20.02.2018
ה' באדר תשע"ח
ישראל היום
ארכיון מהדורה מודפסת וידאו החזון אודות העיתון פרסום צור קשר
20.02.2018
> לניוזלטר בתאריך
שתף ב-facebook | שלח לחבר
"ישראל השמידה מפעל נשק איראני בסודאן"

תושבי חרטום התעוררו אתמול לפנות בוקר למשמע פיצוצים עזים שהחריבו מפעל נשק צבאי • בכירים סודאנים מאשימים: "מטוסים ישראליים ביצעו את הפעולה" • האופוזיציה במדינה טוענת: "המפעל היה שייך למשמרות המהפכה האיראניים" • ובישראל? שומרים על שתיקה

אלי לאון ודניאל סיריוטי

השריפה במפעל הנשק "ירמוך", שלשום
|
צילום: רויטרס
שרידי תחמושת מאזור הפיצוץ, אתמול
|
צילום: אי.אף.פי
חיסול שקאקי
|
צילום: GettyImages
הפצצת הכור בסוריה
|
צילום: רויטרס
חיסול מורנייה
|
צילום: רויטרס

פיצוץ מסתורי נוסף הרעיד אתמול לפנות בוקר את חרטום, בירת סודאן, וגם הפעם מאשימים הסודאנים את ישראל. שר התרבות וההסברה של סודאן הצפונית, אחמד בלאל עוסמאן, טען אתמול כי ארבעה מטוסים ישראליים תקפו את מפעל הנשק הצבאי "ירמוך" סמוך לבירה הסודאנית: "המטוסים הגיעו מכיוון מזרח, אנו מאמינים שישראל עומדת מאחורי הפעולה".

שר ההסברה הסודאני הצהיר כי סודאן תתלונן על ההפצצה במועצת הביטחון של האו"ם, ואף שלח איומים לכיוון ישראל: "סודאן שומרת על זכותה להגיב במתקפה נגד ישראל במקום ובזמן שנקבע. מדובר במפעל נשק שמייצר אמצעי לחימה שעומדים בחוק הבינלאומי. סודאן לא תאפשר תקיפות בשטחה, ויש לה הזכות להגן על עצמה ולתקוף את ישראל חזרה". לדבריו, הקביעה שישראל עומדת מאחורי הפיצוץ מתבססת על הממצאים בשטח. בהמשך לדבריו של עוסמאן, אמש יצאו מאות מפגינים לרחובות חרטום בקריאות "מוות לישראל" ו"הסירו את ישראל מהמפה".


צילום: רויטרס, עריכה: יוגב חברון

בלשכת ראש הממשלה ובמערכת הביטחון סירבו אמש להתייחס לדברים. גם שר הביטחון אהוד ברק, שנשאל על כך בחדשות 2, סירב להתייחס לנושא.

אם אכן היו אלה מטוסים ישראליים שהפציצו בסודאן, הם עברו מרחק גדול יותר מאשר המרחק למתקן ההעשרה התת-קרקעי בפורדו שבאיראן.

על פי הדיווחים המקומיים, שלשום בלילה נשמעו פיצוצים עזים במפעל הנשק הממוקם מדרום לחרטום, ושריפה גדולה פרצה במקום. פיצוצי המשנה העוצמתיים במפעל אף תועדו ושודרו בתקשורת הבינלאומית. מייד לאחר הפיצוצים פסל מושל אזור חרטום את האפשרות כי הם נבעו מ"גורמים חיצוניים", וגירסה נוספת היתה כי מדובר בתאונת עבודה במהלך פעולות תחזוקה שגרתיות. אולם בהמשך שינה הממשל הסודאני את גרסתו, ואתמול הוצג לתקשורת סרטון מזירת הפיצוץ ובו אפשר לראות מכתש גדול לצד שני מבנים שנפגעו, וכן רקטה מונחת על הקרקע בקירבת מקום.

לטענת הסודאנים, בהפצצה נהרגו שני אזרחים מקומיים ולפחות עשרה נפצעו. עדי ראייה סיפרו לתקשורת הערבית והסודאנית כי ראו לפחות שני מטוסים באזור במהלך התקיפה.

הדרך לארגוני הטרור

גורמי אופוזיציה בסודאן טענו אתמול כי מפעל הנשק שהופצץ שייך למשמרות המהפכה האיראניים. טענה זו אינה מפתיעה, נוכח הפרסומים בשנים האחרונות בכלי תקשורת ערביים וזרים, ולפיהם משמרות המהפכה הקימו מפעלים לייצור אמצעי לחימה בשיתוף ממשלת סודאן. בכירים סודאנים לא הכחישו בעבר כי לאיראן יש מפעלים צבאיים בארצם, וכלי תקשורת זרים דיווחו כי איראן שלחה את אנשי משמרות המהפכה לאמן את צבא סודאן. כזכור, משמרות המהפכה של איראן הפגינו לאחרונה נוכחות בקרן אפריקה כאשר כוחות הביטחון של קניה עצרו אזרחים איראנים, שעל פי החשד תיכננו פיגוע נגד יעדים ישראליים במדינה.

בתקשורת הסודאנית עצמה פורסם בעבר כי איראן הקימה מפעל סודי במתחם התעשייה הצבאית של סודאן ליד חרטום, ואשר נועד, על פי אותם פרסומים, לייצר אמצעי לחימה עבור גורמי טרור הפועלים בשיתוף איראן, ובהם חמאס והג'יהאד האיסלאמי בעזה, חיזבאללה בלבנון וארגונים קיצוניים בסומליה ובתימן. דבר קיומו של המפעל נחשף במאי 2010 על ידי העיתון הסודאני "ראי אל-שהב". בעקבות הפרסום נסגר העיתון, ועורכו נעצר באשמת ריגול. מגזין המחקר "Foreign Policy", שסיקר את פעילות איראן בסודאן, טען כבר ב-2010 כי בישראל יודעים על קיומו של המפעל.

צילומים מאזור הפיצוץ חושפים אמצעי לחימה שהתפזרו באזור, ובהם גופי מתכת של רקטות בקוטר 122 מ"מ ויותר, דוגמת רקטות פג'ר 3 המיוצרות על ידי התעשייה הצבאית האיראנית.

בשנים האחרונות הפכה סודאן לנתיב הברחה מרכזי של אמצעי לחימה מאיראן לארגון חמאס בעזה, וייתכן שגם לארגון חיזבאללה. ההערכה היא כי אספקת הנשק האיראנית מגיעה לסודאן דרך הים ומשם מוברחת דרך סיני, ככל הנראה בעזרת מבריחים בדואים מקומיים, ליעדם הסופי בעזה. לאחר חיסולו של בכיר חמאס מחמוד אל-מבחוח בינואר 2010, עלתה בתקשורת הזרה הטענה כי ההתנקשות, שיוחסה למוסד הישראלי, היתה קשורה לתפקידו של אל-מבחוח כמתאם הברחות הנשק מאיראן לעזה.

בהכנת הידיעה השתתף רונן סולומון, תחקירן לענייני מודיעין המתמחה בנתיב הברחות הנשק מאיראן

*   *   *

ידה הארוכה של ישראל?

חיסול אבו ג'יהאד

16.4.1988 - אבו ג'יהאד, סגנו של ערפאת בפת"ח והאחראי למותם של עשרות ישראלים, חוסל בביתו שבפרברי תוניסיה על ידי כוח של סיירת מטכ"ל בסיוע של שייטת 13 וסוכני מוסד.

חיסול שקאקי

26.10.1995 - פתחי שקאקי, מייסד הג'יהאד האיסלאמי הפלשתיני, חוסל סמוך לבית מלון במלטה. על פי מקורות זרים, שקאקי נורה על ידי שני סוכני מוסד רכובים על אופנוע.

הפצצת הכור בסוריה

6.9.2007 - על פי מקורות זרים, מטוסי חיל האוויר הישראלי הפציצו את הכור הגרעיני בדיר א-זור, לאחר שנודע כי בממשל הסורי מתכוונים לייצר בו פלוטוניום.

חיסול מורנייה

12.2.2008 - עימאד מורנייה, מספר 2 בארגון חיזבאללה וראש הזרוע הצבאית של הארגון, חוסל בפיצוץ של מכוניתו בכפר סוסה סמוך לדמשק.

הפצצת שיירת הנשק בסודן

ינואר 2009 - על פי דיווחים זרים, חיל האוויר הישראלי הפציץ שיירת נשק שהיה מיועד להגיע לעזה, בדרכה מהעיר פורט סודן לכיוון מצרים.

חיסול אל-מבחוח

19.1.2010 - מחמוד אל-מבחוח, מבכירי ארגון חמאס וגדודי עז א-דין אל-קסאם, חוסל במלון בדובאי. לטענת המשטרה המקומית, הפעולה בוצעה על ידי סוכני מוסד.

נתונים: ליאור יעקב

חזרה לדף ראשי | לניוזלטר מתאריך:
יואב לימור | קו חרטום?עזה
סודאן מוכרת כמחסן נשק גדול וכתחנת מעבר לנשק איראני ללבנון ולעזה, וגם כבסיס פעילות של משמרות המהפכה של איראן. צריך להניח שאם אכן מדינת ישראל עמדה מאחורי התקיפה, המטרה היתה מספיק חשובה כדי להצדיק את הקושי והסיכון שכרוכים בחציית המרחק