21.11.2017
ג' בכסלו תשע"ח
ישראל היום
ארכיון מהדורה מודפסת וידאו החזון אודות העיתון פרסום צור קשר
21.11.2017
> לניוזלטר בתאריך
שתף ב-facebook | שלח לחבר
בג"ץ: פתרון לאפליה בעמנואל - בתוך שבוע

בי"ס חרדי הפריד בין התלמידות האשכנזיות לספרדיות • בעבר הורה בג"ץ לבטל ההפרדה, אך שום דבר לא השתנה • אתמול פסק: יש לצדדים שבוע להגיע להסכמה

עדנה אדטו, ליאת עזר ויהודה שלזינגר

הדיון בבג"ץ, אתמול. השופט אדמונד לוי: "צבע אינו מקנה שום יתרון"
|
צילום: דודי ועקנין

"הסכמה בתוך שבוע" - כך פסקו אמש שופטי בג"ץ אדמונד לוי, חנן מלצר ועדנה ארבל בפרשיית ההפרדה העדתית בין התלמידות האשכנזיות לספרדיות בבית הספר החרדי בית יעקב ביישוב עמנואל. במקביל להמשך המו"מ בין הצדדים, התלמידות האשכנזיות ישובו לבית הספר ביום ראשון.

אתמול התקיים דיון בנוגע לאכיפת פסק דין של בג"ץ מלפני שמונה חודשים שהורה לביטול האפליה העדתית. בעקבותיו הורה משרד החינוך לבית הספר לחזור בו מהנהלים המפלים שהנהיג, אך ללא הועיל. השופט אדמונד לוי הציע אתמול לצדדים שכל התלמידות ילמדו יחד בשתי מגמות, חסידית וכללית, ללא כל סממני אפליה עדתית.

השופט לוי הדגיש כי "במסגרת הבחינה מחדש במגמה ייבדקו נתוניהן של כולן - אשכנזיות, ספרדיות, תימניות ואתיופיות - ויובהר כי צבע אינו מקנה שום יתרון. צריך לסלק את כל המחסומים שהיוו את הגורם לעתירה".

העתירה הוגשה לפני יותר משנה על ידי ארגון "נוער כהלכה", בעקבות התנהלות מפלה שהונהגה בביה"ס. כחלק מההתנהלות המקוממת בנו כיתות לימוד וכניסות נפרדות לתלמידות אשכנזיות ולספרדיות, הקימו גדרות הפרדה באמצע ביה"ס, דרשו תלבושת שונה לאשכנזיות ולספרדיות ועוד.

ואכן, בעקבות העתירה פסק בג"ץ כי יש לבטל את ההתנהלות הזו. אולם בפועל, במקום לתקן את שהיה, החלו התלמידות האשכנזיות ללמוד במוסד חרדי פיראטי שפעל ללא רישיון.

בעקבות אי קיום פסק הדין, חזר ועתר לבג"ץ ארגון "נוער כהלכה" בגין ביזיון ביהמ"ש. תוצאות הדיון אם כן הן שהתלמידות האשכנזיות ישובו ללמוד בבית יעקב ויחדלו מללכת לבית הספר הפיראטי. במקביל, יקיימו הצדדים דיונים כדי להגיע להסכמה סופית. אם לא יגיעו הצדדים להסכמות בתוך שבוע, ימשיכו שופטי בג"ץ לטפל בהליכי ביזיון ביהמ"ש. ד"ר אביעד הכהן, דיקאן מכללת שערי משפט ופרקליט העותרים, אמר כי "המבחן האמיתי יהיה, כמובן, ביישום הדברים הלכה למעשה".

ממשרד החינוך נמסר בתגובה כי המשרד ימשיך לפעול כדי ליישם את החלטת בג"ץ כפי שעשה עד כה.

חזרה לדף ראשי | לניוזלטר מתאריך: