22.01.2018
ו' בשבט תשע"ח
ישראל היום
ארכיון מהדורה מודפסת וידאו החזון אודות העיתון פרסום צור קשר
22.01.2018
> לניוזלטר בתאריך
שתף ב-facebook | שלח לחבר
50 שנה, לך תזכור את הסטונס

הרולינג סטונס, להקת הרוק הגדולה בעולם, הוציאה אוסף חדש ומקיף, "!GRRR", לטובת הדור שלא ידע ולטובת ההורים שעדיין בעניין

יואב קטנר

ארבעת המופלאים, האחרים. הרולינג סטונס
|
צילום: אי.פי

איך מסכמים 50 (!!!) שנות פעילות? איך מסכמים להקה שהוציאה בזמן הזה 22 אלבומי אולפן (24, למי שמעדיף את ההוצאות האמריקניות), 18 אלבומי הופעות (מהם שישה בשנתיים האחרונות להורדה דיגיטלית בלבד) ולפחות 30 אלבומי אוסף? למה בכלל צריך לסכם?

אז זהו, שגם עכשיו הרולינג סטונס (הידועים במקומותינו גם כ"אבנים המתגלגלות") לא ממש מסכמים אלא נותנים טעימה, על קצה המזלג, של המיטב. הלהיטים הכי גדולים של כל הזמנים. בעיקר לדור החדש שלא ידע, ואולי שמע מההורים, ואולי עוד מתעניין. ובעצם גם להורים עצמם, שמעדיפים את זה בדיסקים ולא בהורדות מהאינטרנט.

האוסף הגדול הקודם של "להקת הרוק הגדולה בעולם" (תואר שהם נתנו לעצמם בראשית הסבנטיז), "Forty Licks", יצא בדיוק לפני עשור באלבום כפול ובו 40 שירים. מאז יצאו עוד כמה אוספי להיטים ואלבומי הופעה ואפילו אלבום חדש אחד בשנת 2005, "Bigger Bang", שהיה בהחלט ראוי. אבל בסך הכל הסטונס לא הוסיפו לרפרטואר מיטב הלהיטים שלהם מספיק חומרים חדשים המצדיקים אוסף חדש.

ובכל זאת, חלפו עשר שנים, חלק גדול מאלבומי האוסף הישנים כבר אי אפשר להשיג, יש סיבוב הופעות עולמי חדש (ממש עכשיו! ברגע זה!) וצריך לסכם 50 שנות פעילות. לכן הסטונס מציעים עיסקה מהסוג הישן. לא בהורדה מהרשת, אלא בקניית אלבום שבו שני שירים חדשים, טובים אבל לא מפתיעים - "One More Shot" ו"Doom and Gloom", בצירוף כמות מטורפת של להיטי ענק. וכן, גם בימינו זוהי עיסקה משתלמת לאוהבי הלהקה.

האוסף החדש "!GRRR" יוצא בכמה גרסאות, תלוי במידת ההערצה שלך וגם לא מעט בחשבון הבנק שלך. שכן אי אפשר להתעלם מכך שהערצת אמת ללהקה הזאת בימינו היא עניין יקר במיוחד (יש לי חבר טוב, מעריץ שרוף, שנסע להופעה שלהם בשבוע שעבר בלונדון והשקיע 7,000 שקלים בכרטיס VIP...).

הגירסה הבסיסית כוללת 40 שירים באלבום כפול, לקצת יותר מתקדמים מוצעת גירסה של 50 שירים בשלושה דיסקים (וגם בחמישה תקליטי ויניל), ולמכורים באמת - "גירסת סופר דלוקס" ובה לא פחות מ-89 שירים בארבעה דיסקים של להיטים, דיסק בונוס עם חמש הקלטות דמו משנת 1963 ותקליטון ויניל עם עוד ארבעה שירים נדירים מ-1964.

ובואו נעזוב לרגע את המוצר ונדבר על התוכן. האם שווה, מבחינה מוסיקלית, לרכוש אוסף להיטים טוב של הרולינג סטונס? בשתי מילים: כן, בהחלט.

בניגוד ללהקות גדולות אחרות משנות ה-60, שאי אפשר לקבל תמונה מלאה של יצירתן בלי לשמוע אלבומים שלמים שלהן, את הסיפור של האבנים אפשר לחוות לגמרי באמצעות התקליטונים. לדעתי, ואני יודע שאני מקומם עלי לא מעט מעריצים (שנמצאים, למזלי, כרגע בחו"ל, בהופעה...), האבנים לא היו להקה של אלבומים מושלמים, בייחוד לא מאז סוף שנות ה-70. הם עשו, וממשיכים לעשות, שירים מצוינים שנשמעים נהדר גם אחרי כל כך הרבה שנים. תמיד אותן גיטרות, ואותם תופים, ואותו מיק ג'אגר. את הכל שמענו כבר מיליון פעם ולא התעייפנו כי זה רק בלוז ורוק ורוקנרול, ואני אוהב את זה.

חזרה לדף ראשי | לניוזלטר מתאריך: