24.01.2018
ח' בשבט תשע"ח
ישראל היום
ארכיון מהדורה מודפסת וידאו החזון אודות העיתון פרסום צור קשר
24.01.2018
> לניוזלטר בתאריך
שתף ב-facebook | שלח לחבר
פרשת "אדום אדום": "הליקויים לא תוקנו"

כחודש לאחר תחקיר כלבוטק על בית המטבחיים הגדול בישראל, בג"ץ טרם הכריע בעתירה לסגור את המשחטה • "המתעללים נותרו בתפקידיהם"

דן לביא

הפגנה נגד המשחטות של תנובה בתל אביב אחרי תחקיר
|
צילום: רוני שיצר (ארכיון)

כחודש לאחר תחקיר כלבוטק על בית המטבחיים הגדול בישראל בבעלות "תנובה", טרם הכריע בג"ץ בעתירת ארגוני בעלי החיים הדורשת לסגור את המשחטה עקב עבירות לכאורה על חוק צער בעלי-חיים.

השופט יורם דנציגר כתב בהחלטתו כי העתירה תובא לדיון בהקדם. בעדכון שהגישו לבית המשפט טוענים הארגונים, בהם "אנונימוס", כי תנובה ומשרד החקלאות לא נקטו אמצעים מספקים על מנת להבטיח שמקרי ההתעללות שתועדו לא יישנו. לדבריהם, טרם יושמו השינויים הנדרשים בהכשרת העובדים ובמערך הפיקוח, ואף לא תוקנו ליקויים במבנה המשחטה, ולכן אין לאפשר שחיטת בעלי חיים במקום.עוד טוענים הארגונים, כי חלק מהעובדים האחראים להתעללות ממשיכים בתפקידיהם. הפיקוח נעשה על-ידי אותם וטרינרים שכשלו, ומצויים בהליך מתמשך של שימוע, שלא הסתיים.

אחראי הבטיחות של המפעל, שהנחה את העובד הסמוי לחשמל את העגלים ("דחוף לו את השוקר לתחת, הוא יזוז"), נותר בתפקידו. כך גם מלא מקום מנהל קו השחיטה שתועד מחשמל שוב ושוב עגל שאינו מסוגל ללכת, ואח"כ מפקח על גרירתו על הארץ באמצעות מלגזה. לא פוטר אף מנהל קו השחיטה, שהנחה לגרור כבשים ברגליהם ולהכות אותם בכוח.

זאת ועוד, הארגונים טוענים כי קיים פער בין הנהלים שעליהם מצהירה תנובה, לבין המבחן בערבית שעוברים העובדים, אשר צורף כנספח לתגובתה לבג"ץ. לדוגמא, אחת השאלות במבחן היא "מתי מותר להשתמש בשוקר חשמלי?" והתשובה המסומנת כנכונה היא "בשעת הצורך" – תשובה המותירה זאת לשיקול דעתו של העובד, וסותרת את הנהלים שעליהם מצהירה תנובה, לפיהם שימוש בשוקר ייעשה רק לצורך הגנה עצמית.

"המשיבה הכינה נהלים יפים לא על-מנת להטמיעם וליישמם אלא על-מנת ליצור חזות של עמידה בדרישות של ממשלת אוסטרליה. הנהלים הוכנו כמגן של ניר, כאמצעי להתנערות מאחריות, למה שמכונה 'כסת"ח'", כותבים הארגונים.

חזרה לדף ראשי | לניוזלטר מתאריך: