19.03.2018
ג' בניסן תשע"ח
ישראל היום
ארכיון מהדורה מודפסת וידאו החזון אודות העיתון פרסום צור קשר
19.03.2018
> לניוזלטר בתאריך
שתף ב-facebook | שלח לחבר
צרפת: לובשי גלביות תקפו יהודי באכזריות

חובש כיפה בן 43 הותקף בעיר שטרסבורג בסכין ובמוט ברזל, ונפצע קשה • שני חשודים נעצרו • ארגון יהודי צרפת: "ברור שהתקיפה בוצעה על רקע אנטישמי"

בועז ביסמוט

חילול המצבות בבית העלמין היהודי בשטרסבורג, ינואר השנה
|
צילום: אי.פי

האנטישמיות בצרפת ממשיכה ככל הנראה להתגבר: יהודי חובש כיפה בן 43 הותקף שלשום בסכין ובמוט ברזל בעיר שטרסבורג שבמזרח צרפת, במהלך אירוע על רקע אנטישמי. המותקף שוחרר אתמול מבית החולים, אף שמצבו הוגדר קשה. בתוך כך נעצרו שני חשודים במעורבות בתקיפה.

האזרח היהודי, דויד פריינטה, נפצע שלשום באורח קשה לאחר שנדקר בסכין על ידי שני חשודים, שגם היכו אותו באמצעות מוט ברזל. נציגי הקרי"פ, ארגון הגג של יהודי צרפת, אמרו כי התקיפה היתה "באופן ברור על רקע אנטישמי". עם זאת, נציגי התביעה והמשטרה הצרפתית סירבו להתייחס לקביעתה של הקהילה היהודית.

פריינטה, שחבש כיפה ולבש בגדים מסורתיים, הותקף במרכז העיר הגדולה. הוא הותקף בגבו במוט ברזל, ולאחר מכן נדקר על ידי התוקף השני. "הוא נדקר מתחת לצוואר ויש לו צלקת גדולה", אמר פרנסיס לוי, נשיא הקהילה היהודית במחוז שבו בוצעה התקיפה, וציין כי פריינטה הוכה בחוזקה בפניו במוט הברזל. "אין לנו ספק כי הרקע למעשה היה יהדותו של הנתקף", הוסיף לוי.

על פי דיווחים שונים, האלמונים שהיו מעורבים בתקיפה לבשו גלביות והם ככל הנראה ממוצא צפון?אפריקני. עוד נודע כי אחד התוקפים מעורער בנפשו. שני החשודים נעצרו זמן קצר לאחר התקיפה.

מהמשטרה המקומית נמסר כי נבדקת אפשרות כי הרקע למעשה היה מצבו הנפשי המעורער של אחד התוקפים. "הוא רחש שנאה גדולה ליהודים לאחר שנשלח בעבר להסתכלות נפשית על ידי פסיכיאטר יהודי", מסר עורך דין מטעם ארגון נגד גזענות בעיר שטרסבורג.

שר הפנים הצרפתי, בריס הורטפו, הביע בעקבות התקרית סולידריות עם הקהילה היהודית בצרפת. "אני מבקש להביע בפני יהדות צרפת את הסולידריות העמוקה שלנו ואת התמיכה המלאה לאחר המקרה", כתב לנשיא הקרי"פ, רישאר פאסקייה.

ראש הקהילה המוסלמית בעיר, סעיד אללה, גינה גם הוא התקיפה ואמר כי הי בוצעה במטרה לעורר מתח בין יהודים למוסלמים בעיר.

ראש עיריית שטרסבורג, הסנאטור רולאן ריאס, גינה את המעשה ואמר כי מדובר בתקיפה "נדירה באלימותה". לדבריו, השלבים הראשונים של החקירה רומזים על תקיפה על רקע אנטישמי שבוצעה על ידי אדם מעורער בנפשו.

הרב הראשי של שטרסבורג, רמה גוטמן, הוקיע את "המעשה האנטישמי הדוחה". בעקבות התקרית האלימה צפויה להתקיים מחר הפגנה שקטה של הקהילה בשטרסבורג.

בינואר השנה רוססו כתובות נאצה על מצבות בבית העלמין היהודי בשטרסבורג. כמו כן, לפני כשלושה שבועות, בערב יום השואה, הוצת בית הכנסת של העיר מילוז. מנתונים של משרד הפנים הצרפתי עולה כי בשנת 2009 חלה עלייה בתקריות על רקע אנטישמי בצרפת.

חזרה לדף ראשי | לניוזלטר מתאריך: