24.01.2018
ח' בשבט תשע"ח
ישראל היום
ארכיון מהדורה מודפסת וידאו החזון אודות העיתון פרסום צור קשר
24.01.2018
> לניוזלטר בתאריך
שתף ב-facebook | שלח לחבר
התפטר ראש העמותה החרדית שקופ"ח מאוחדת הזרימה אליה מיליוני שקלים

עשה זאת בעקבות פרסום הפרשה במדורו של מרדכי גילת ב"ישראל היום" • על פי החשד, מדובר בכספי שוחד לעידוד הצטרפות אלפי חרדים למבוטחי הקופה

מיכל שבת ועוזי דיין

התפטר. צבי למברגר

ראש העמותה החרדית בירושלים "עזר לנצרך", צבי למברגר, שקיבלה בעשר השנים האחרונות עשרות מיליוני שקלים מקופת חולים מאוחדת - זאת על פי החשד כשוחד לעידוד ולתמרוץ תושבים חרדים להצטרף לקופה - התפטר בראשית השבוע מתפקידו בוועד המפקח של ה"מאוחדת". הוא עשה זאת בעקבות פרסום הפרשה במדורו של מרדכי גילת במוסף "ישראל השבוע" האחרון.

כזכור, מבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס, עוסק לאחרונה בבדיקת שורה ארוכה של חשדות למעשי שחיתות ולפגיעה קשה בטוהר המידות בצמרת ה"מאוחדת". במהלך הבדיקות האלה פנו גורמים בקופה גם ל"ישראל היום" וחשפו בפני העיתון מסמכים ודו"חות כספיים המתארים הזרמת כספים מתמשכת לקופת העמותה, במסווה של רכישת שירותים להפעלת סניף הקופה "למען ירושלים" ברחוב מלאכי 8 בעיר.

המסמכים האלה, וכן עדויות של יודעי סוד, מעלים חשד כבד למתן שוחד מתמשך לעמותה החרדית, שבראשה עומד צבי למברגר. למברגר שימש גם כמנהל הסניף מטעם הקופה, ובמקביל, בכובע שלישי, גם כחבר בוועד המפקח של הקופה. על פי החומר שבידינו, למברגר היה מעורב אישית ברקימת הסכמים פיקטיביים וסודיים עם ראשי קופת החולים בעבר ובהווה, עוזי סלנט ושמואל מועלם, וכינה, על פי החשד, את השוחד שקיבל מהם בשם "תרומות". בעזרת עצימת העיניים שלהם הוא חילק מיליונים מהכסף כתמיכות בתלמידי ישיבה וכגמ"ח להכנסת כלה.

אף שבקופה מעריכים שבדיקת המבקר, בדומה לבדיקות נוספות שלו בקופה, תוביל בקרוב לפתיחתה של חקירת משטרה, לא מצאו לנכון שמואל מועלם, צבי למברגר ובכירים אחרים להתפטר מתפקידם. רק אחרי פרסום החשדות ב"ישראל היום" הגיש למברגר את מכתב ההתפטרות שלו לוועד המפקח. זה קרה בישיבת הוועד ברחובות שבמהלכה דרש חבר הוועד מידד גיסין לקיים דיון בנושא. בקשתו נדחתה עד לסיום בדיקת מבקר המדינה.

למרות זאת, גורם בקופה מעריך שבמוקדם או במאוחר ייאלצו גם גיבורי הפרשה האחרים, בהם המבקר הפנימי דוד סומך, להסיק את המסקנות האישיות המתבקשות. לדברי אותו גורם, מדובר בהר של חשדות חמורים, מהם בעלי אופי פלילי, מהם בעלי אופי של שחיתות ציבורית קשה, המחייבים את הרחקת האנשים שסרחו מהקופה הציבורית.

חזרה לדף ראשי | לניוזלטר מתאריך: