21.01.2018
ה' בשבט תשע"ח
ישראל היום
ארכיון מהדורה מודפסת וידאו החזון אודות העיתון פרסום צור קשר
21.01.2018
> לניוזלטר בתאריך
שתף ב-facebook | שלח לחבר
האיחוד יוצא לדרך

ניצחון לנתניהו בוועידת הליכוד: האיחוד עם ישראל ביתנו עבר ברוב גדול בהצבעה גלויה • רה"מ: "אנהיג עוד הרבה שנים, האיחוד ישנה את המדינה" • ליברמן: "צעד היסטורי שיביא לחיזוקה של ישראל"

מתי טוכפלד, כתבנו לענייני מפלגות

נתניהו והשר כחלון, אתמול. "הליכוד יישאר מפלגה עצמאית"
|
צילום: קוקו
צירי הוועידה, אתמול. הצבעה גלויה ומהירה
|
צילום: קוקו

עכשיו זה רשמי - האיחוד יוצא לדרך. ועידת הליכוד אישרה אתמול ברוב עצום את הסכם מיזוג הרשימות של הליכוד וישראל ביתנו לקראת הבחירות הקרובות. מייד אחרי נאומו של ראש הממשלה בנימין נתניהו נערכה הצבעה גלויה ומהירה, ורוב הקהל בגני התערוכה בתל אביב הרים את ידו בעד.

בפתיחת נאומו מול צירי הוועידה התייחס ראש הממשלה להערכות כי יו"ר ישראל ביתנו, שר החוץ אביגדור ליברמן, הגיע לליכוד כדי לרשת את מקומו בעתיד, ואמר: "שמעתי בימים האחרונים כל מיני דיבורים על יורשים. ובכן, יש לי חדשות בשבילכם - אני מתכוון להנהיג עוד הרבה שנים".


צילום: מיקי שמידט
עריכה:יוגב חברון

רה"מ הדגיש: "אני מאמין שבעת הזו חיוני שהמחנה הלאומי יאחד כוחות, וזו הסיבה שביקשתי מאביגדור ליברמן לרוץ ברשימה משותפת אחת איתנו. אני מבקש להבהיר - הליכוד יישאר מפלגה עצמאית וימשיך להיות מפלגה לאומית וליברלית, ימשיך להיות תנועה של כל אזרחי ישראל. האיחוד לא ישנה את הליכוד, אבל כן ישנה את מדינת ישראל".

איתן: "מקבל את הדין"

מוקדם יותר, השר מיכאל איתן, מראשי המתנגדים להסכם, לא הצליח להגיש בזמן את חתימותיהם של 400 צירי הוועידה כדי לכפות הצבעה חשאית. בזמן ההצבעה הגלויה, מבין אלפי חברי הוועידה שנכחו, רק כמה עשרות הצביעו נגד הסכם האיחוד. השר איתן אמר כי לא היה מודע ללוח הזמנים להגשת החתימות, אולם לדבריו, "לאחר שהתקבלה הכרעה דמוקרטית, שבה הייתי באופן מובהק במיעוט, אני מקבל את דין הוועידה".

מייד לאחר שאישרה הוועידה את הסכם המיזוג, אמר ליברמן: "זה צעד היסטורי וחשוב שיביא לחיזוקה של מדינת ישראל ולהובלתה על ידי הנהגה מנוסה ומאוחדת". גם בכירים נוספים בישראל ביתנו בירכו על ההסכם. סגן שר החוץ דני אילון אמר כי "הערב החל השינוי בשיטת הממשל בישראל. די לסחטנות, די לפלגנות, די לחוסר יציבות". ח"כ אלכס מילר הוסיף כי "הרשימה המשולבת תאפשר התנהלות מושכלת". יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין, אמר כי "השותפות תורמת לביטול המגזריות בקרב עולי חבר העמים ולשילובם המלא בחברה הישראלית".

בשמאל, לעומת זאת, גינו כצפוי את המפץ בימין. שלי יחימוביץ', יו"ר מפלגת העבודה, אמרה כי "רבים מתומכי הליכוד מתקשים להזדהות עם האיחוד הזה. המעשה של נתניהו הוא טעות פוליטית". אריה דרעי, ממנהיגי ש"ס, אמר כי "ועידת הליכוד אישרה שיש רק מפלגה אחת בישראל שדואגת לצמצום הפערים החברתיים, וזו תנועת ש"ס".

בהכנת הידיעה השתתפו יעל ברנובסקי, שלמה צזנה, גדעון אלון ויהודה שלזינגר

*   *   *

הליכוד יכשיר היום את המצטרפים החדשים:

32 מועמדים על 20 מקומות

צחי הנגבי, אבי דיכטר, שלמה מעוז, זלמן שובל ואישים נוספים יהפכו החל מהיום באופן רשמי לחברי תנועת הליכוד, ויוכלו להתמודד בבחירות הפנימיות במפלגה. על פי חוקת הליכוד, מצטרפים חדשים למפלגה יכולים להתמודד רק אחרי 16 חודשי הכשרה, אלא אם כן יו"ר התנועה מבקש זאת ומזכירות המפלגה מאשרת את הבקשה. היום יעביר ראש הממשלה בנימין נתניהו את בקשתו לאישור מועמדים חדשים בליכוד לקראת ישיבת המזכירות שתתקיים הערב.

מלבד הנגבי, דיכטר, מעוז ושובל, יבקש רה"מ מהמזכירות לאשר גם את מועמדותם של הח"כים יוליה שמאלוב-ברקוביץ' ואריה ביבי, שעברו לאחרונה מקדימה. בסך הכל יתמודדו 32 מועמדים על 20 מקומות פנויים בלבד ברשימה הארצית של הליכוד.

מתי טוכפלד

חזרה לדף ראשי | לניוזלטר מתאריך:
דרור אידר | האצבע הנכונה