18.03.2018
ב' בניסן תשע"ח
ישראל היום
ארכיון מהדורה מודפסת וידאו החזון אודות העיתון פרסום צור קשר
18.03.2018
> לניוזלטר בתאריך
שתף ב-facebook | שלח לחבר
הרב עובדיה: צריך לנפץ מצבות עם כיתוב לועזי

יותר מ?90% מהחילונים מטביעים תאריך לועזי על המצבה • ומה חושב על זה מנהיג ש"ס? "להסיר ולהשליך את המצבה, או לפחות להטיח עליה טיט או גבס"

יהודה שלזינגר, כתבנו לענייני דתות

הרב עובדיה
|
צילום: רויטרס

פסק הלכה חריף במיוחד של הרב עובדיה יוסף, הידוע בלשונו המפולפלת, והפעם בנושא כיתוב על מצבות. הרב עובדיה קובע כי מצבות שעליהן תאריך פטירה לועזי יש "להסיר ולהשליך או לפחות להטיח על המצבה טיט או גבס".

מדובר באחת הסוגיות הרגישות בקרב העוסקים בקבורה. לאורך עשרות שנים התקיימו דיונים הלכתיים סביב השאלה אם מותר לכתוב על המצבה שלא בעברית, להטביע תמונה של הנפטר ולהטביע תאריך פטירה לועזי. המתנגדים טוענים כי מדובר בספירה נוצרית המציינת את יום הולדתו של ישו, דבר הנוגד לחלוטין את היהדות.

מנהיגה הרוחני של ש"ס, שנחשב לגדול פוסקי ההלכה בדור הנוכחי, כבר קבע בעבר כי יש לכתוב על המצבה רק בשפה בעברית ורק תאריך עברי. כעת הוא מחריף את הטון. במוסף התורני בביטאונה של ש"ס "יום ליום" מובאים דבריו של הרב בהרחבה: "המנהג בכל תפוצות ישראל שעל המצבה חוקקים אך ורק בלשון הקודש, לשון שנברא בו העולם וניתנה בו התורה, והחוקק על מצבת הנפטר בשאר הלשונות הרי הוא גורם גנאי למת ומעיד שכל ענייניו הם במה ששייך ל'עלמא דשקרא' (עולם השקר, י"ש)".

בהתייחסו לכתיבת תאריך לועזי על המצבה, אמר הרב: "זוהי עבירה כפולה ומכופלת שלדעתי יש בזה איסור מהתורה", ולכן הוא קורא לשבור אותה: "אם אפשר להסיר ולהשליך את המצבה ההיא הנה מה טוב, ואם אי אפשר, לפחות יש להטיח על המצבה טיט או גבס הדבוק מאוד על הכתב כדי שלא יישאר זכר מכתיבת לשון לועזית".

על פי חברה קדישא, יותר מ?90 אחוזים מהנפטרים החילונים מטביעים כיום תאריך לועזי על מצבתם. רבה של חברה קדישא, הרב יעקב רוז'ה, טוען כי בחברה לא מתעקשים על רישום שמות או תאריכים עבריים בלבד: "המדיניות של חברה קדישא בתל אביב היא לא להחמיר מעבר למה שההלכה מחמירה. יש חשש שאם תהיה החמרה, משפחות חילוניות יעדיפו קבורה חילונית, ואנחנו רוצים למנוע את זה".

חזרה לדף ראשי | לניוזלטר מתאריך: