23.03.2018
ז' בניסן תשע"ח
ישראל היום
ארכיון מהדורה מודפסת וידאו החזון אודות העיתון פרסום צור קשר
23.03.2018
> לניוזלטר בתאריך
שתף ב-facebook | שלח לחבר
מותו של גיבור מלחמה

ריצ'רד וינטרס (93), מגיבורי מלחמת העולם השנייה, הלך לעולמו • דמותו כקצין בדיוויזיה המוטסת ה?101 של ארה"ב כיכבה בסידרת הטלוויזיה המוערכת "אחים לנשק"

אלי לאון וסוכנויות הידיעות (צילומים: אי.פי)

וינטרס לאחרונה
וינטרס בימיו כקצין
השחקן דמיאן לואיס מגלם את דמותו

בארה"ב ממשיכים להספיד את רס"ן ריצ'רד וינטרס, שנלחם בגבורה במלחמת העולם השנייה כמפקד פלוגה אמריקנית בזירה האירופית, שהלך לעולמו בתחילת החודש, בגיל 93.

גבורתם של וינטרס ואנשיו, החל מהפלישה לנורמנדי ועד סוף המלחמה, כמפקד פלוגה ה' ברג'ימנט 506 של הדיוויזיה המוטסת ה?101, הונצחו בספר "אחים לנשק" שכתב ההיסטוריון האמריקני הנודע סטיבן אמברוז ולאחר מכן עובדו לסידרת הטלוויזיה המצליחה באותו שם, בהפקת הבמאי סטיבן שפילברג והשחקן טום הנקס.

כיום, כשארה"ב נלחמת במספר חזיתות בעולם, מאז הפיגוע במגדלי התאומים, חוזרים האמריקנים יותר ויותר לעבר המלחמתי שלהם, כשצבאות נלחמו בצבאות, והאבחנה בין הטובים לבין הרעים היתה פשוטה וברורה יותר.

כך היה במלחמת העולם השנייה, כאשר ארה"ב ובעלות הברית נלחמו בנאצים, ביפנים ובשותפיהם במאבק שעיצב את פני העולם.

הגיבורים שהבטיחו את ניצחון כוחות הברית היו מיליוני הלוחמים שהעיתונאי האמריקני טום ברוקאו כינה כ"דור הגדול מכולם". כזה היה וינטרס, שצנח עם חייליו בפלישה הקשה והעקובה מדם לנורמנדי ב?6 ביוני 1944. משימת הכוחות המוצנחים היתה לכבוש ולאבטח את צירי התנועה מחופי הפלישה אל תוך היבשה.

הבעיות לא איחרו לבוא, כאשר המטוס שהוביל את מפקד פלוגה ה' והרס"ל שלו התרסק וכתוצאה מכך הפך וינטרס למפקד הפלוגה. אם לא די בכך, במהלך הצניחה נשקו של וינטרס אבד לו ו?90 אחוזים מחייליו נעלמו. למרות זאת, יחד עם 13 מלוחמיו, הצליחה הפלוגה להתגבש, ובבוקר שאחרי, קיבלו החיילים פקודות להשמיד סוללות תותחים גרמניים שהפגיזו את חוף "יוטה".

ההתקפה על העמדה הגרמנית נלמדת עד היום במכללות צבאיות. לאחר הפלישה נלחמה יחידתו של וינטרס ביערות צרפת ובלגיה. היא השתתפה בהדיפת המיתקפה הנאצית "בקרב על הבליטה", והגיעה בסוף המלחמה ל"קן הנשרים", המשכן ההררי של היטלר.

וינטרס, שנולד בינואר 1918 במדינת פנסילבניה, הפגין כבר בילדותו מאפיינים שבלטו בו כקצין מצטיין. ברבות השנים הוא חי את חייו בשקט יחסי, עד שסיפורו פורסם ברבים והפך אותו, בארה"ב, לאחד הסמלים של מלחמת העולם השנייה.

ב?2006 פירסם ספר זיכרונות אוטוביוגרפי - "מעבר לאחים לנשק". את דמותו בסידרת הטלוויזיה המצליחה גילם השחקן דמיאן לואיס.

ב"אחים לנשק" מצוטט מפיו משפט שהפך למוטו לרבים; כשנכדיו שאלו אותו אם היה גיבור במלחמה, השיב: "לא, אבל לחמתי בחברת גיבורים".

חזרה לדף ראשי | לניוזלטר מתאריך: