22.01.2018
ו' בשבט תשע"ח
ישראל היום
ארכיון מהדורה מודפסת וידאו החזון אודות העיתון פרסום צור קשר
22.01.2018
> לניוזלטר בתאריך
שתף ב-facebook | שלח לחבר
אחרי התקלה והמבוכה: יום הצבעה נוסף

מתפקדי הליכוד שלא הצביעו אתמול יוכלו לעשות זאת בחמישים קלפיות ברחבי הארץ • עד כה נרשמו 51.6% הצבעה

מתי טוכפלד ואילן גטניו

תורים ארוכים השתרכו בכניסה לקלפיות. בצילום: תור בכניסה לאתר ההצבעה ביד אליהו בת"א
|
צילום: גדעון מרקוביץ'
הגיעו בזמן: נתניהו ורעייתו הצליחו להצביע
|
צילום: אי.אף.פי
הקלפי בגני התערוכה
|
צילום: גדעון מרקוביץ'
מול המערכת הממוחשבת
|
צילום: גדעון מרקוביץ'

פארסה בליכוד: אחרי שבמפלגת השלטון חששו שמזג האוויר החורפי ירחיק את המצביעים, היתה זו דווקא מערכת ההצבעה הממוחשבת שקרסה ושיתקה את חגיגת הדמוקרטיה של המפלגה. בתום יום גדוש תקלות, תורים ארוכים, מבוכה והרבה זעם, החליטה ועדת הבחירות של התנועה, בראשות השופט יהושע גרוס, לקיים יום הצבעה נוסף.

כבר בשעות הבוקר המוקדמות אתמול, עם פתיחת הקלפיות, קרסו מערכות ההצבעה הממוחשבות במרבית הקלפיות. אחד השרתים, שעליו בסיס נתונים של מיקרוסופט, קרס ומנע מאלפי המצביעים שהמתינו בתורים להצביע. המסכים היו "תקועים" ולא היה אפשר להמשיך בהליך ההצבעה. בחלק מהמקרים ברגע שלחצו על הצבעה במחוז, המסך קפא וההצבעה לא הושלמה ולכן לא התקבלה.

בדיקה ראשונית העלתה כי נפילת שרתי הרשת ותקלה חמורה בתוכנה הן שהביאו לכך שלא היה אפשר לקיים את ההצבעה כסדרה. בליכוד לא הכינו מערכת גיבוי למעבר להצבעה ידנית, כך שכל הליך ההצבעה היה תלוי במערכת הממוחשבת.

מהר מאוד החלו להשתרך מחוץ לאתרי ההצבעה השונים תורי ענק, שארכו לעיתים יותר משעה וחצי. בשעות הראשונות עוד חשבו בליכוד כי יהיה אפשר להתגבר על התקלה ולהמשיך את יום ההצבעה כרגיל או עם מתן תוספת זמן הצבעה של שעה עד שעתיים, אולם התקלה במערכת המחשבים היתה כה חמורה, שלא הועילו מאמצי השיקום של חברת המחשוב אמן והמערכת שבה וקרסה במהלך כל היום.

בליכוד שוקלים תביעה

בשעות אחר הצהריים התכנסה ועדת הבחירות והחליטה בשלב הראשון להאריך את יום ההצבעה עד חצות, אך בישיבה נוספת שקיימה הוועדה ב-22:30 הוחלט סופית פה אחד לאמץ את עמדתו של השופט גרוס ולקיים יום הצבעה נוסף. בהתאם להחלטה, ייפתחו הבוקר 60-50 קלפיות, שמיקומן מתפרסם באתר הליכוד ובכלי התקשורת במהלך היום, מהשעה 11:00 בבוקר ועד 21:00.

"החלטת הוועדה מבטאת את הגישה המשפטית, שלפיה הזכות לבחור היא זכות יסודית של חברי הליכוד. הארכה של יום הצבעה נוסף תאפשר לאלפי המתפקדים, שלא הצליחו לממש את זכותם להצביע ביום הראשון של הפריימריז בשל הכשלים במערכת המחשב, לממש אותה ביום ההצבעה השני", אמר אמש היועץ המשפטי של הליכוד וחבר ועדת הבחירות עו"ד אבי הלוי.

אז מה גרם לקריסת מערכת ההצבעה הממוחשבת? לפי מנכ"ל חברת אמן שאחראית לשירותי המחשוב, מדובר במתקפת האקרים. "אני חושד בהאקרים ובחבלה מכוונת", אמר אמש לחדשות ערוץ 2. מערך הבקרה של ההצבעות היה אמנם גלוי להאקרים באינטרנט, אך מומחים מעריכים כי הבעיה נבעה מתכנון לקוי של מערכת שהיתה אמורה להיות חסינה וחסומה.

לדברי דורון אופק, מומחה לאבטחת מידע במערכות קריטיות במוסדות ביטחוניים, קשה להבין איך מערכת ההצבעה היתה גלויה באינטרנט: "מנפחים לנו את המוח שאנחנו ממציאים גדולים, אבל קיצור תהליכים אינו מתאים למערכות גדולות כאלה שצריכות להיות מאובטחות במאה אחוזים". כך או כך, בעקבות השיבושים והמבוכה שוקלים גורמים בליכוד לתבוע את חברת המחשבים.

רה"מ מימש את זכותו

בבוקר אתמול עדיין היו אופטימיים בליכוד. ברחבי הארץ נפרסו יותר מאלף צגי מחשב, הרבה מעבר למספרם בבחירות פנימיות שהתקיימו עד כה, וכן הוחלפה חברת המחשבים, שהביאה לתקלות בפריימריז הקודמים לפני ארבע שנים. גם ראש הממשלה בנימין נתניהו שידר אופטימיות כשהגיע עם רעייתו שרה לקלפי בפסגת זאב בתשע בבוקר ומימש את זכות ההצבעה שלו. הוא הדגיש כי הצבעתו עברה "ללא תקלות" וקרא לכל מתפקדי הליכוד לבוא להצביע.

אלא שככל שנקפו השעות ומימדי התקלה התבררו, כך גברו הקולות בצמרת הליכוד שקראו לבטל את יום הבחירות או, לחלופין, לקיים יום הצבעה נוסף. יו"ר הכנסת ראובן ריבלין הגיע לקלפי בבנייני האומה בירושלים בשעות הבוקר, אולם נאלץ לעזוב בזעם לאחר שהתברר כי המחשבים נפלו בדיוק באותו הזמן. רק בשעות הערב הגיע שוב ריבלין לאותו המקום והפעם הצליח לממש את זכותו.

"הליך הבחירות המתקיים עכשיו הוא פארסה. יש להפסיקו מייד ולקיים בחירות במועד חדש וקרוב שייקבע", אמר שר החינוך גדעון סער. השרה לימור לבנת הוסיפה כי "האופן שבו מתנהלים הפריימריז עד כה אינו מוסיף כבוד להליך הדמוקרטי".

השר יולי אדלשטיין הזהיר מפני המשך התעמולה ואמר אמש כי "על ועדת הבחירות העליונה של הליכוד לאסור ממחר בבוקר כל תעמולה בפרסום בכלל ובאזורי הקלפיות ביום עצמו בפרט, כדי למנוע עבירות כספיות וליצור שוויון בין כלל המועמדים. יש למנוע בכל מחיר הדלפה של תוצאות ההצבעה שכבר התקיימה, מחשש שהן תשפענה על מועד ב'".

חזרה לדף ראשי | לניוזלטר מתאריך:
אילן גטניו | פירצה באבטחה ועיגול פינות
מנכ"ל חברת אמן טען שבכל אשמים האקרים. אולי יש בזה מן האמת, אבל העובדה שמערכת הבקרה היתה גלויה באינטרנט מצביעה על כך שעיגלו כאן פינות, כנראה כדי לחסוך כסף