18.03.2018
ב' בניסן תשע"ח
ישראל היום
ארכיון מהדורה מודפסת וידאו החזון אודות העיתון פרסום צור קשר
17.03.2018
> לניוזלטר בתאריך
שתף ב-facebook | שלח לחבר
ארה"ב: מתנגדים להכרזה פלשתינית חד?צדדית

מחלקת המדינה מתייצבת לצד ישראל: "מדינה - רק בתום מו"מ בין שני הצדדים"

גדעון אלון, אלי לאון וסוכנויות הידיעות

קלינטון, אתמול. "הפלשתינים לא ביקשו את אישורנו ליוזמה"
|
צילום: אי.פי

אחרי שישראל הביעה התנגדות נחרצת להכרזה חד?צדדית על הקמת מדינה פלשתינית, התייצבה ארה"ב לצידה. מחלקת המדינה האמריקנית פירסמה אמש הצהרה שבה הביעה התנגדות מפורשת למהלך והדגישה כי מדינה פלשתינית צריכה לקום בתום מו"מ עם ישראל.

"אנו תומכים במדינה פלשתינית בעלת רצף טריטוריאלי, אבל הדרך הטובה ביותר להשיג זאת היא באמצעות משא ומתן בין שני הצדדים", אמר דובר מזכירת המדינה, איאן קלי. בנוגע ליוזמת הפלשתינים להכריז באמצעות האו"ם על מדינה, הבהיר: "איני מודע לכך שהם באו אלינו כדי לברר את דעתנו או לקבל את אישורנו".

לגבי האפשרות כי ארה"ב תטיל וטו אם הנושא יגיע למועצת הביטחון של האו"ם הוסיף קלי: "אני לא יכול לומר שנטיל וטו על משהו שלא ראינו ושאפילו לא הוצג בפנינו".

רק שעות אחדות לפני כן העריך שר החוץ, אביגדור ליברמן, כי ארה"ב תטיל וטו. בישיבת ועדת החוץ והביטחון של הכנסת אמר: "אני חושב שגם האמריקנים מבינים שכל מדיניות חד?צדדית קוברת סיכויים להגיע לשלום, ולכן אני מניח שגם לארה"ב יהיה לא נוח להיתקל במועצת הביטחון בהכרה במדינה פלשתינית". בדבריו הצטרף ליברמן לאיומים שהשמיע רה"מ בפורום סבן שלשום ואמר: "מהלך חד?צדדי פירושו הפרת ההסכמים, שתתיר את ישראל מהתחייבויותיה כלפי הפלשתינים".

"הפלשתינים משחקים משחק כפול ומכוער", הוסיף שר החוץ, "בעופרת יצוקה לחצה עלינו הרשות הפלשתינית למחוץ את חמאס, וחודש אחרי זה היא התלוננה נגד ישראל בבית הדין הבינלאומי בהאג".

גם נתניהו שב ותקף את הפלשתינים, שפנו אתמול באופן רשמי לאיחוד האירופי בבקשה לתמוך בהכרה במדינה פלשתינית (ראו ידיעה למטה). בישיבת סיעת הליכוד אמר כי "הפלשתינים בורחים ממו"מ. אין עם מי לדבר".

טון מרוכך יותר נשמע בישיבת סיעת העבודה, שם אמר שר הביטחון אהוד ברק כי "ביקור נתניהו בארה"ב היה ביקור טוב" וכי "נוצר הבסיס להיכנס למו"מ עם הפלשתינים".

יו"ר האופוזיציה, ח"כ ציפי לבני, אמרה מצידה כי הפתרון היחיד לסיום הסכסוך הוא מו"מ. "ניהלנו מו"מ עם אותם גורמים מתונים ששותפים לעקרון שתי מדינות הלאום", אמרה בישיבת סיעת קדימה, "אפשר וצריך להמשיך את המו"מ מהמקום שבו הפסקנו".

חזרה לדף ראשי | לניוזלטר מתאריך: