21.02.2018
ו' באדר תשע"ח
ישראל היום
ארכיון מהדורה מודפסת וידאו החזון אודות העיתון פרסום צור קשר
21.02.2018
> לניוזלטר בתאריך
שתף ב-facebook | שלח לחבר
החוק הביומטרי ישונה

המחאה עשתה את שלה • ברגע האחרון החליט נתניהו לדחות את ההצבעה במליאת הכנסת • הורה למזכיר הממשלה לגבש המלצות לשינויים בחוק

גדעון אלון, כתבנו בכנסת (צילום: GettyImages)

מאגרי טביעות אצבע וצילומי פנים. "מתח בין צנעת הפרט לצורכי הביטחון"

הלחץ עשה את שלו: ראש הממשלה בנימין נתניהו נענה להפצרותיהם של ח"כים מהליכוד ומהעבודה, והחליט לדחות את ההצבעה לאישור חוק המאגר הביומטרי בקריאה שנייה ושלישית.

בינתיים הוחלט כי ההצבעה תידחה לפחות בשבוע, אך טרם סוכם על מועד מדויק. בנוסף הורה נתניהו למזכיר הממשלה, עו"ד צבי האוזר, לרכז ועדה של שרים וח"כים שתגיש המלצות לשינויים בחוק, אשר יובאו לדיון בסיעת הליכוד ובהנהלת הקואליציה.

בדיון סגור בלשכתו אמר אתמול נתניהו כי "יש מתח מובנה בהצעת החוק הביומטרי בין צנעת הפרט לבין צורכי הביטחון, ולכן ביקשתי ממזכיר הממשלה לרכז דיון רציני ויסודי בימים הקרובים ולהגיש המלצות לגבי סוגיות אלה".

החוק הביומטרי השנוי במחלוקת, שמטרתו להקים מאגר מידע שיכלול טביעות אצבע וצילומי פנים של כל אזרחי המדינה, העסיק אתמול את כל סיעות הכנסת. בקדימה, בליכוד ובעבודה הביעו ח"כים רבים את התנגדותם לחוק.

בסיעת ישראל ביתנו אף הגדילו לעשות. היו"ר, השר אביגדור ליברמן, שהכריז על משבר קואליציוני (ראו ידיעה למטה), החליט להעניק חופש הצבעה לחברי סיעתו.

בעקבות זאת כינס ראש הממשלה פגישה עם השר מיכאל איתן, שר הפנים אלי ישי, יו"ר הקואליציה ח"כ זאב אלקין (ליכוד), ויו"ר ועדת המדע והטכנולוגיה של הכנסת ח"כ מאיר שטרית (קדימה). בתום הפגישה יצאה ההודעה על דחיית ההצבעה.

"הצעתי בפגישה לדחות את הבאת החוק לאישור הכנסת למשך שבוע ימים כדי לנסות להגיע להבנות בנושא תעודת הזהות החכמה, ולהקפיא בשלב זה את הסעיף בחוק בעניין הקמת המאגר הביומטרי כדי שלא לפגוע בפרטיות", אמר השר איתן, "אני מקווה כי דחייה זו תאפשר לאזרחי ישראל ליהנות מתעודת זהות ומדרכונים חכמים ללא הסיכונים שבהקמת מאגר ביומטרי".

באגודה לזכויות האזרח בירכו אתמול על החלטת נתניהו להוריד את הצעת החוק מסדר היום. "יש לקוות שלא מדובר בעיכוב בלבד, וכי חברי הממשלה ערים לסכנות שהמאגר מעמיד בפני הדמוקרטיה", אמר עו"ד אבנר פינצ'וק מהאגודה.

עוד הדגישו באגודה כי "המאבק הנמרץ והנחוש של פעילים, בלוגרים, מדענים ומשפטנים מראה כי יש חשיבות מכרעת להתגייסות אזרחית נגד פגיעה בזכויות אדם".

בהכנת הידיעה השתתפה עדנה אדטו

חזרה לדף ראשי | לניוזלטר מתאריך: