23.03.2018
ז' בניסן תשע"ח
ישראל היום
ארכיון מהדורה מודפסת וידאו החזון אודות העיתון פרסום צור קשר
23.03.2018
> לניוזלטר בתאריך
שתף ב-facebook | שלח לחבר
הקרב הגדול על התנתקות קטלוניה

הבחירות לפרלמנט בחבל העשיר, המעוניין להיפרד מספרד ולהקים ישות מדינית נפרדת, מעוררות סערה • למרות היחלשות מפלגת השלטון: רוב לתומכי ההתבדלות

אלי לאון וסוכנויות הידיעות

מצביעים בברצלונה, אתמול
|
צילום: אי.פי

ספרד או אירופה? הבחירות בקטלוניה משכו בימים האחרונים את תשומת לב העולם, בשל רצונם של רוב תושבי החבל הספרדי להיפרד מהמדינה השרויה במשבר כלכלי קשה, ולהקים ישות מדינית נפרדת. אתמול יצאו הקטלאנים לקלפיות, ומפלגתו של הנשיא ארתור מאס, מפלגת ההתכנסות והאיחוד (CIU), זכתה לאחר ספירת מחצית הקולות ב-48 מושבים בבחירות לפלרמנט המקומי, מתוך 135 מושבים אפשריים. מדובר באובדן של 14 מושבים בעבור המפלגה.

עם זאת, על פי סקר שנערך על ידי ערוץ TV3 הספרדי, זכתה מפלגתו של מאס ב-50 מהמושבים בפרלמנט. חרף הירידה המסתמנת בכוח ה-CIU, מעריכים כי היא תמשיך להנהיג את הממשלה הבאה, במשותף עם מפלגת השמאל ERC, לאחר שתגייס רוב של 68 חברי פרלמנט לפחות.

ה-ERC זכו - נכון לסגירת הגיליון - ב-21 מושבים, ושתי מפלגות בדלניות אחרות זכו ב-16 מושבים נוספים, מה שמעניק לארבע המפלגות התומכות בהקמת ישות מדינית עצמאית רוב של כ-60 אחוזים בפרלמנט באזור. נתון זה נמוך מעט ממה שקיוו תומכי המהלך להשיג - רוב של שני שלישים.

בקטלוניה מתגוררים כ-7.5 מיליון תושבים, מתוכם לכ-5.2 מיליון יש זכות הצבעה. על פי הנתונים הראשוניים אחוז ההצבעה בבחירות אלה עמד על כ-68%, כעשרה אחוזים יותר מהבחירות הקודמות שהתקיימו ב-2010.

הנשיא מאס אמר אתמול לאחר הצבעתו כי "כעת לאנשים רבים יש הרגשה האמיתית שאנו פותחים עידן חדש". מאס, שהקדים את הבחירות בשנתיים לאחר שלא הצליח לשכנע את ראש ממשלת ספרד מריאנו ראחוי להקטין את נטל המס על קטלוניה, הבטיח כי יקיים משאל עם בסוגיית עצמאותה של קטלוניה בעתיד. הוא יעשה זאת למרות התנגדות מדריד, שלטענתה מדובר במהלך אנטי חוקתי, וכי היא עשויה לפנות לביהמ"ש בספרד כדי לעצרו.

בעבור התומכים בעצמאות קטלוניה, מדובר בהימור של ממש: אם אכן ה"התנתקות" מספרד תצא אל הפועל, הם עלולים למצוא את עצמם מחוץ לאיחוד האירופי, וקבוצת הכדורגל המפוארת של ברצלונה עלולה למצוא את עצמה מחוץ לליגה הספרדית.

המס, כאמור, הוא אחת מהנקודות החשובות ביותר בכל מה שנוגע להתבדלות מספרד: תושבי קטלוניה העשירה אינם מעוניינים להעביר כ-16 מיליארד יורו של מסים פדראליים לממשלה הספרדית היושבת במדריד.

חזרה לדף ראשי | לניוזלטר מתאריך:
סאל אמרגי | קטלוניה אמרה את דברה