18.03.2018
ב' בניסן תשע"ח
ישראל היום
ארכיון מהדורה מודפסת וידאו החזון אודות העיתון פרסום צור קשר
17.03.2018
> לניוזלטר בתאריך
שתף ב-facebook | שלח לחבר
חייה ומותה של צאלה כץ

כשנפוצה השמועה על מות המשוררת צאלה כץ, רבים בסצנה מחו דמעה • אלא שהיא מעולם לא היתה קיימת מלבד במוחו של יוצרה, איש ההיי?טק ערן הדס

יובל בן עמי

בדיחה פנימית או אמנות פוסט מודרנית? ערן הדס
|
צילום: רוני שיצר

בסוף השבוע התרחש מאורע שונה בתולדות הספרות העברית והעידן הדיגיטלי: בהשקת ספרה של המשוררת צאלה כץ לא היתה משוררת, לא היה ספר ולא היתה השקה.

משוררת לא היתה, מכיוון שכץ היא דמות בדויה. לפני כשנה וחצי נפוצה שמועה על מותה של משוררת תל אביבית בולטת ששיריה הופיעו בכתבי עת ובאינטרנט ויצרו הד רב. בעודם מתאבלים על כץ, החלו אנשים להיווכח כי מעולם לא פגשו אותה ולתהות אם אכן היתה קיימת.

בסופו של דבר התברר שמאחורי הדמות עומד ערן הדס, איש היי?טק יצירתי שפיתח את הדמות במסגרת הלצה עם חברים, ראה אותה פורשת כנפיים ואיפשר לה לנסוק.

בראשית חודש אפריל נסגרה החברה שבה הועסק הדס, שפיתחה מערכות מחשב לתחום הדפוס הדיגיטלי, והוא החליט להקדיש עצמו לאזרו?ח של פורמט אינטרנטי מתקדם המקל הורדה של ספרים למחשבים, לטלפונים סלולריים ועוד. כשיהיה הפורמט מוכן, החליט, יוציא ספר שירה ראשון לצאלה ז"ל.

הספר, אם כן, הוא למעשה ספר וירטואלי. ומה בדבר ההשקה? היא נערכה כמחטף, במסגרת מרתון משוררים שהתקיים בבית הסופר בתל אביב, ושאליו הוזמן להירשם כל משורר הבוחר בכך. את יצירתה של צאלה ניתן להוריד לכל מכשיר אלקטרוני, מלבד הטוסטר, באתר http://heavymeta.blogli.co.il.

"יצרתי כל מיני דמויות", אומר הדס, "היו גם דמויות של גברים. צאלה פשוט תפסה. בעצם היה בה מימד פרודי. בניסיון ליצור פרודיה על משוררת תל אביבית נולד 'סופר?פארם', השיר הראשון של צאלה, שלא נכנס לספר כי כל השירים בו עוסקים באינטרנט. אגב, השימוש בדמויות בדויות לא שייך רק לאוונגרד אלא גם למשוררים שהם חלק מהקנון, כמו צביקה שטרנפלד, שגם הוא כתב בזהות נשית".

אישה מקבלת קרדיט על השירה, גבר מקבל קרדיט על הטכנולוגיה. אתה לא משמר קלישאות מגדריות?

"כאן דווקא האישה מקבלת קרדיט גם על הטכנולוגיה. רשמתי את עצמי בתור עורך כי אמא שלי ביקשה. חוץ מזה הקרדיט הולך לצאלה וגם השירים עצמם עוסקים בטכנולוגיה. יש שיר שנקרא 'נשים כותבות תוכנה', ויש שיר שבו צאלה מספרת על המעבר מתל אביב לבלוג כי באינטרנט יש לה יותר כוח יחסי ושוויון. באינטרנט המין פחות חשוב".

אתה לא רק מתחזה אלא גם עוסק בחיקויים. שלושה מהשירים נכתבו בהשראת שירים אחרים, למה?

"ידידי יהודה ויזן אומר שבכל ספר שירה 90 אחוזים זה זבל. אם הכל זבל, כדאי למחזר".

באיזה פורמט אתה צורך שירה?

"גם בפורמטי העבר וגם בפורמטי העתיד. בנוסף אני פתוח לז'אנרים חדשים יותר שלא תמיד נחשבים שירה לשמה כי לא פירסמו אותם כשירה, למשל ספוקן וורד או פרפורמנס פואטרי. אני אוהב יוצרים כמו סול וויליאמס, אבל גם משוררים כמו פול צלאן ודן פגיס. אני קורא לא מעט שירה".

הדס גם מצטיין כקורא שירה בקול. בפסטיבל "ימי שירה במדבר" שנערך השנה בשדה בוקר, הוא הוזמן לבמה בשם "המשוררת צאלה כץ זיכרונה לברכה" ועורר בקהל בלבול רב שגבל בכעס. "אף אחד לא מבין את הבדיחה הפנימית שלכם!" זעמה משוררת ירושלמית אחת. אבל הדס הוא משורר של ממש, או שמא משוררת של ממש, וצאלה שלו פרצה כבר מזמן את גבולות הבדיחה.

חזרה לדף ראשי | לניוזלטר מתאריך: