17.03.2018
א' בניסן תשע"ח
ישראל היום
ארכיון מהדורה מודפסת וידאו החזון אודות העיתון פרסום צור קשר
17.03.2018

כותרות היום

שתף ב-facebook | שלח לחבר

ח"כ עתניאל שנלר

מ"עמוד ענן" אל "עמוד האש" מול איראן

גילוי נאות: ערב ההחלטה על הפסקת האש סברתי כי יש חשיבות למהלך קרקעי מוגבל, שיוכיח נחישות ומוכנות למהלך נרחב בעזה, לשם שיפור תנאי הפסקת האש, שחרור "קפיץ" דריכות צבא המילואים ויצירת תחושה טובה בקרב רוב אזרחי ישראל. חרף הדברים, אני שמח על החלטת הדרג המדיני להפסיק את המבצע בעת הזאת. תכלית כל מבצע צבאי לשנות מציאות קיימת למציאות טובה ומתאימה יותר לצרכיה האסטרטגיים של המדינה, ותכלית זו היא הראויה לבחינה.

את עוצמת ההרתעה שהושגה יהיה אפשר לבחון רק בעתיד, עת יתברר ה"מחיר" שאותו יהיה האויב מוכן לספוג. פרשנים, והמתיימרים להיות כאלה, מנתחים את גודל הפגיעה בתשתית הצבאית של חמאס בעוד אין בידם מידע מודיעיני מלא כנדרש. ואולם אין זה המימד המכריע שבאמצעותו נבקש לבחון את מימוש היעד האסטרטגי שיוביל לשינוי המציאות המיוחלת.

אז מה באמת השתנה? היעד המרכזי הוא חיסול אופציית הגרעין האיראני להבטחת קיומה וביטחונה של ישראל. הפסקת מבצע "עמוד ענן", על הישגיו הרבים ובתנאים שנוצרו, משפרת במידה ניכרת את המציאות אל מול הסכנה האיראנית. הגיבוי הבינלאומי שקיבלנו ממדינות המערב ומנשיא ארה"ב נבע לא רק מתוקפנות הטרור, כי אם גם מאופי השיח המדיני שאותו ניהלה ישראל, שהתחשב באינטרסים של השותפים מהמערב ובלי לפגוע באלה שלנו. בכך נוצרה נקודת זינוק חדשה ונוחה יותר למימוש המחויבות של ארה"ב ושל העולם המערבי ביחס לצעדים המתבקשים נגד הגרעין האיראני. זאת אף זאת, מצרים, נכון להיום, ביססה את מעמדה כ"בריח התיכון" בציר הסוני המתייצב אל מול הציר הרדיקלי-שיעי שבהנהגת איראן.

הלחץ של האחים המוסלמים לחולל "אביב ערבי" בחשובה שבשכנותינו, בממלכה הירדנית, רוסן במידת מה. הדו-שיח הישיר והעקיף של ישראל עם האיסלאם המתון, המושתת על אינטרסים משותפים, מתבסס ומתחזק, וברקע פניית אבו מאזן לאו"ם להכרה בינלאומית. לכל ברור כי אם נמצא עצמנו, בתקופה הנראית לעין, בעימות אזורי, עוצמת האיום כלפינו בחזית הדרומית תהיה נמוכה משמעותית, בצמצום יכולות צבאיות מהותיות של חמאס ובכפוף להפנמת עוצמת ההרתעה הישראלית.

מצער להיווכח שיש בקרבנו פוליטיקאים שחרף עברם המפואר לא רואים כל זאת, ופוגעים בדיבורם המתלהם באינטרסים הלאומיים של ישראל בעבור נזיד קולות. רובו של העם מבין היטב כי ניצול ההזדמנות להפסקת האש ברגע השיא במישור המדיני-ביטחוני מחד גיסא, תוך כדי שימור מירב עוצמתו של צה"ל והבטחת השקט בדרום לתקופה ממושכת מאידך גיסא, הוא החלטה אסטרטגית חשובה מאין כמותה. החלטה זו תאפשר למדינת ישראל להתמודד עם "עמוד האש" המתחייב נגד איראן ובכך תבטיח את מעמדה ואת עתידה.

חזרה לדף ראשי | לניוזלטר מתאריך: