18.02.2018
ג' באדר תשע"ח
ישראל היום
ארכיון מהדורה מודפסת וידאו החזון אודות העיתון פרסום צור קשר
18.02.2018
> לניוזלטר בתאריך
שתף ב-facebook | שלח לחבר
"ניצחון השכל הישר"

רה"מ נתניהו הודיע שהיועץ המשפטי הבא יקבל את מלוא הסמכויות • התוכנית לפיצול התפקיד נדחתה למועד לא ידוע • המפסיד הגדול, שר המשפטים, לא מבין על מה המהומה • ברק: "זו ההחלטה הנכונה"

עדנה אדטו, שלמה צזנה וגדעון אלון

נתניהו הכריע, נאמן ישקול
|
צילום: מאיר פרטוש (ארכיון)
צילום: גיל יוחנן, ליאור מזרחי, מישל דוט קום, רויטרס, יהושע יוסף

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הודיע אתמול לחברי הוועדה לאיתור היועץ המשפטי הבא כי המחליף של מני מזוז יקבל סמכויות מלאות, ותפקידו לא יפוצל בשלב זה. בפגישה דרמטית שהתקיימה בלשכתו, הודיע נתניהו כי ההחלטה בעניין הצעתו של שר המשפטים, יעקב נאמן, לפצל את התפקיד לא תחול, בכל מקרה, על היועץ המשפטי הבא.

נתניהו פנה לחברי הוועדה, שלא מצליחים לגבש רשימה של שלושה מועמדים סופיים, והפציר בהם לקבל החלטה בהקדם. ראש הממשלה הבהיר לוועדה כי עד 1 בדצמבר צריכה הממשלה להכריע מי ימונה לתפקיד.

עם זאת, הבהיר ראש הממשלה כי בכוונתו "לשקול ברצינות יתרה" את סוגיית היועץ המשפטי לממשלה. "שאלת הפיצול איננה רלוונטית להחלטת הוועדה משום שההחלטה לא התקבלה. זוהי סוגיה יסודית ומורכבת, וייקח עוד חודשים לקבל החלטה לכאן או לכאן. בנוסף, היישום ייקח זמן. מכאן, שהוועדה צריכה לקבל החלטה לגבי איוש התפקיד במתכונת הקיימת".

שר המשפטים, פרופ' יעקב נאמן, שנכח בפגישה, לא הרבה בדברים ורק אמר לחברי הוועדה כי נתניהו והוא לא הציעו לוועדה שמות של מועמדים "כדי שלא יהיה אבק של חשש שאנשים פוליטיים יתערבו בהליך".

במערכת הפוליטית מציינים כי נאמן הוא המפסיד הגדול מההחלטה, שכן נתניהו הפנה עורף לתוכנית הדגל שלו. אתמול ניסו גורמים בלשכתו של השר לגמד את התבוסה, ואמרו כי השר "לא מבין על מה המהומה. שר המשפטים פגש את חברי ועדת האיתור ואמר להם כבר ב?30 באוקטובר, שעליהם לבחור יועמ"ש עם סמכויות במתכונת של מזוז. זאת, מתוך ידיעה שככל הנראה קודם ייבחר יועמ"ש חדש, ורק אח"כ ניתן יהיה להמשיך בתהליך. הדבר סוכם והיה ברור לנאמן".

בסביבתו של נאמן הבהירו כי אין בכוונתו של נאמן להתפטר בשלב זה, אלא להמשיך לקדם את יוזמתו לאחר שהיועץ המשפטי החדש ייכנס לתפקידו. עם זאת, העריכו גורמים משפטיים כי השר ישקול את צעדיו בעתיד, בהתאם לקצב קידום תוכניתו.

ההכרזה של נתניהו תפסה את המערכת הפוליטית בהפתעה ועוררה שורה של תגובות. יו"ר מפלגת העבודה, אהוד ברק, שהוביל את ההתנגדות לפיצול, אמר כי "השכל הישר הוא שניצח".

יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, אמר כי: "גם אם יש צורך בשינוי סמכויות היועץ המשפטי לממשלה, אסור שהחלטה על כך תתקבל בצורה של גניבה".

יו"ר ועדת החוקה חוק ומשפט, ח"כ דודו רותם, הבהיר כי "ההחלטה לא אומרת שהרעיון ירד מהפרק. יש לזכור שסמכויותיו של היועמ"ש אינן מעוגנות בחוק ולכן אפשר יהיה לפצל את התפקיד גם באמצע הקדנציה".

ח"כ שלי יחימוביץ' מהעבודה בירכה על ההחלטה והדגישה כי "מדובר בהחלטה נכונה ואמיצה אשר תסייע לביצור שלטון החוק בישראל. טוב שנתניהו לא נכנע ללחצים לא כשרים".

גם שר המשפטים לשעבר, יוסי ביילין, החמיא לנתניהו: "רה"מ עשה מצד אחד מאמץ להימנע מפיצול ומצד שני ניסיון לאפשר לנאמן לרדת מהעץ, לפיו הוא יתפטר אם התפקיד לא יפוצל. אני מניח שנאמן מספיק אינטליגנטי להבין שהרעיון נקבר".

חזרה לדף ראשי | לניוזלטר מתאריך: