23.03.2018
ז' בניסן תשע"ח
ישראל היום
ארכיון מהדורה מודפסת וידאו החזון אודות העיתון פרסום צור קשר
23.03.2018
> לניוזלטר בתאריך
שתף ב-facebook | שלח לחבר
שעות ארוכות של שתיקה

מאז יצאו הספינות לדרך מסכימים כולם: יש להתמקד בהסברה • למרות זאת, במשך זמן ממושך קולה של ישראל לא נשמע • שר ההסברה שהה בקנדה, שר החוץ המשיך בסדר יומו ולדו"צ נדרשו שעות עד שהוציא תמונות לתקשורת

לילך שובל ומתי טוכפלד

תא"ל בניהו. לקח זמן עד שהתמונות אושרו
|
צילום: דובר צה"ל (ארכיון)
דני איילון. הראשון שכינס מסיבת עיתונאים
|
צילום: דודי ועקנין

על אף שצה"ל והדרג המדיני התייחסו לזירת ההסברה כזירה המרכזית שבה תיאלץ להתמודד ישראל בעקבות המשט הפרו?פלשתיני - נראה כי מה שאירע על סיפון המרמרה תפס את ישראל בהפתעה גם בזירה התקשורתית. שר ההסברה יולי אדלשטיין, שהה בקנדה עם רה"מ. שר החוץ אביגדור ליברמן שיגר את סגנו דני איילון והוא עצמו לא שינה מסדר יומו.

הדרג המדיני בירושלים, לשכת ראש הממשלה באוטווה וכן האחראים על ההסברה בצה"ל עסקו אתמול בעיקר בצמצום נזקים, מתוך הבנה כי למעשה הקרב כבר הוכרע במידה מסוימת. על אף שמאז יצאו הספינות לדרך לפני כשבוע וחצי דובר רבות על הצורך בהסברה ישראלית אל מול הפרובוקציה הפרו?פלשתינית, לא נשמע אתמול כמעט קולה של ישראל וגורמי הסברה ישראליים טענו: "לא נערכנו לתרחיש הסברה קיצוני שכזה".

דובר צה"ל שתק

ביקורת נשמעה על מתכונת ההסברה של דובר צה"ל, שאיפשר לעיתונאים להצטרף לספינות אך לא לדווח. כלי התקשורת בישראל ובעולם נאלצו להסתפק בדיווחי הטלוויזיה הטורקית ובדיווחי הרשת הקטארית אל?ג'זירה. התמונות לוו בקולות של אנשי חמאס ודוברים אנטי?ישראלים נוספים, שלא חסכו ביקורת על ישראל. בצה"ל המתינו זמן רב עד להוצאת הסרטים בשל העובדה שנדרשו אישורי ביטחון מידע לסרטים אלו ולקח זמן רב להעבירם לישראל לאישור. דובר צה"ל לא תידרך כתבים במהירות שכן בתור גוף הסברה רישמי נדרש לבדוק את העובדות לעומקן לפני שהוא מוציאן לכלי התקשורת.

למרות הציפייה כי צה"ל יפעיל "מיסוך תקשורתי" כדי למנוע את דליפתן של תמונות ההשתלטות על הספינות בלב ים, ניתן היה לראות כבר בשעות הבוקר המוקדמות תמונות של לוחמי הקומנדו כשהם מנסים להשתלט על הספינה. התמונות הללו שודרו שוב ושוב - וההסברה הישראלית דממה.

ההודעה הרשמית הראשונה של דובר צה"ל לכלי התקשורת בנוגע לפעולה נמסרה סמוך לשעה 9 בבוקר, כמה שעות לאחר שכלי התקשורת בעולם ובישראל ניזונו משמועות בלבד. גם הודעה זו היתה חסרה מאוד, ורק לאחר כחצי שעה ובעקבות ביקורת של העיתונאים עלה דובר צה"ל, תא"ל אבי בניהו, לשידור ברשתות הרדיו.

גם את השמועות, לפיהן ראאד סלאח נהרג או נפצע קשה בהיתקלות, ששימשו את אמצעי התקשורת הערביים לניגוח ישראל, לא הצליחו במערכת הביטחון להזים במשך שעות רבות.

הראשון שכינס מסיבת עיתונאים היה סגן שר החוץ דני אילון שאמר: "אף מדינה ריבונית לא היתה סובלת אלימות כזו כלפי ריבונותה וכלפי החוק הבינלאומי, ואנחנו קוראים לכל הצדדים והמדינות לעבוד יחדיו כדי להרגיע את המצב". הוא ציין כי "למארגני המשט יש קשרים עם גורמי טרור בינלאומי ואנו יודעים שכל הכוונה היתה פרובוקטיבית".

שר החוץ אביגדור ליברמן לא התראיין בנושא המשט עד לשעות הערב, דבר שעורר לא מעט ביקורת בקרב גורמים במערכת המדינית. הביקורת אף התעצמה כשליברמן נראה סועד במזנון הכנסת בחברתו של יו"ר מע"צ במסגרת פגישת עבודה רגילה, וכשהחליט שסיעת ישראל ביתנו תתכנס כרגיל, כמדי יום שני, בעוד יתר הסיעות בכנסת ביטלו את ישיבות הסיעה בעקבות האירועים.

מרבית התמונות שהוציא דובר צה"ל פורסמו רק בשעות אחר הצהריים והערב המוקדמות, שעות רבות לאחר ההשתלטות על הספינות. קצינים בכירים במטה הכללי וגורמים נוספים במשרד הביטחון דיברו אתמול על "אוזלת היד" של דובר צה"ל, שהתבטאה בכך שהתמונות לא יצאו מהר יותר לכלי התקשורת, וכך נוצר ואקום תקשורתי ושודרו בעיקר תמונות מהרשתות הזרות, שלא שירתו את ישראל. לסיכום, אומרים גורמים ביטחוניים, זה היה מעט מדי ומאוחר מדי.

"כל העם צבא הסברה"

ביקורת נשמעה אתמול גם בתוך הממשלה כאשר שרים בכירים הביעו תרעומת על כך ששרים בממשלה מיעטו להתראיין ברשתות התקשורת הזרות ולא יצאו מגדרם כדי לקדם את ההסברה הישראלית.

 יו"ר האופוזיציה, ציפי לבני דווקא התראיינה לרשתות הזרות.

שר ההסברה והתפוצות יולי אדלשטיין, ששהה עם רה"מ בקנדה, הנחה אתמול את מנכ"ל משרדו, רונן פלוט, ליצור קשר עם יהודי התפוצות על מנת לחזק את מערך ההסברה הישראלי. בנוסף, הנחו השר ויו"ר הסוכנות היהודית, נתן שרנסקי, לכנס את הפורום להיערכות למצבי חירום בקהילות היהודיות ברחבי העולם לדיון דחוף. אדלשטיין אמר אתמול: "ברגעים אלה - כל העם צבא הסברה. מדינת ישראל נפלה היום קורבן למלכודת של פרובוקטורים אלימים במסווה של פעילי שלום. על כולנו להתגייס כדי לא ליפול למלכודת שקרית בזירת ההסברה, שכל מטרתה היא הפניית אצבעה מאשימה נגד ישראל והפיכתה ללא לגיטימית בעולם".

חזרה לדף ראשי | לניוזלטר מתאריך:
ח"כ נחמן שי | המלחמה החדשה
התסריטאי בעל הדמיון הרע ביותר לא יכול היה להמציא אירוע אופייני יותר למלחמה החדשה מאשר "משט השלום"
ח"כ אופיר אקוניס | להפסיק להתנצל
ח"כ ציפי חוטובלי | לרענן את החשיבה ההסברתית