21.02.2018
ו' באדר תשע"ח
ישראל היום
ארכיון מהדורה מודפסת וידאו החזון אודות העיתון פרסום צור קשר
21.02.2018
> לניוזלטר בתאריך
שתף ב-facebook | שלח לחבר
טלטלה רגשית

היא פותרת את בעיית הגזים אצל תינוקות, עוזרת בקבלת החלטות ויכולה אף למנוע שברון לב • מה יש במטוטלת שהופך אותה לפריט ניו אייג'י שרבים מחזיקים בבית

סמדר סלטון

איור: יעל רמות

חבורה של גברים ונשים בשנות ה?40 לחייהם ישבה בסלון בית מטופח בשרון. מאוחר יותר גיליתי שמדובר בשילוב של מדען דתי, פסיכולוגית, קיבוצניקית, מתכנתת, עורך דין, מנהל מפעל ושאר מקצועות. המשותף לכולם היה מטוטלת צבעונית שהחזיקו בידם, שהסתובבה לפעמים בכיוון השעון ולפעמים בניגוד לו. בשיא הרצינות שאלו אותה שאלות, ובשיא ההתרגשות שיתפו את האחרים בתשובות שהתקבלו.

זה היה לפני שנתיים, כשהגעתי כאורחת לסדנה בשיטת ביו באלאנס לאבחון ולטיפול רגשי בעזרת מטוטלת. אני ישבתי קפואה בפינה, תוהה מה קורה לאנשים ולעולם בכלל. המשתתפים סיפרו בעיניים נוצצות על ניסים ונפלאות שקשורים בתשובות המטוטלת, כשעל המפגש ניצחה ציפי מאיר, מטפלת הוליסטית שפיתחה את השיטה.

למחרת, בארבע עיניים, מטוטלת ולוח מושגים, מאיר הדגימה עלי איך עובד מפגש אישי, והשאירה אותי נטולת מילים אל מול האבחנות והתובנות שעלו בו. אחת מהן, אגב, הגיעה מעמוד מסוים בספר שהמטוטלת הובילה אליו.

למרות המפגש המטלטל, החלטתי שלא לתת למטוטלת להשפיע על קבלת ההחלטות בחיי, ולא נשמעתי לעצה מרכזית שעלתה ממנה. תייקתי את המפגש בתיקיית ה"בלתי מוסברים" שבמדף הניו אייג' במוח שלי, קרוב לתיקיית המיסטיקה שאני מסרבת להתייחס אליה ברצינות. חצי שנה ושברון לב מאוחר יותר, התברר שהביו באלאנס והמטוטלת של מאיר צדקו ובגדול, אבל העדפתי לחשוב שזו היתה רק מקריות.

איילת מטוטלת

השבוע החלטתי לנסות להבין שוב מה הסיפור של המטוטלת, אחרי שפגשתי במקרה את איילת שלו, שכינויה הוא "איילת מטוטלת". שמעתי עליה לפני שנים, כמי שעוזרת לתינוקות להיפטר מכאבים של גזים איומים (ולאמהות לישון טוב יותר בלילות), בסיועה של מטוטלת. "ברוב המקרים תינוקות סובלים מגזים בגלל מזון שהאם אוכלת ועובר אליהם דרך החלב שהם יונקים", היא מסבירה, "זה מזון שמערכת העיכול שלהם לא מסוגלת להתמודד איתו".

במהלך הפגישה עם האם והתינוק איילת עוברת עם המטוטלת על רשימה של 300 מאכלים, ומסמנת את אלו שליד שמם המטוטלת מסתובבת בניגוד לכיוון השעון, ואותם תתבקש האם להוציא מהתפריט. קשה להבין את ההיגיון שמאחורי השיטה, אבל איילת מנסה: "יכול להיות שזה מידע שמתקבל מהאני הגבוה של התינוק, או מהדרכה עליונה שמתכווננת על התינוק. עובדה שב?93 אחוזים מהמקרים הבעיות נפתרות כשהאם מפסיקה לצרוך את המוצרים המסומנים ברשימה. בשבעת האחוזים הנותרים מקור הגזים עשוי להיות הנקה לא נכונה או סיבות פיזיולוגיות שאינן קשורות לחלב האם. המטוטלת משמשת גשר בין האם לבין הרצון והצורך של התינוק בכל הקשור למזון שתאכל". מאחר שגם מבוגרים וילדים סובלים מרגישויות שונות למזון, מפעילה איילת את שיטת המטוטלת גם עליהם, עם אותה רשימת מאכלים. לחיזוק הממצאים היא משתמשת גם במבחן התנגדות השריר (קינסיולוגיה) בתגובה לאותם מזונות.

תשובות מהעל?מודע

מטפלים רבים נוספים משתמשים במטוטלת למטרת אבחון בתחומים שונים, מתן פתרונות למצוקה נפשית או פיזית, ואפילו בפנג שווי. מטוטלות צבעוניות מקשטות היום כל חנות ניו אייג', ואם לשפוט לפי מגוון האנשים שהשתתפו בסדנאות מטוטלת ברחבי הארץ, יש סיכוי שחברים טובים שלכם מחביאים אחת כזאת במגרה.

ציפי מאיר, שבנוסף להיותה מטפלת הוליסטית היא גם בוגרת חינוך גופני במכון וינגייט וקוסמטיקאית מצליחה, מסבירה שהמטוטלת מאפשרת להתחבר לשדה מידע גבוה יותר שהופך להיות זמין לקבלת תשובות. "בדרך לשם המטוטלת עוזרת לנו לקבל מידע גם מהתת?מודע כדי להבין את מקורם של חסימות ודפוסי התנהגות, והיא יכולה להפנות אל אירוע שקרה בגיל מסוים עם אדם מסוים, שמתברר כקשור לסוגיה שעומדת על הפרק בהווה". בשיטתה, המידע נכנס לתבנית דמוית פרפר שהיא משרטטת על דף, כשכל 'כנף' שלו בוחנת אספקט אחר של הנושא, עד לפענוח ולהצעת דרכי פעולה אפשריות.

גילה בויום מלמדת בסדנאות בחיפה ובתל אביב חמש שיטות שימוש במטוטלת. היא מסבירה כי המטוטלת משמשת למדידתם של שדות אנרגיה שונים, הן באדם והן במקורות חיצוניים: "זו לא המטוטלת שמוסרת מידע, אלא האינטליגנציה הפנימית הגבוהה שלנו או העל?מודע, שמעבירים אותו אלינו באמצעות מערכת העצבים, וזו מעבירה לנו אותות באמצעות המטוטלת".

חזרה לדף ראשי | לניוזלטר מתאריך: