20.02.2018
ה' באדר תשע"ח
ישראל היום
ארכיון מהדורה מודפסת וידאו החזון אודות העיתון פרסום צור קשר
20.02.2018
> לניוזלטר בתאריך
שתף ב-facebook | שלח לחבר
מנות דם טבורי באיכילוב במוקד סכסוך עסקי

הסיבה: בשל חוב כספי, בית החולים הפסיק התקשרות עם החברה האוספת את המנות

מיטל יסעור בית?אור, כתבתנו לענייני בריאות

ביה"ח איכילוב
|
צילום: משה שי

מאות מנות דם טבורי, שנאספו על ידי חברת קריוסל ונשמרו בבית החולים איכילוב, עומדות במוקד סכסוך עסקי. בית החולים הודיע אתמול לחברה על הפסקת ההתקשרות עימה בשל חוב של יותר ממיליון שקלים.

דם טבורי נלקח בחדר הלידה מחבל הטבור ומהשליה, ותמורת כ-7,000 שקלים אפשר לשמור אותו באחד מכמה בנקים פרטיים הפועלים בישראל. כמו כן פועלים בנקים ציבוריים של מד"א ושל עמותת "בדמייך חיי", שבהם הדם אינו נשמר לטובת התורם אלא לכלל הציבור. ההורים שומרים את הדם הטבורי בעיקר בשל ההבטחות הגלומות בכך: תאי הדם הטבורי, שהם תאי גזע שלא התמיינו, עשויים בעתיד לטפל במגוון מחלות וייתכן שאף להחליף רקמות פגועות. כיום נעשה בהם שימוש לטיפול במחלות דוגמת לוקמיה ולימפומה.

חברת קריוסל פועלת בשיתוף פעולה עם איכילוב, ופעולות עיבוד דגימת הדם ושימורה מתבצעות בבית החולים.
בנוגע להמשך שימור המנות, הודיעו באיכילוב כי "המרכז הרפואי פועל בשיתוף פעולה עם משרד הבריאות, ובתוך כך ובהתאם לחוק, פנה למשרד הבריאות לקבלת הנחיות ביחס לשימור דגימות הקיימות במרכז הרפואי". עוד נמסר כי "הרקע להפסקת ההתקשרות הוא חוב של יותר ממיליון שקלים בגין השירות שניתן עד כה לחברת קריוסל. בית החולים ליס ימשיך להעניק את השירות לאיסוף דם טבורי בחדרי הלידה באמצעות החברות המסחריות האחרות או באמצעות בנק הדם הארצי של מד"א".

מנכ"ל קריוסל, ניר כאהן, אמר כי "אין ולא תהיה פגיעה בלקוחות החברה. המנות ימשיכו להישמר ל-20 השנים הבאות באיכילוב ובית החולים יקבל על כך תשלום מלא. יצרנו קשר עם לקוחות החברה ועידכנו אותם שהפסקנו לעבוד עם בית החולים".

בנוגע לחוב הכספי אמר כי "אין דברים בגו". לדבריו, "מדובר באי הסכמות עסקיות עם בית החולים".

חזרה לדף ראשי | לניוזלטר מתאריך: