24.01.2018
ח' בשבט תשע"ח
ישראל היום
ארכיון מהדורה מודפסת וידאו החזון אודות העיתון פרסום צור קשר
24.01.2018
> לניוזלטר בתאריך
שתף ב-facebook | שלח לחבר

ד"ר אביעד הכהן

בין בדיקה לחקירה

במדינת "כזה כאילו", גם מכתב אנונימי, חתום בראשי תיבות, עשוי להכריח אותך לבוא למשטרה כדי להוכיח ש"אין לך אחות". האישה שנחזית להיות כותבת המכתב מכחישה, תלונה לא הוגשה, קורבן לא צייץ. אך כפי שהוכח אתמול, לעתים די בשרבוט כמה שורות רצופות שגיאות כתיב כדי לפתוח במחול שדים, "בדיקה" משטרתית, מוצר נוסף במכבסת המילים הישראלית, שזכרו לא בא בחוק.

במסגרת ה"בדיקה" ייגבו עדויות, ייאספו ראיות, אך ללא צילה המאיים של ה"חקירה", שהופכת אוטומטית את הנחקר המרכזי ל"חשוד" ולא אחת פוגעת בשמו הטוב ומכתימה אותו לעד.

חוק סדר הדין הפלילי אינו מחייב הגשת תלונה כדי לפתוח בהליך. די ב"מידע" שהגיע למשטרה על ביצוע עבירה, באמצעות עוף השמיים שהוליך את הקול או באמצעות יד נעלמה, כדי ליצור חשד שיוביל לחקירה פלילית.

עם זאת, המדיניות המקובלת היא שלשם פתיחה בחקירה יש צורך בתשתית ראייתית מינימלית לקיומה של עבירה. כך נולד מוסד ה"בדיקה", יצור כלאיים שבין חקירה לבין חוסר מעש וסגירת התיק עוד לפני שנפתח.

אם בכל מקרה של פתיחה בחקירה דרושה זהירות, במקרה דנן היא נחוצה שבעתיים. הנימוק האחד הוא הנמען, שר בכיר בממשלה, המיועד אולי לתפקיד בכיר עוד יותר בממשלה הבאה. יש להניח שאויביו וסתם קנאים עשויים ל"חפש" אותו דווקא בימים אלה. הדרך לסיכול ממוקד של מינויים כגון אלה רצופה באמצעים הנבזיים ביותר.

מנגד, והדבר מעוגן גם בחוק המתקדם למניעת הטרדה מינית, המשטרה חייבת ברגישות מיוחדת דווקא בחשד לעבירות, שמבוצעות דרך כלל בחדרי חדרים, ובין אנשים שמקיימים יחסי מרות ביניהם המשתקים ומשתיקים את הקורבן. המציאות מלמדת שבעבירות מסוג זה, לסוגיהן, לא אחת "אין עשן בלי אש", ולמרות זאת הקורבן נמנע מלהתלונן.

הבושה, הפחד שמא "לא יאמינו לי", כמו גם החקירה הנגדית המתישה העתידית על דוכן העדים מצד סניגוריו הממולחים של התוקף, מרתיעות רבות מהקרובנות.

יש מקום לדרישה ש"בדיקת" המשטרה תסתיים במהירות, ובסיומה ייוודע לכל אם היתה זו רק סערה, או שמא סער, בכוס מים, או שהיו דברים בגו. בירור העניין עד תומו חשוב לציבור, ולא פחות מכך לשר החינוך. אסור שצילה המאיים של עננה בלתי פתורה זו ימשיך לרחף.

חזרה לדף ראשי | לניוזלטר מתאריך: