24.01.2018
ח' בשבט תשע"ח
ישראל היום
ארכיון מהדורה מודפסת וידאו החזון אודות העיתון פרסום צור קשר
24.01.2018

כותרות היום

שתף ב-facebook | שלח לחבר

איזי ליבלר

עזה: סיפוק לצד חשש

הנזיפה בממשלה בנוגע להסכם הפסקת האש והרמיזה כי מבצע "עמוד ענן" היה כישלון הן מוטעות. בתנאים הגיאופוליטיים הקשים, היה בלתי מציאותי לצפות כי המערכה הזאת תסיים את הקונפליקט, משום שמחיקתו של חמאס היתה בלתי אפשרית ליישום.

"ניצחון פירוס" היה אפשרי להשגה בעזרת מבצע קרקעי קשה, אך במקרה זה היתה ישראל נאלצת לסגת במהירות, וצה"ל היה סופג קורבנות רבים. כמו כן, מתקפה קרקעית, לא זו בלבד שייתכן שהיתה מובילה לעימות צבאי עם משטר האחים המוסלמים במצרים, אלא שהיתה מסיטה את תשומת הלב מהאיום הגרעיני האיראני. קורבנות היקפיים בעזה אף היו מערערים את דעת הקהל החיובית השלטת.

התוצאה רחוקה מלהיות קיפאון. חמאס מבקש לעשות ספין על הפסקת האש ולציירו כניצחון, אולם תשתית הארגון הושחתה ומערך הטילים שלו לא הצליח לגרום לקורבנות הרבים שאותם ציפה להשיג ולערער בעזרתם את המורל הישראלי. לראשונה נאלץ הארגון לאמץ הסכם להפסקת המתקפות ושיגור הטילים נגד ישראל ולמניעת פעולות כאלו מטעם ארגוני טרור אחרים.

הממשלה וצה"ל תיפקדו למופת, והתגובה הנלהבת מצידם של חיילי המילואים שיקפה את המוטיבציה הגבוהה בקרב הישראלים הצעירים. כיפת ברזל תיפקדה מעבר לכל הציפיות, בשיעור הצלחה של כמעט 90 אחוז, ובהיעדרה של המערכת מלחמה קרקעית היתה מחויבת המציאות.

מתחילתו של המבצע הכריז נתניהו כי המטרה היא להשיג יציבות, וכי פלישה לעזה תיעשה רק במקרה שבו תהיה מחויבת להגנה על אזרחי ישראל. ודאי שהוקל לו כאשר הנשיא אובאמה והקונגרס תמכו ללא עוררין בזכותה של ישראל להגנה עצמית, וכאשר דרשו כי חמאס יחדל לשגר טילים טרם הפסקת פעולותיה של ישראל.

על אף הצהרותיו המתלהמות, נשיא מצרים מוחמד מורסי, פרטנר אידיאולוגי של חמאס, הבין כי תמיכה בחמאס בעת מלחמה תוביל לתגובה אמריקנית שתפגע קשות בכלכלת מצרים. תחת לחץ כבד של אובאמה, שימש מורסי מגשר בדרך להפסקת האש. הוא אף נאלץ, לראשונה, להתייחס לישראל בשמה, על אף סירובו לבקשת אובאמה לדבר עם נתניהו.

ואולם אל לנו להיות אופוריים בנוגע ל"הפסקת האש" הנוכחית. חמאס הרצחני, שאמנתו אינה ניתנת להבחנה מהתעמולה האנטישמית הבוטה ביותר, משמר את כוחו ונתמך על ידי המדינות הפונדמנטליסטיות האיסלאמיות המקיפות אותנו.

הפסקת האש היא זמנית במקרה הטוב, ורוב הישראלים הסתייגו באופן אינסטינקטיבי מתנאיה, ובייחוד מהכרזתה של מצרים על עצמה כבוררת במקרה של הפרתה. האם אנו יכולים לצפות מהנשיא מורסי, חבר בארגון האחים המוסלמים האנטישמי אשר הקים את חמאס, לשמש מתווך ניטרלי? אכן, יש לנו סיבות לחשש כי הלגיטימציה שלה זכה מורסי, וכן הברית המתפתחת בינו לבין ארה"ב, עלולות לחזור אלינו כבומרנג.

כעת עלינו להתחשב בסביבה המורכבת ביותר שבה פעלנו ולהכיר בהיבטים החיוביים של "עמוד ענן". לעת עתה, ניתן לנו בפועל אור ירוק לתגובה צבאית אם יחדש חמאס את מתקפותיו. עלינו למנוע התחזקות צבאית מחודשת בכך שנדחק בארה"ב לדרוש שהמצרים יחסמו מחמאס את האפשרות לייבוא אמצעי נשק, וזאת דרך מנהרות או מתוך סיני. עלינו ליישם הרתעה אמיתית ולהכריז כי כל ירי מהרצועה יזכה לתגובה מיידית, וכן להפסקה זמנית של אספקת החשמל ושל שירותים נוספים.

אם הפסקת האש תחזיק מעמד, תתייחס ההיסטוריה בחיוב לאסטרטגיה של נתניהו, שאותה סיכם במילים "הפעלנו עוצמה צבאית, תוך כדי שיקול דעת מדיני". אך אסור לשגות באשליות. העימות רחוק מסיומו, ויש להסיט את תשומת הלב בחזרה לאיראן. בהקשר הזה, יש לקוות כי תוצאות מבצע "עמוד ענן" יובילו לברית מחודשת ולשיתוף פעולה קרוב יותר עם ארה"ב ועם אירופה.

חזרה לדף ראשי | לניוזלטר מתאריך: