21.01.2018
ה' בשבט תשע"ח
ישראל היום
ארכיון מהדורה מודפסת וידאו החזון אודות העיתון פרסום צור קשר
21.01.2018
> לניוזלטר בתאריך
שתף ב-facebook | שלח לחבר
חשד: "משמרת צניעות" חטפה, כלאה ותקפה

ביתר עילית: שני חשודים נעצרו בחשד שארבו בתחנות אוטובוס לצעירים שאותם כינו "נוער נושר" • ראש העיר נחקר בחשד שידע על המעשים ולא עשה דבר

הדס שטייף

הכניסה לביתר עילית. למצולם אין קשר לכתבה
|
צילום: יואב ארי דודקביץ'

שני תושבי העיר החרדית ביתר עילית בשנות השלושים לחייהם נעצרו בחשד שתקפו, חטפו וכלאו צעירים וצעירות בעיר, שלדעתם לא התנהגו כראוי או התלבשו שלא כראוי, וזאת במסגרת "משמרת צניעות" שהשניים לקחו על עצמם למלא. גם ראש עיריית ביתר עילית מאיר רובינשטיין נחקר בחשד לשיבוש הליכי חקירה, למירמה ולהפרת אמונים בפרשה, ושוחרר.

הפרשה החלה בעקבות מידע שהגיע ליחידת ההונאה של משטרת ישראל על חשד למשמרת צניעות הפועלת בביתר עילית ותוקפת צעירים וצעירות ברחוב. במשטרה החלה חקירה סמויה שבמהלכה עלה חשד כי כמה גברים בעיר נוהגים לתפוס צעירים, נערים ונערות, שאותם הם מגדירים "נוער נושר", לתקוף אותם, להכותם או לאיים עליהם.

במסגרת השיטה, כפי שנחשפה בפני החוקרים, ארב אחד החשודים לצעירים ולצעירות בתחנות האוטובוס בעיר, וחשוד אחר חיפש אותם ברחוב. כשזוהו צעירים שהתנהגותם היתה שלא על פי מה שנחשב צנוע - הם הותקפו. המשטרה חושדת כי באחד המקרים אף נחטף צעיר שהתנהגותו נראתה פסולה בעיני משמרת הצניעות. על פי החשד, הוא נלקח לבית ושם נכלא והוכה נמרצות על ידי החשודים. עוד עלה מהחקירה הסמויה כי בכירים בעירייה ידעו על פעילותם הבלתי חוקית של אנשי משמרת הצניעות, אך העלימו עין ולא דיווחו עליהם או פעלו נגדם.

הבוקר יובאו שני החשודים להארכת מעצר בבימ"ש השלום בראשון לציון. המשטרה חקרה חשודים נוספים ששוחררו אתמול למעצר בית.

גורם בכיר במשטרה מסר כי גם בעיר מודיעין עילית התקבלו תלונות על גבר שנוהג לתקוף נשים העוברות ברחוב, שאינן צנועות דיין. באחד המקרים הוא אף נקלע לקטטה עם בעלה של אחת הנשים שהתרגז על דברי הנאצה שהשמיע הגבר באוזני אשתו.

*   *   *

חוליית הצניעות מקבלת תקציב מהעירייה

כפי שנחשף במוסף "שישבת" כבר לפני יותר משנה, בשנים האחרונות פועלת בביתר עילית חוליית גברים המשליטים סדר, לשיטתם, ברחובות העיר.

"חוליית הצניעות" מטפלת ב"מפגעים רוחניים" ו"בנוער בעייתי" - כלומר בני נוער הסוטים מהסטטוס קוו החרדי של העיר. הטיפול, כך על פי עדויות רבות, משמעו הפעלת אלימות פיזית ומילולית ואיומים קשים.

לעבודתה של החולייה שותף גוף הקרוי "ועד הקהילות של ביתר עילית", הפועל בשיתוף פעולה עם ראש עיריית ביתר עילית, מאיר רובינשטיין. עיריית ביתר עילית הקצתה לחולייה משאבים להפעלת צוותי סיור ופעולה בעיר.

פעילותה של משמרת הצניעות בעיר כללה, בין היתר, מניעת "תערובת" של נערים ונערות וטיפול ב"מפגעים רוחניים" בתחבורה הציבורית: חוסר צניעות, שמיעת "מוסיקה קלוקלת" והקפדה על הפרדה בין נשים לגברים - האסורה על פי קביעת בג"ץ.

תלונות רבות הוגשו למשטרה במהלך השנים, אולם דבר ממשי לא נעשה ולא השתנה בשטח, עד לפרסום תחקיר "שישבת". בתגובה לתחקיר מסרה עיריית ביתר עילית כי "בתפקידו כפעיל שכונתי בתחום הנוער עושה ראש החולייה את עבודתו ביעילות רבה. עובדי העירייה ותושבי העיר מגבים את פעילותו בגאון ובעוז. העובדים בחולייה פועלים אך ורק כחוק במסירות וביעילות ראויה לציון". ב"ועד הקהילות" הדגישו כי פעילותם "מגבה את המערכת המופעלת על ידי העירייה".

נעמה לנסקי

חזרה לדף ראשי | לניוזלטר מתאריך: