי אחרים.

ברור מדוע לפיד חותר לשם. עם 19 מנדטים שקיבל הוא לא מסתפק בלהיות גורם משפיע, אלא רוצה להיות גורם מכריע. לזה שעל פיו יישק דבר. לכן נתניהו נשם לרווחה כשהסתיימה ספירת קולות החיילים והתברר שגוש הימין מונה 61 ח"כים. עם הבסיס הזה לפיד, השייך כנראה למחנה השני, יכול רק לאיים, לא באמת לנשוך. אבל לנתניהו, כך מתברר, אין 61. דומה שבנט החליט אחרי הבחירות שהוא מתנתק מהמחנה הלאומי ומעדיף לפרק אותו, עם שותפו לדרך לפיד, שפוסל ישיבה עם החרדים.

לבנט יש טענות, חלקן מוצדקות, על התנהלותו של נתניהו מולו: הליכוד ביתנו תקפו את הבית היהודי בקמפיין. נתניהו קרא לבנט אחרון לפגישה. את ההצעות לתיקים העבירו דרך התקשורת. הכל נכון. השאלה היא אם אחרי כל אלה, יידע בנט להפריד בין עיקר לטפל ובין מהות לשטות. האם עדיף להמשיך להיות צודק מול הליכוד כאילו הבחירות לא הסתיימו, או לדאוג לישיבות בני עקיבא ולישיבות ההסדר, המשוועות לעזרה בעקבות גירעונות עתק. או לטעון שהכל על רקע אישי ובינתיים לטרפד את מינויו של אורי אריאל לסגן שר הביטחון, חלומם של מתיישבי יו"ש.

אבל יכול להיות שברגע האחרון הדברים ייראו אחרת. אם איום הבחירות יהיה ממשי, ייתכן שגם בבית היהודי, גם בעבודה, וגם ביש עתיד, יראו את הדברים אחרת. קשה לראות את הח"כים החדשים, שעדיין לא סיימו לפרוק את הארגזים בחדריהם, מקפלים הכל ויוצאים לעוד מערכת בחירות. בינתיים יש עוד זמן. כולם יכולים להמשיך לשחק משחקים.

חזרה לדף ראשי | לניוזלטר מתאריך: