21.02.2018
ו' באדר תשע"ח
ישראל היום
ארכיון מהדורה מודפסת וידאו החזון אודות העיתון פרסום צור קשר
21.02.2018
> לניוזלטר בתאריך
שתף ב-facebook | שלח לחבר
העתיד המסוגנן כאן

נעליים בעיצוב אישי, שמלות המפיקות קול ובגדים שמודפסים מתוך קבצים דיגיטליים • תערוכה חדשה מציגה את הקשר שבין טכנולוגיה לאופנה

סיגל ארביטמן (צילומים: שי בן אפרים)

רובוטים מחלקי שואבי אבק. שיתוף הפעולה של איסימיאקי עם חברת שואבי האבק דייסון
הנעליים המוזרות של סדריק פלזינסקי מרמזות על האישיות המוזרה שיצרה אותן
השמלה המזמרת של אליס סנטורו, הבד עשוי מסלילי קלטות ישנות
שלושת הבלייזרים של יעל טרגן משמשים אלטרנטיבה מנחמת לרעיון המאגר הביומטרי

האישיות שלי יצרה נעל שבחיים לא הייתי קונה. בתערוכה "אופנה מכנית" שמוצגת במוזיאון העיצוב בחולון מציע המעצב הצעיר סדריק פלזינסקי לכל דכפין תפקיד בלתי מוגבל כיוצר בפני עצמו, ולוקח צעד אחד קדימה את אופציית העיצוב האישי. אצל פלזינסקי צריך לענות על שאלון המציג שאלות אישיות ותגובות אישיות לאייקונים ולסמלים, ועל פי התשובות נוצרת הנעל. בתערוכה מוצג הפרויקט בשני מסכי מחשב. באחד המבקר מתבקש לענות על השאלון, ובסיומו מתגשמת על המסך השני הנעל שתשובותיו יצרו. הקונספט מאוד הלהיב ועניתי על השאלון בדיוק ובמחשבה רבה, עניין אותי לדעת לאיזו נעל תתגשם האישיות שלי. מה רבה היתה אכזבתי כשהנעל שנוצרה על המסך השני נראתה כחילזון שלא התפתח כיאות: לבנה ומוארכת.

גם תחום האופנה פונה בשנים האחרונות, עם התפתחות המדע והטכנולוגיה, לכיוון מגמות עתידניות ועיסוק בשאלה: עיצוב אופנה, לאן? אם השיח האופנתי עסק עד עתה בעיקר בגזרות, בבדים ובקביעת טרנדים עיצוביים, הרי היום מעצבי מוצר ומעצבי אופנה פונים לשלב אלמנטים טכנולוגיים בתהליך החשיבה והייצור של אופנה, ולא מן הנמנע שבעוד כמה שנים הבגדים שאנו נלבש יהיו מותאמים לנו אישית בכל רמה ואפילו יהבהבו, ינצנצו וישמיעו קולות.

תחילתו של התהליך מוצגת בתערוכה שבה מציגים מעצבי מוצר ואופנה ישראלים ובינלאומיים רעיונות לגבי השילובים העתידיים בין טכנולוגיה לאופנה. מיצגי האופנה הנחשפים בתערוכה מעבירים רעיונות שונים לגבי תפישת המעצב את הפונקציה של מדע וטכנולוגיה בתהליך עיצוב האופנה, שבסופו נוצר מוצר צריכה לביש.

עוד פרויקט מעניין הוא שיתוף פעולה בין מעצבת האופנה גליה רוזנפלד לאמנית האנימציה דנה פרבר, בשם "קופיפיקציה". שתי המעצבות הגו תהליך שבאמצעותו כל אחד יכול ליצור עותק של לבושו של אדם אחר. על ידי יצירת עיצוב דיגיטלי בסורק תלת?מימד, ניתן ל"כווץ" את הבגד לקובץ דיגיטלי ולהעביר אותו מאדם לאדם, להדפיס אותו במדפסת תלת?מימד על פי המידות הנדרשות.

מעצבת האופנה וחוקרת התרבות יעל טרגן יצרה אלטרנטיבה משעשעת למאגר הביומטרי שהכעיס לא מעט אנשים. על פי העולם הדמיוני שהמציאה טרגן, טביעות האצבעות לא ישמשו מאגר של מידע מפליל נוסח "האח הגדול" אלא כסיפור על הבגד. טרגן מציגה שלושה בלייזרים מחויטים שטביעות האצבעות המסומנות עליהם מספרות סיפור: היכן דש הבגד הוברש ובידי מי, טפיחת כף היד על שכם המרמזת על קידום בעבודה, ומגע אצבעות מרפרף המספר סיפור על חיבוק.

מיצגים מעניינים נוספים ראויים הם: שיתוף הפעולה של מעצב האופנה הנודע איסימיאקי עם חברת שואבי האבק דייסון יצר רובוטים ענקיים הבנויים מחלקי שואבי אבק, לבושים בבגדים בהשראת רוח, אליס סנטורו אספה סלילים של קלטות ישנות ופיתחה תהליך חדשני ליצירת אריג מסלילים, השומר על יכולתו להפיק צליל והתוצאה המתקבלת היא בגד לביש לגמרי שניתן ממש לנגן עליו.

"אופנה מכנית", מוזיאון העיצוב בחולון, עד 8 בינואר. www.dmh.org.il 

חזרה לדף ראשי | לניוזלטר מתאריך: