19.02.2018
ד' באדר תשע"ח
ישראל היום
ארכיון מהדורה מודפסת וידאו החזון אודות העיתון פרסום צור קשר
19.02.2018
> לניוזלטר בתאריך
שתף ב-facebook | שלח לחבר
אחרי המבצע - העגבניות כבר לא יהיו במבצע

צבע אדום: מחיר העגבניות זינק ב-300% אחרי "עמוד ענן" • התאחדות האיכרים: חקלאי הדרום לא יכלו לקטוף תחת אש

זאב קליין והיאלי יעקבי

זינוק חד במחיר העגבניות
|
צילום: יהושע יוסף

המחיר הסיטונאי של העגבנייה קפץ אתמול לשישה שקלים לק"ג, לעומת שני שקלים בלבד לפני שבוע. מדובר בזינוק של 300% במחיר, ואת ההתייקרות תולים בהתאחדות האיכרים במבצע עמוד ענן.

בשל כך מחירי המקסימום של העגבנייה לצרכן ברשתות השיווק ובשווקים הפתוחים זינקו ל-10.85 שקלים לק"ג. נשיא התאחדות האיכרים בישראל, דובי אמיתי, הזהיר כי מחירי העגבניות צפויים להמשיך לעלות.

"כבר השבוע אנו חשים בשווקים את השלכותיו המיידיות של מבצע עמוד ענן על היבול החקלאי. בזמן המבצע חקלאי הדרום, בעיקר בחבל אשכול, לא יכלו לצאת לשטחים ולקטוף את התוצרת שלהם תחת אש. הם נאלצו להפקיר את שדותיהם ועקב כך יבול רב הושמד", אמר אמיתי. לדבריו, הנזק המיידי בא לידי ביטוי בעגבניות, משום שאזור הדרום הוא ספק של כ-70 אחוזים מהעגבניות בארץ בזכות האקלים שבו, המתאים לגידולן. אמיתי הוסיף כי במהלך המבצע נגרמו נזקים לחקלאי הדרום, ואלה יגולגלו באופן עקיף לכיסי הצרכנים בארץ, שייאלצו לשלם יותר בשל הפגיעה בגידולים, בעיקר פלפל, צנונית, עצי פרי, תפוחי אדמה ומלפפונים.

רמי לוי, הבעלים של רמי לוי שיווק השקמה, אמר אתמול: "גם לנו יעלו החקלאים את המחיר, אבל אנחנו לא נעלה את המחירים בשיעורי העלייה המדוברים. בשורה התחתונה יש יותר ביקוש ופחות היצע. הצרכן לא צריך לקנות את העגבניות במחיר גבוה, ואז המחיר יירד".

חזרה לדף ראשי | לניוזלטר מתאריך: