23.02.2018
ח' באדר תשע"ח
ישראל היום
ארכיון מהדורה מודפסת וידאו החזון אודות העיתון פרסום צור קשר
23.02.2018
> לניוזלטר בתאריך
שתף ב-facebook | שלח לחבר
סקר: 54% לא רוצים עובדים זרים כשכנים

עוד עולה מבדיקת השלטון המקומי: 28% לא רוצים שכנים חרדים • לעומת זאת, לישראלים אין בעיה אם שכניהם דתיים לאומיים • ח"כ אזולאי: "המידע מאוד מצער"

יהודה שלזינגר, כתבנו לענייני דתות

מעדיפים לא להתגורר בשכונה עם עובדים זרים (למצולמים אין קשר לכתבה)
|
צילום: קוקו

רוב הישראלים, אינם רוצים שעובדים זרים וחרדים יגורו בשכנות להם, כך עולה מסקר שביצע השלטון המקומי. על פי הסקר, 54% מבעלי הדעה בעניין ענו שאינם מעוניינים בעובד זר כשכן, ו-28% מהם טענו שאינם רוצים שכנים חרדים.

הנתונים "המעודדים" הם שרק 2% טענו שהם אינם מעוניינים לגור ליד אתיופים, והחדשות הטובות יותר הן כי אף אחד מהנשאלים בסקר לא אמר שיש לו בעיה לגור ליד מזרחים, דתיים לאומיים, אשכנזים או הומוסקסואלים.

בסקר, שנערך לקראת כינוס ערים תאומות ישראל-גרמניה שעורך השבוע השלטון המקומי, נבחנו עמדותיו והעדפותיו של הציבור הישראלי בנושא ההשקעה בדיור, בחינוך ובתרבות. הנתונים בחלק מן המקרים מפתיעים, וכך למשל בבחירת מקום מגורים מתברר שלישראלים חשוב קודם כל המצב הכלכלי של היישוב וערך הדירות בו, ורק לאחר מכן רמת החינוך.

לרוב הישראלים יש גם דעה מוצקה בנושאים הפוליטיים והאקטואליים. כך למשל, 58% אומרים כי יצביעו בבחירות הבאות לעומת 13% שלא (כל השאר מתלבטים או לא יודעים).

נתון מעניין במיוחד נוגע למחאה החברתית ולכל הפוליטיקאים שמבקשים להשתמש בה לקראת הבחירות הקרבות. הצעירים עד גיל 35 חושבים שהמחאה לא הזיקה או הועילה לקידום האינטרסים שלהם. עוד נשאלו הישראלים מה דעתם בנוגע לקיצוץ תקציב הביטחון לטובת תקציבים לתרבות, ורובם המוחלט (73%) טענו שאין מקום לקיצוץ שכזה. בנושא יחסי החוץ והקשר עם גרמניה, ענה רוב הציבור,56%, כי לדעתם הקשרים עם גרמניה חשובים. בנוסף, אומרים כ-61% שהם יצביעו בבחירות המוניציפליות הבאות.

ח"כ דוד אזולאי ש"ס מסר בתגובה על הנתונים כי "זה מצער שיש נתונים כאלה, אני מופתע. זה אומר שיש משהו לקוי, שלא מכירים את הציבור החרדי מספיק. צריך לעשות היכרות יותר טובה בין הצדדים ובעיקר שחילונים יכירו את הצדדים הטובים של החרדים".

עו"ד עודד פלר מהאגודה לזכויות האזרח: "המידע מאוד מצער. בשטח רואים כל מיני מגמות, יש תופעות מכוערות ומגעילות אך לצד זה יש דברים יפים. בעבר היו מקבלים את הזרים בהבנה ואפילו בחיבה. אבל היום כשליד משפחות גרים בדירה אחת 30 סודאנים אז ברור שאף אחד לא רוצה לחיות כך - משני הצדדים". יו"ר השלטון המקומי, שלמה בוחבוט: "אנו רואים מהתוצאות כי אין תחליף למנהיגות מקומית".

חזרה לדף ראשי | לניוזלטר מתאריך: