22.01.2018
ו' בשבט תשע"ח
ישראל היום
ארכיון מהדורה מודפסת וידאו החזון אודות העיתון פרסום צור קשר
22.01.2018
> לניוזלטר בתאריך
שתף ב-facebook | שלח לחבר
"סיגרו את בית המטבחיים של תנובה"
עמותות לזכויות בעלי חיים עתרו לבג"ץ נגד המשחטה בבית שאן • הטענה: כל עוד מתנהלת חקירה פלילית אין לקיים שם פעילות
דן לביא ועדנה אדטו

צילום: מתוך תחקיר כלבוטק

עמותות 'אנונימוס' לזכויות בעלי חיים ו'תנו לחיות לחיות' עתרו הבוקר לבג"ץ בבקשה לצו על תנאי שיורה לסגור לאלתר את "בית המטבחיים של תנובה", עקב עבירות חמורות על חוק צער בעלי-חיים, על תקנות השחיטה ועל התקן הבינלאומי לבתי מטבחיים, אשר נחשפו בתחקיר כלבוטק.

העותרות, באמצעות עו"ד יוסי וולפסון ועו"ד גיא נוסן, טוענות כי לא ייתכן שהמשיבות, תנובה והשירותים הווטרינריים, יאפשרו את המשך פעילות המשחטה כל עוד לא הסתיימה החקירה הפלילית של המקרה, לא הופקו לקחים באשר לנוהלי הכשרת העובדים, ולא תוקנו מחדלי הפיקוח והליקויים המבניים במשחטה.צילום: אנונימוס ישראל

העתירה נסמכת על עדותו של רונן בר, תחקירן כלבוטק ופעיל 'אנונימוס' שעבד במשחטה ותיעד את המתרחש בה במצלמה נסתרת, וכן על חוות דעת מדעית שכתבה ד"ר בידה ג'ונס מארגון בעלי החיים האוסטרלי RSPCA. "התיעוד ממצלמתו של רונן בר מלמד שהובלת בקר ב'בקר תנובה' נעשתה כשהאמצעים העיקריים הם מכות מקל וצינור ומכות חשמל. השימוש במכות חשמל אינו חריג, אלא הוא שיטתי, שגרתי ומתמיד", נכתב בעתירה. עוד צוין, כי "בעלי-החיים סופגים את מכות החשמל בכל אבריהם, לרבות הראש, הפנים והאשכים. גם כשמדובר בעגלים שאינם מסוגלים להיעמד על רגליהם, הפועלים תוקפים אותם במכות חשמל שוב ושוב בכל חלקי גופם".

לעתירה צורף גם מכתב מאת ד"ר חגי אלמגור, לשעבר הממונה על חוק צער בעלי-חיים במשרד החקלאות. ד"ר אלמגור כתב לעותרות כי פנה למנהל השירותים הווטרינריים, ד"ר נדב גלאון: "לו אני היום בתפקיד הממונה לפי חוק צער בעלי חיים (הגנה על בעלי חיים), הייתי פועל לסגירתו לאלתר של בית המטבחיים של תנובה בבית שאן, עד שייבדקו כל הנהלים והפעולות שבו ביסודיות המתבקשת על ידיי גורמי האכיפה והגורמים הממונים, יערך שידוד מערכות כנדרש, ויובטח שפעילותו של בית המטבחיים תהיה על פי החוק!".

העותרות טוענות שאין די בפיטורי העובדים במשחטה, שכן ההתעללות בבעלי החיים היא בבחינת נוהל העבודה במקום. בנוסף,  בהעדר נוהלי עבודה אלטרנטיביים ותכנית הכשרה מתאימה לעובדים החדשים, טוענות העותרות כי העובדים יוחלפו וההתעללות תישאר בעינה.

במקביל, משרד החקלאות באוסטרליה, המייצאת בעלי חיים לשחיטה בישראל, פתח בחקירת המקרה כאשר חברי פרלמנט דורשים להשעות את ייצוא בעלי החיים לישראל.

חזרה לדף ראשי | לניוזלטר מתאריך: