24.03.2018
ח' בניסן תשע"ח
ישראל היום
ארכיון מהדורה מודפסת וידאו החזון אודות העיתון פרסום צור קשר
24.03.2018

כותרות היום

שתף ב-facebook | שלח לחבר

ד"ר ראובן ברקו

טיפול שורש לחמאס

ההתנתקות מעזה ובעקבותיה ירי הרקטות על ישראל משולים לסיפור על מטופל, שבתום עקירת שיניים שנמשכה דקות הופתע ממחירו של הטיפול. "שילמת הרבה כי הטיפול היה קצר, היה אפשר למשוך זאת שעתיים", הסביר הרופא.

מכיוון שאזרחי ישראל בדרום סובלים ממילא מירי רקטות חמאס, ראוי לנצל כראוי את הכאב הנמשך חרף ה"עקירה" (או ההתנתקות) ולהכאיב בעוצמה לצד השני, כמאמר המשל הערבי: "הרטוב אינו חושש מגשם". הפתרון הוא גרימת נזק בלתי נסבל ובלתי מידתי לנכסי חמאס, בלא קשב להתניותיו ולמסריו. הרעיון הוא "פבלובי": אם אצלנו גיהינום - אצלכם ישוגרו רבים מאוד ל"גן עדן".

חמאס הגדיר את הישראלים כיעד אסטרטגי להרג. מטרתו היא להקים את המדינה האיסלאמית על חורבות ישראל. עם היהודים ידבר על נושא אחד - השמדתם או מנוסתם "מערבה מכאן" לים. מדובר באמונה דתית ששינויה - כפירה.

חמאס מנהל לנוחותו מדיניות דו-פרצופית שתכליתה הונאה. מחד גיסא, הוא מנסה להצטייר כשלטון לגיטימי בעל אחריות ממשלתית כלפי אוכלוסייתו, בעודו קורץ למערב (שחלקו מסרב להוקיעו כארגון טרור) ומציג עצמו כסמכות שלטונית הומניטרית המתחרה בלגיטימיות של אש"ף. מאידך גיסא, עוסק חמאס בניהול מועדון טרור רב חברים, ולכן אינו יכול לפגר אחרי ארגוני הטרור האיסלאמיים האחרים (שמרביתם כפופים לו) בעשייתם נגד ישראל. אלה פועלים נגד ישראל כ"ארגוני חזית" בהוראת חמאס כדי לשמור על "דימויו הלגיטימי" של הארגון הרצחני. שיטה זו מאפשרת לו להתחרות על פופולריות בקרב הפלשתינים, לאסוף תרומות, לזכות למשטי תמיכה, לביקורים ולסיוע מדיני (כגון ביקור האמיר מקטאר) ולשפר את יחסיו עם מצרים.

עם זאת, כשחגיגת ארגוני הטרור הקיקיוניים נגד ישראל גוברת, "יוצא חמאס מהארון" ונוטל חלק מוצהר בירי הרקטות, שאם לא כן יאבד את מינויו כ"מנהל מועדון הטרור". הטריק מוכר: מנהיגי חמאס זוכרים כיצד סייעו בזמנו לערפאת המיתמם לפגע בנו כ"קבלני משנה לפיגועים". חמאס גם זוכר כיצד מרד לבסוף באש"ף ו"הזנב כישכש בכלב". יש לעשות שימוש בזיכרון קולקטיבי זה של חמאס ככלי מעצב תודעה. הכיצד?

התקשורת הפלשתינית חשפה לא אחת כי בניגוד לדימוי "האיסלאמיסטי תאב המוות", רגיש חמאס לנכסיו. מדובר בעיקר בגולגולות מנהיגיו ובתשתיותיו המציגות נורמליות ולגיטימיות. בפועל קשוב חמאס למסרי הכאב הנובעים מאובדן תשתיות, פעילי טרור ושירותים נגישים אחרים.

אסור לישראל לשמש קורבן לקפריזיות של ארגון מזוקנים זה או אחר. עליה להפציץ את הרצועה ולגרום נזק חסר תקדים לפעילים ולתשתיות בלי לחשוף את חייליה למגע. עזה היא כרוניקה של לחימה סיזיפית שתוכרע בהרתעה הבנויה על נזקים בסדרי גודל, ולכן חבל על כל חייל. מכיוון שבעזה כבר מוכנה האלטרנטיבה להנהגת חמאס, יש להותיר מהוותיקים קומץ כ"מוקד ידע" בעל צריבה תודעתית לשימור הזיכרון וההרתעה.

חזרה לדף ראשי | לניוזלטר מתאריך: