19.03.2018
ג' בניסן תשע"ח
ישראל היום
ארכיון מהדורה מודפסת וידאו החזון אודות העיתון פרסום צור קשר
19.03.2018
> לניוזלטר בתאריך
שתף ב-facebook | שלח לחבר
"פרובוקציה יזומה"

ירושלים מטילה את האחריות על לבנון • ביירות ודמשק מאשימות את ישראל בהפרת הריבונות הלבנונית • האו"ם קורא לצדדים לגלות איפוק

מתי טוכפלד, דניאל סיריוטי ודן לביא (צילום: אי.פי)

חיילי צבא לבנון (משמאל) וחייל יוניפי"ל צופים על עבודות צה"ל, אתמול בגבול

ירושלים הטילה אתמול את האחריות על תקרית הירי החמורה בגבול הצפון על ממשלת לבנון, ושיגרה מסר חריף ולפיו "ישראל תגיב בחומרה לכל מעשה תוקפנות".

לדברי בכירים מדיניים בישראל, לא היה מדובר בתקרית שמקורה באי הבנה או בטעות בשיקול דעת של חייל לבנוני, אלא ב"מארב מתוכנן היטב". "ישראל רואה בחומרה רבה את ההתקפה על חיילי צה"ל", הבהיר רה"מ בנימין נתניהו, "מדובר בהפרה בוטה של החלטת מועצת הביטחון 1701. אני רואה בממשלת לבנון אחראית ישירה לפרובוקציה אלימה זו כלפי ישראל". שר הביטחון אהוד ברק הזהיר את ממשלת לבנון "מפני המשך ההתגרויות בכוחות צה"ל" וקרא לכוחות יוניפי"ל בדרום לבנון "לחקור את האירוע". בנוסף, הגישה ישראל מחאה תקיפה למועצת הביטחון של האו"ם על אחריותה של לבנון לאירוע. היום צפוי הקבינט המדיני?ביטחוני לדון בהתפתחויות האחרונות בצפון.

מנגד, הטילו לבנון וסוריה את האחריות לתקרית על ישראל והאשימו אותה בהפרת הריבונות הלבנונית. "דמשק תעמוד לצד לבנון לנוכח תוקפנותה הנפשעת של ישראל ותסייע ללבנון להדוף כל מתקפה ישראלית עליה", הדגיש הנשיא בשאר אסד בהודעה מטעמו, אשר פורסמה בסוכנות הידיעות הסורית הממשלתית. ראש ממשלת לבנון, סעד אל?חרירי, הצטרף לגינויים. בהודעה מטעמו מסר כי הוא פנה לנשיא מצרים, חוסני מובארק, ולבכירים בממשל הירדני "על מנת לדון בדרכים משותפות להתמודדות עם התוקפנות הישראלית נגד הצבא הלבנוני". עוד הוסיף כי ממשלתו תגיש תלונה רשמית לאו"ם ותדרוש לקיים ישיבה דחופה של מועצת הביטחון בעניין.

מועצת הביטחון והאיחוד האירופי הביעו דאגה מהמצב באזור וקראו לצדדים לגלות איפוק מרבי. גם בוושינגטון קראו לצדדים למנוע הסלמה. "הדבר האחרון שאנו רוצים הוא שהתקרית תתרחב למשהו יותר משמעותי", אמר דובר מחלקת המדינה.

*   *   *

צבא לבנון: 60 אחוזים מהחיילים - שיעים

צבא לבנון מורכב מכמה חטיבות, ברובן חי"ר ושריון. לפי צה"ל, אין מדובר ב"צבא מתמרן" אלא בצבא שכוחותיו סטטיים, המתמקמים בעמדות תצפית ובמחנות. בעבר, היו הכוחות בצבא לבנון מחולקים לפי עדות, אולם החלוקה ה"עדתית" אינה קיימת כבר תקופה ארוכה. עם זאת, לעדה השיעית יש רוב של 60 אחוזים בקרב לוחמי צבא לבנון.

בהחלטה 1701 של האו"ם, שסיימה את מלחמת לבנון השנייה, התבקש צבא לבנון לפרוס את כוחותיו בדרום המדינה, סמוך לגבול עם ישראל. עם זאת, בחודשים האחרונים מזהים בצה"ל מגמה, ולפיה אנשי צבא לבנון מתריסים יותר כלפי לוחמי צה"ל. בתקופה האחרונה אף עיבה צבא לבנון את כוחותיו לאורך הגבול עם ישראל.

בישראל רואים בחיוב את העובדה שלבנון תופסת ריבונות בדרומה, אך מציינים כי לאחרונה ניכרת מגמה של התקרבות יתר לחיזבאללה. עם זאת, בישראל מעריכים כי הפעולה אתמול לא היתה לרוחם של שליטי לבנון. ב?2007 נרשם אירוע דומה סביב כניסה למובלעת צה"לית. לא היו נפגעים ישראלים. צה"ל פגע בנגמ"ש של צבא לבנון - חמישה חיילים נהרגו.

לילך שובל

חזרה לדף ראשי | לניוזלטר מתאריך: