25.06.2017
א' בתמוז תשע"ז
ישראל היום
ארכיון מהדורה מודפסת וידאו החזון אודות העיתון פרסום צור קשר
25.06.2017

כותרות היום

כך יצא לדרך מבצע "עמוד ענן"
חזרה לקריאת הכתבה >
שתף ב-facebook | שלח לחבר

דן מרגלית

לרגע, ישראל של פעם

אחמד ג'עברי חוסל אתמול. באיחור ניכר. טוב מאוחר מאשר כלל לא. יריית הפתיחה, ומה שבא בעקבותיה בתקיפת רקטות הפאג'ר ובכירים אחרים בחמאס, נדרשו כדי להחזיר לישראל את עוצמת ההרתעה שנכתשה בחודשים האחרונים. המחיר שגובים צה"ל והשב"כ מחמאס הוא הסיכוי היחיד להפסיק את האש לתקופה ממושכת. זה היעד. הוא לא דבר של מה בכך, אך פחות מפתרון כולל.

לרגע ביצבצה ישראל של פעם, ערמומית וזריזה ולא מגושמת. השר בני בגין הצהיר כי תם סיבוב הקרבות. בנימין נתניהו ואהוד ברק השמיעו דברים שנשמעו כקלישאות, ולהשלמת ההונאה של חמאס טסו אתמול צפונה, ואז הנחית בני גנץ את האש על רצועת עזה.

לא בקלות, היתה אפשרות לפתוח את מבצע "עמוד ענן" בחיסול בכירים אחרים בחמאס, אבל יורם כהן והשב"כ הביאו מידע כי יש סיכוי ללכוד את ג'עברי, והוחלט להמתין לו בטרם הסתערו על מיפוי רקטות הפאג'ר המדויק שהביא ראש אמ"ן אביב כוכבי.

חמאס הופתע, מפני שהעריך כי הממשלה בירושלים לא תעז להגיב על התגרותו, ואתמול אף ניתן לכך ביטוי בדברי איסמאעיל הנייה כי אילו הממשל המצרי הנוכחי שלט בקהיר בימי "עופרת יצוקה", המבצע הקודם לא היה יוצא לדרך.

חמאס לא היה יכול לשער כי "עמוד הענן" ניצב לפתחו. אך נכון שכבר אמש הגיבה מצרים בתקיפות דיפלומטית בזמנה את שגרירה להתייעצויות בבית. במילון הדיפלומטי זה גינוי חריף לישראל.

חמאס שגה בהערכת חולשת ישראל. עם זאת, נתניהו וברק נמנעו אמש מכל צליל של יוהרה ושל הרמת מורל מלאכותית מהסוג שאפיין את פתיחת מלחמת לבנון השנייה. להפך, הם ודובר צה"ל יואב (פולי) מרדכי הדגישו כי צפויים ימים קשים.

הממשלה קבעה רף יעדים מציאותי, אפילו אפרורי ומובן מאליו מתוך תובנה שמבצעים כאלה אינם פותרים בעיה עד תומה. בסופם אין הסכם שלום. גם לא הודנה. משיגים הרתעה לכמה שנים, והיא - ורק היא - מעניקה שקט יחסי לתושבי היישובים בדרום.

אך ארוכה הדרך עד להשגת המטרות המציאותיות האלה. יהיו ימים של גאות ושפל; ימים של פנים נפולות עם "מה יהיה" ו"הלנצח תאכל חרב?" ויהיו בעיות מדיניות קשות הן במזרח התיכון והן במעגל הידידותי הרחוק בארה"ב ובאירופה; וגראדים שיפגעו במטרתם ואולי אפילו פאג'ר על גוש דן, וצריך להימנע מהיסטריה, וזה רע אבל יחזק את הסולידריות עם האזרחים-האחים שביישובי עוטף עזה; וגם אחדות המחנה הפוליטי היא עניין לזמן קצר, ובאורח טבעי קשיים ומשגים בלתי נמנעים יאפשרו לאגפים אופוזיציוניים לפרוש מן ההסכמה הרחבה.

אין ספק ש"עמוד ענן" יצא לדרך בצעד נכון, אבל מובן כי הסיום יהיה קשה במיוחד. אז יגיע שלב המיקוח תוך התערבות של גורמים בינלאומיים, ידידותיים ועוינים. ההחלטה ראויה לתמיכה רחבה, אבל צריך למלא את הריאות באוויר. סבלנות וקור רוח הם מבחנו של העורף. גם ההבנה שכל הישג מוגבל בזמן נראה לעין.

חזרה לדף ראשי | לניוזלטר מתאריך: