21.02.2018
ו' באדר תשע"ח
ישראל היום
ארכיון מהדורה מודפסת וידאו החזון אודות העיתון פרסום צור קשר
21.02.2018
> לניוזלטר בתאריך
שתף ב-facebook | שלח לחבר
פאניקת "סוף העולם" מציפה את אזרחי רוסיה

טיפול בחרדות קבוצתיות, אזרחים מסתערים על מדפי החנויות וברחבי המדינה אפילו צצים מבנים בסגנון המאיה • הסיבה: חשש מפני סיום לוח השנה של שבט המאיה

אלי לאון וסוכנויות הידיעות

יש המאמינים כי סוף הלוח יביא לסוף העולם. פירמידות המאיה בבליז
|
צילום: רויטרס

ניסיונות ההרגעה של מדענים וחוקרים, כי סוף העולם לא צפוי להתרחש ב-21 בדצמבר הקרוב עם סיום לוח השנה של שבט המאיה, לא עוזרים במיוחד וברחבי רוסיה, מדינה עם נטייה מוכרת לחשיבה מיסטית, התרחשו כמה תקריות המעידות על חשש אמיתי של תושבי רוסיה מסוף העולם הקרב.

על פי הדיווחים, אסירות בבית כלא לנשים סמוך לגבול עם סין חוו "פסיכוזה קולקטיבית" שהיתה כל כך עוצמתית, עד כדי כך שהיא חייבה זימונו של כומר כדי להרגיע את הנשים החרדות.

כמו כן, בעיר תעשייתית ממזרח למוסקבה תושבי המקום הסתערו על החנויות והסופרמרקטים ורוקנו את המדפים מגפרורים, נפט למנורות, סוכר ונרות. בתוך כך, בעיר הדרומית של צ'ליאבינסק החלו מקומיים לבנות באמצעות קרח מבנים בסגנון תרבות המאיה.

בממשלת רוסיה לא ראו בעין יפה את השיח האפוקליפטי שהתפשט במדינה ובשבוע שעבר החליטו לשים לכך קץ. השר למצבי חירום אמר כי יש לו גישה "לשיטות ניטור של המתרחש על פני כדור הארץ", וכי הוא יכול לדווח בביטחון כי העולם לא יגיע לקיצו בדצמבר. עם זאת השר ציין כי אזרחי רוסיה יהיו חשופים בתקופה הקרובה ל"סופות שלגים, סופות קרח, טורנדו והצפות".

ניסיונות דומים להרגיע את הציבור הועברו לציבור בימים האחרונים על ידי גורמים שונים, כולל נציג בכיר של הכנסייה הרוסית האורתודוקסית, מחוקקים ותקליטן לשעבר מסיביר שזכה במקום ראשון בתוכנית הטלוויזיה "קרב המדיומים". לצד הניסיונות להרגיע, נציג ממשל אחד הציע להעמיד לדין כל מי שמפיץ שמועות בנושא.

"אי אפשר לדבר ללא הפסקה על סוף העולם ואני אומר זאת כרופא", ציין לאוניד אוגול, חבר בוועדה לנושאי הסביבה בפרלמנט, "לכל אחד יש מערכת עצבים שונה ומידע מסוג זה משפיע על כל אחד באופן שונה. חלק יפרצו בצחוק, אחרים ילקו בהתקף לב". יש הטוענים כי שמועות על סוף העולם הן מיזם מסחרי, "רק תראו כמה רמאים מנסים להרוויח כסף מהעניין, החל מקוסמים ועד לבעלי חנויות", טען חבר הפרלמנט מיכאיל דגטיאריוב.

חזרה לדף ראשי | לניוזלטר מתאריך: