18.03.2018
ב' בניסן תשע"ח
ישראל היום
ארכיון מהדורה מודפסת וידאו החזון אודות העיתון פרסום צור קשר
17.03.2018
> לניוזלטר בתאריך
שתף ב-facebook | שלח לחבר
התחזית: חורף גשום במיוחד

מזג האוויר עדיין מאיר פנים, אך החזאים מבטיחים: זהו רק השקט שלפני הסערות

דן לויה (צילום ארכיון: רפאל בן ארי)

הסערה הקודמת. החזאים צופים כמות משקעים גדולה מהממוצע

מזג האוויר האביבי שבחוץ עשוי להשתנות כבר בקרוב: על פי התחזית לעונת הגשמים, כמות המשקעים בחורף הקרוב תהיה - לכל הפחות - גבוהה מהממוצע.

מי שבונה על כך שמזג האוויר האביבי שפוקד אותנו בתחילתו של החורף יימשך כך לאורך זמן - צפוי ככל הנראה להתבדות. החורף יהיה השנה גשום מהרגיל, כך צופים החזאים בהסתמך על מודלים לחיזוי מזג האוויר.

"מדובר בתחזית של שני מרכזים מטאורולוגיים גדולים ומתקדמים באירופה ובארה"ב", אמר אתמול נחום מליק, חזאי מטאו טק. "שני המרכזים נעזרים ונסמכים על מודלים מתקדמים ביותר לחיזוי עונתי. הם פירסמו תחזית לעונת החורף הקרובה והם צופים גשם רב באזורנו".

על פי התחזית, כמות המשקעים המצטברת בחודשים נובמבר 2009 עד מארס 2010 תהיה גבוהה בכ?20 אחוזים מהממוצע הרב?שנתי בצפון הארץ ובמרכזה.

כך, לדוגמה, כמות המשקעים בתל אביב תהיה כ?600 מ"מ ובצפת כ?800 מ"מ. אך למרות האופטימיות והבשורות המעודדות אין עדיין סיבה לחגוג השנה את יום המים: "יש לסייג את התחזית, שכן רמת הדיוק של תחזית זו עומדת על 60 אחוזים בלבד", אומר מליק.

במקביל לתחזית לחורף גשום, בוחנים המטאורולוגים גם את המודל האירופי לחיזוי מזג האוויר. מודל זה חוזה את המשך תופעת אל?ניניו. לפי המודל חלה עלייה חריגה בטמפרטורת פני הים במרכז האוקיינוס השקט מהשפיעה על מזג האוויר.

"על פי הניסיון שלנו, אנו ערים לכך כי תופעה זו גורמת לריבוי משקעים בעונת החורף באזורנו, וכן בקליפורניה שבמערב ארה"ב", סיכם מליק.

חזרה לדף ראשי | לניוזלטר מתאריך: