22.01.2018
ו' בשבט תשע"ח
ישראל היום
ארכיון מהדורה מודפסת וידאו החזון אודות העיתון פרסום צור קשר
22.01.2018
> לניוזלטר בתאריך
שתף ב-facebook | שלח לחבר
חשש: התפרצות מגיפת צהבת בת"א

תוך פחות מחודש וחצי התגלו בתל אביב 22 חולים חדשים בדלקת כבד נגיפית מסוג הפטיטיס A (צהבת) • במשרד הבריאות הביעו חשש כי מדובר בהתפרצות מגיפה

מיטל יסעור בית?אור, כתבתנו לענייני בריאות

(אילוסטרציה)
|
צילום: Gettyimages

בתוך פחות מחודש וחצי התגלו בתל אביב 22 חולים חדשים בדלקת כבד נגיפית מסוג הפטיטיס A (צהבת), ובמשרד הבריאות הביעו חשש כי מדובר בהתפרצות מגיפה.

במשרד הבריאות פתחו בחקירה על מנת לגלות מה גרם לעלייה החריגה בתחלואה. אחת ההערכות היא שמקור הבעיה הוא בחשיפה למזון מזוהם. בינתיים לא נמצא קשר מובהק בין המקרים.מאז תחילת 2012 דווח בסך הכל על 30 חולים במחוז תל אביב, מהם 29 ישראלים ומהגר זר אחד. החולים הם בני 65-5, רובם בשנות השלושים והארבעים לחייהם. בשנת 2011 כולה נרשמו שבעה מקרים של צהבת A וב-2010 דווחו במחוז תל אביב שלושה מקרים בלבד.

רופאת מחוז תל אביב במשרד הבריאות, ד"ר רבקה שפר, ערכה חקירה אפידמיולוגית בניסיון לבדוק אם יש קשר בין המקרים. החקירה כללה ראיונות עם החולים ובדיקה עם מי באו במגע והיכן אכלו. הדבקה באמצעות צריכת מזון עלולה להתרחש בעקבות אכילת ירקות שהושקו במי קולחין ולא נשטפו כראוי, או בשל טיפול במזון בלא הקפדה על כללי היגיינה בסיסיים.

שישה ממקרי התחלואה התגלו אצל משתמשים בסמים וכן נמצא ריכוז של חולים מדרום תל אביב. עם זאת לא ברור אם יש קשר בין המקרים. במשרד הבריאות פנו למנהלי חדרי המיון, למנהלי מחלקות זיהומיות ולמנהלים רפואיים של קופות החולים וביקשו מהם לגלות ערנות יתרה, לבודד את החולים המתגלים ולדווח על כך מייד למשרד.

*   *   *

צהבת A - שאלות ותשובות

• מהי דלקת כבד נגיפית מסוג A?

זו מחלה זיהומית שנגרמת על ידי אחד מנגיפי ההפטיטיס. זו מחלה ויראלית ואין לה טיפול תרופתי, אלא רק טיפול תומך. הווירוס הגורם לתחלואה מופרש בצואה. כאשר לא מקפידים על היגיינת ידיים הוא מגיע מהצואה לפה וגורם להדבקה.

• האם זה מסוכן? מהם סימני המחלה?

לרוב המחלה אינה מסוכנת, בפרט בקרב ילדים, אז היא לעיתים אפילו מופיעה ללא סימפטומים מיוחדים, אלא ככל וירוס אחר עם חום וחולשה. עם זאת אצל מבוגרים היא מחלה קשה שמתבטאת תחילה בחום, בחולשה ובכאבי שרירים. כעבור כמה ימים מופיעים כאבי בטן ושלשול, ונוסף על כך כאבים ברום הבטן באזור הכבד. סימנים נוספים הם צואה בהירה, שתן כהה והופעת גוון צהוב בעיניים.

• איך נמנעים מהידבקות?

משנת 1998 מחסנים תינוקות נגד המחלה ומאז יש 'אפקט עדר' שמגן ומפחית תחלואה גם אצל מבוגרים, משום שההדבקה היא בעיקר בקרב ילדים. חשוב לשמור על היגיינה אישית. שטיפת ידיים טובה אמורה למנוע את התפרצות המחלה.

ד"ר אורן שיבולת, מנהל היחידה למחלות כבד במרכז הרפואי ת"א

חזרה לדף ראשי | לניוזלטר מתאריך: