21.11.2017
ג' בכסלו תשע"ח
ישראל היום
ארכיון מהדורה מודפסת וידאו החזון אודות העיתון פרסום צור קשר
21.11.2017
> לניוזלטר בתאריך
שתף ב-facebook | שלח לחבר
משרד המשפטים האמריקני: "CIA העניק מקלט בארה"ב לפושעי מלחמה נאצים"

סוכנות הביון ידעה על עברם, אך השתמשה בהם בין היתר לקידום פרויקט החלל

ליאור יעקבי וסוכנויות הידיעות (צילומים: אי.פי)

ארתור רודולף, שסייע לסוכנות החלל האמריקנית
יוזף מנגלה

אמריקה בשירות הנאצים: העיתון "ניו יורק טיימס" דיווח אתמול כי דו"ח של משרד המשפטים האמריקני חושף כי CIA העניק מקלט לפושעי מלחמה נאצים לאחר מלחמת העולם השנייה.

בדו"ח, שהוגדר כמסמך סודי, נטען שהסיוע של סוכנות הביון להגירת הנאצים נבעה מתוך כוונה להשתמש בהם להשגת מידע מודיעיני, וזאת אף שהיה ידוע על עברם הנאצי. על פי הדיווח, העניק CIA מקלט מדיני לפחות ל?24 פושעי מלחמה נאצים ולמשתפי פעולה עימם בתום מלחמת העולם השנייה. עם זאת, הדו"ח מדגיש כי נוסף לפעילות המפתיעה הזו של CIA, הוקמה מחלקה במשרד המשפטים לטובת איתור וגירוש פושעים נאצים מארה"ב.

על פי הדו"ח, במהלך עבודתה של המחלקה גורשו מארה"ב לפחות 300 נאצים, כאשר לחלקם נשללה האזרחות ולאחרים לא ניתן היתר כניסה לשטחי המדינה.

הקרקפת של מנגלה

על פי הפרסום, כותבי הדו"ח טוענים כי "דווקא ארה"ב, שהתגאתה תמיד בהיותה מעניקה מקלט לנרדפים, הפכה במידה מסוימת למקום בטוח גם ללא מעט רודפים".

אחד המקרים שמתאר הדו"ח מתייחס לאוטו ואן?בולשוינג, שהיה עוזרו של אדולף אייכמן ומהוגי התוכנית הנאצית "לטיהור גרמניה מיהודים". על פי הדו"ח, CIA סייע לו להגר לארה"ב בשנת 1954 ומאז הוא עבד עבורם. רק כאשר עברו הנאצי התגלה על ידי משרד המשפטים בשנת 1981, הוחלט לגרשו מהמדינה.

דוגמה נוספת שמוזכרת בדו"ח מתייחסת למדען הנאצי, ארתור רודולף, שהיה מעורב בפיתוח פרויקט הטילים ה?V-2 בגרמניה הנאצית, ואשר הגיע בשנת 1949 לארה"ב, שם סייע לסוכנות החלל האמריקנית לפתח את הרקטה, שבאמצעותה בוצעה נחיתת החללית הראשונה על הירח. כאשר עברו התגלה בשנת 1983 על ידי משרד המשפטים הוא נמלט לקנדה.

בדו"ח המקיף יש גם פרק שעוסק גם בפרשה המסתורית סביב יוזף מנגלה, שבו מתוארים המאמצים הקדחתניים של המחלקה המיוחדת לאתר אותו ולדעת מה עלה בגורלו. על פי הפרסום, ראש המחלקה שמר אף פיסת קרקפת של מנגלה שהועברה מברזיל, ואשר שימשה מאוחר יותר הוכחה מכרעת באשר לזיהויו הסופי.

חזרה לדף ראשי | לניוזלטר מתאריך: