23.01.2018
ז' בשבט תשע"ח
ישראל היום
ארכיון מהדורה מודפסת וידאו החזון אודות העיתון פרסום צור קשר
23.01.2018
> לניוזלטר בתאריך
שתף ב-facebook | שלח לחבר
מדד השחיתות הלאומי: הפוליטיקאים בראש

67% מהציבור בישראל חושבים שהשלטון מושחת • המפלגות, הכנסת ומשרדי הממשלה נתפסים כגופים המושחתים ביותר • הכי נקיים - צה"ל ומערכת הבריאות

גדי גולן, כתבנו בדרום (צילומים: דוד כהן ולירון אלמוג)

בניזרי נכנס לכלא
הירשזון נכנס לכלא

הרוב המכריע של תושבי מדינת ישראל חושב כי השלטון במדינה מושחת. כך עולה מסקר "מדד השחיתות" של כנס ישראל?שדרות לחברה, שנפתח היום במכללת ספיר.

על פי הנתונים, 67 אחוזים מהציבור סבורים כי רמת השחיתות השלטונית בישראל כיום היא גבוהה עד גבוהה מאוד. רק שלושה אחוזים חושבים כי השחיתות נמוכה עד נמוכה מאוד, ואילו 33 אחוזים סבורים כי השחיתות השלטונית גבוהה מאוד. עם זאת, מדובר בשיפור לעומת נתוני 2008, שבה 73 אחוזים השיבו כי השחיתות השלטונית גבוהה עד גבוהה מאוד.

המפלגות, הכנסת, ומשרדי הממשלה נתפסים כגופים המושחתים ביותר. צה"ל, מערכת הביטחון ומערכת הבריאות נתפסים כמוסדות בעלי ההתנהלות התקינה ביותר. תדמיתה של המשטרה השתפרה: רק 29 אחוזים ציינו שהיא מתנהלת באופן מושחת, בהשוואה ל?39 אחוזים אשתקד.

כך נראית ההתפלגות של הגופים שנתפסו כמי שמתנהלים בצורה המושחתת ביותר: המפלגות הפוליטיות (61 אחוזים לעומת 69 ב?2008), הכנסת (39 אחוזים לעומת 44 אשתקד), משרדי הממשלה (37 אחוזים לעומת 46 ב?2008), הרשויות המקומיות (34 אחוזים), חברות כוח אדם (32 אחוזים), ההסתדרות וועדי עובדים (28 אחוזים), אמצעי התקשורת והבנקים (25 אחוזים).

המעשים שדורגו כמושחתים ביותר הם שימוש בכספי ציבור למטרה אישית, קבלת כסף או טובת הנאה בתמורה לקידום עניינים אישיים, ומינוי מקורבים שאינם מתאימים. 57 אחוזים סבורים כי רמת השחיתות כיום גבוהה הרבה יותר מבעבר. הסבר אפשרי לכך הוא הרשעתם של השרים לשעבר אברהם הירשזון ושלמה בניזרי ב?2009.

הסקר בוצע על ידי מכון "מאגר מוחות" בהשתתפות 555 נשאלים.

חזרה לדף ראשי | לניוזלטר מתאריך: