21.11.2017
ג' בכסלו תשע"ח
ישראל היום
ארכיון מהדורה מודפסת וידאו החזון אודות העיתון פרסום צור קשר
21.11.2017
> לניוזלטר בתאריך
שתף ב-facebook | שלח לחבר
"אפליה עדתית קיימת גם בבתימ"ש, לא רק באקדמיה"

תגובות סוערות למאמרו של פרופ' רובינשטיין, שלפיו 90% מהסגל האקדמי - אשכנזים • "הקשת הדמוקרטית": "האינטרס של כולנו שיהיה ייצוג של החברה הישראלית"

ליאת עזר, כתבתנו לענייני חינוך (צילומים: יהושע יוסף ורוני שיצר)

פרופ' אמנון רובינשטיין
מנכ"לית "הקשת הדמוקרטית", יעל בן יפת

מאמרו של פרופ' אמנון רובינשטיין במוסף פסח שני של "ישראל היום" מעורר תגובות סוערות.

במאמרו, הביא פרופ' רובינשטיין לידיעת הציבור מחקר שלפיו יותר מ?90 אחוזים מחברי הסגל האקדמי באוניברסיטאות בישראל הם יהודים אשכנזים. "אנשי האקדמיה הישראלית נוטים לשכפל את עצמם ולהעדיף אנשים כמותם", כתב רובינשטיין.

לטענת בכירים בתנועה החברתית "הקשת הדמוקרטית המזרחית", אפליה חברתית מהסוג שזיהה רובינשטיין קיימת לא רק במוסדות האקדמיים. "אנחנו רואים אפליה מהסוג הזה במרחבים רבים", טוענת מנכ"לית התנועה, יעל בן יפת. "אחד מהם הוא בתי המשפט. רוב השופטים בבית המשפט העליון הם גברים, אשכנזים, השייכים לאותה קליקה מסוימת. זה האינטרס של כולנו שיהיה ייצוג ושיקוף של החברה הישראלית גם באקדמיה וגם בבתי המשפט.

"הדבר זהה גם בבתי הספר. יש עדיין בתי ספר יסודיים בדרום תל אביב שהרמה בהם מחפירה. כשהילדים הלומדים בהם עוברים לתיכון לא דרומי, הם קולטים בפעם הראשונה שהציון 80 שקיבלו ביסודי שווה רק חמש בתיכון. במצב הזה, הסיכוי שלהם להתקדם בחברה הוא קלוש".

לדברי בן יפת, מדובר בנגע שקיים גם בחברה החילונית, ואינו נחלתם הבלעדית של החרדים. "כשתלמידים מקריית שלום בדרום תל אביב היו צריכים לעבור מבית הספר היסודי שלהם לתיכון בצפון העיר, הם לא ידעו עד שבועיים לפני הלימודים אם קיבלו אותם לשם, כי הורים מצפון ת"א שלחו מכתבים לעירייה וביקשו שהדרומיים לא יגיעו".

יוסי יונה, פרופ' לפילוסופיה מאוניברסיטת בן?גוריון בבאר שבע, מדגיש כי מדובר כאן באפליה סמויה. "הבעיה היא שרוב הציבור חושב שאין בעיה. גם המזרחים עצמם חושבים שאין בעיה, ולכן אף אחד לא מרגיש שהוא זקוק לתיקון. זו בעיה מוכחשת".

ד"ר נסים מזרחי, המשמש מרצה בכיר לסוציולוגיה ולאנתרופולוגיה באוניברסיטת תל אביב, מביא כדוגמה את הזוכים בפרס ישראל, רובם אשכנזים. "פעמים רבות הקבוצות המוחלשות עצמן אינן רואות את המבנה המפלה. בפרס ישראל, למשל, כמעט לא רואים מזרחים, אבל אנשים חוששים לדבר על זה. גם אם הם שייכים לקבוצה המודרת, הם לא פוצים פה כי הם חוששים שזה מבנה המוכיח סוג של עליונות".

עם זאת, יש גורמים רשמיים באקדמיה שעדיין לא מקבלים את הרעיון כי קיימת בה אפליה חברתית. סגן יו"ר המועצה להשכלה גבוהה, פרופ' נחום פינגר, טוען כי גם אם הנושא קיים - מדובר בתופעה מזערית.

"אילו היה מתקיים סקר בשנות ה?70 על האוניברסיטאות, היינו מוצאים שיש שליטה לסקטור היקי, ואפליה לא רק כלפי ספרדים", אומר פינגר. "לדעתי מה שקובע היום זה לאו דווקא המוצא, אלא ההתמחות שנדרשת לאותו חוג. הסיטואציות האלה מאוד נדירות".

*   *   *

מחר: דיון בכנסת בנושא אפליה

ח"כ גפני: "החברה הזאת גזענית"

עקבות פרסום מאמרו של פרופ' אמנון רובינשטיין, ואחרי בג"ץ עמנואל שהסעיר את המדינה בשבוע שעבר, החליט יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני מיהדות התורה להעלות את נושא האפליה לדיון בכנסת מחר.

גפני החליט למחות נגד דגל האפליה שנטעו החילונים במגזר החרדי, ולהסב את תשומת ליבם של חברי הכנסת ושל הציבור לכך שתהליכים כאלה קורים גם בחברה החילונית. "זה נתון מדאיג", אמר ח"כ גפני ל"ישראל היום". "יותר מ?90 אחוזים מהסגל האקדמי הם יהודים, גברים ואשכנזים. כמעט אין ערבים, כמעט אין נשים ובעיקר אין ספרדים. אני רוצה לחשוף את המסכה מעל פניהם של אלה שמסיתים ומתריעים מגזענות, שהם השכבה האליטיסטית של החברה החילונית, ולגלות מה שכולם יודעים - שהחברה הזאת במהותה גזענית". עוד הוסיף גפני כי "התעוררתי לעניין הזה אחרי שקראתי ב'ישראל היום' מאמר של פרופ' אמנון רובינשטיין על כך שאין הבדל בין ספרדים לאשכנזים, אך כל אנשי הסגל באוניברסיטאות הם אשכנזים, ואפילו מדליקי המשואה האחרונה היו כמעט ברובם המוחלט אשכנזים. זה אומר שהחברה החילונית היא חברה גזענית". לטענתו של גפני, "לא עושים מהמצב הזה רעש וצלצולים כיוון שהמערכת בידיים שלהם - של האליטה האשכנזית. אבל אי אפשר להתעלם מזה. זה נתון מזעזע בכל קנה מידה. מילא אם היה מדובר ב?60 אחוזים מול 40, אבל יותר מ?90 אחוזים? זה לא הגיוני".

יהודה שלזינגר

חזרה לדף ראשי | לניוזלטר מתאריך: