21.02.2018
ו' באדר תשע"ח
ישראל היום
ארכיון מהדורה מודפסת וידאו החזון אודות העיתון פרסום צור קשר
21.02.2018
> לניוזלטר בתאריך
שתף ב-facebook | שלח לחבר
גולני שלי (ושל אחי)

בגיל 28 הפך מתי לחייל הבודד המבוגר ביותר המשרת בצה"ל • בעקבותיו עלה לארץ מסיביר גם אחיו הצעיר סטפן, והשניים משרתים באותו הגדוד בגולני • מתי: "התעקשתי על שירות קרבי"

דני ברנר, כתבנו בצפון

מתתיהו נריה. החליט שמקומו בישראל החמה
|
צילום: יצחק ברבי

מסיביר באהבה: מתתיהו וסטפן נריה עזבו את ביתם בסיביר, עלו לישראל והתגייסו לשירות קרבי בגדוד בחטיבת גולני. מתתיהו (28), הבכור, הוא החייל הבודד המבוגר ביותר המשרת בימים אלה בצה"ל. בגיוסו לצה"ל רשם נריה שיא כאשר הפך לחייל הבודד ה-900 המאומץ בקיבוץ בישראל.

מתי, הנמצא בימים אלה בשלב האימון המתקדם בדרך להכשרתו כלוחם מן השורה, סיפר כי עלה לארץ לאחר שלפני כשנתיים וחצי אביו נפטר. "השארתי את אמא ואת סבתא שלי בעיר אומסק שבסיביר, הגעתי לישראל כעולה חדש, כשברשותי תואר ראשון בניהול תרבות. למרות גילי המבוגר, החלטתי שמקומי אינו בסיביר, שם יש מינוס 50 מעלות, אלא בישראל החמה. לא הייתי חייב, אבל התעקשתי לשרת ביחידה קרבית ולתת שירות משמעותי ואיכותי".

גם אחיו הצעיר סטפן (26) עלה לישראל, והוא נמצא בימים אלה בטירונות באותו הגדוד שבו משרת מתי. "גולני זה דרך חיים, ולמרות שאני יותר מבוגר ממפקד הפלוגה שלי ומכל החיילים והמפקדים בפלוגה, אני מרגיש בבית ונהנה מכל רגע". "מרגש אותי שאני ואחי באותו גדוד של גולני", הוסיף סטפן, המאומץ בקיבוץ יבנה.

צביקה לוי, חבר קיבוץ יפעת שבעמק יזרעאל, אחראי לפרויקט החיילים הבודדים, המשותף לתנועה הקיבוצית, לצה"ל, למשרד הביטחון ולמשרד הקליטה, זה 18 שנים ברציפות. "מספר החיילים הבודדים שאני מטפל בהם עלה בכל שנה, ובימים אלה נשבר שיא של כל הזמנים כשחצינו את הקו של 900 חיילים בודדים המשרתים בצה"ל ברגע נתון", אמר לוי, והוסיף: "עד היום, ב-30 שנות קיום הפרויקט, שירתו בצה"ל ואומצו בקיבוצים אלפי חיילים בודדים מ-44 מדינות ברחבי העולם. אני מצדיע לקיבוצים, שלמרות תהליכי ההפרטה הלא פשוטים שהם עוברים והקשיים שעימם עליהם להתמודד בחיי היומיום, הם נרתמים בכל פעם מחדש לאמץ חיילים בודדים. אלה חיילים שבאים לשרת בצה"ל מתוך אהבת ישראל ורצון אמיתי לתרום לביטחון המדינה. מתברר שהציונות נשארת איתנו והבית הכי טוב לחיילים הבודדים הוא בקיבוצים, שם כששואלים חייל מה שלומך, באמת מתכוונים לזה".

חזרה לדף ראשי | לניוזלטר מתאריך: