19.03.2018
ג' בניסן תשע"ח
ישראל היום
ארכיון מהדורה מודפסת וידאו החזון אודות העיתון פרסום צור קשר
19.03.2018
> לניוזלטר בתאריך
שתף ב-facebook | שלח לחבר
מורסי לפרס: "להשיב את תהליך השלום למסלול"

באיגרת רשמית ראשונה מאז היבחרו לנשיאות מצרים לפני כחודש, כתב איש האחים המוסלמים מוחמד מורסי לנשיא פרס: "נפעל להשגת ביטחון ויציבות עבור כל עמי האזור ובתוך כך לעם בישראל"

יורי ילון

מורסי. מסר של שלום
|
צילום: אי.פי
האיגרת, כפי שנשלחה לבית הנשיא

הנשיא שמעון פרס קיבל היום (שלישי) איגרת רשמית ראשונה מנשיא מצרים, מוחמד מורסי. באיגרת כתב הנשיא מורסי: "קיבלתי את ברכותיך לרגל חודש הרמאדאן בתודה עמוקה. אני מבקש לנצל את ההזדמנות כדי לחזור ולהדגיש כי אני מייחל לכך שנוכל לעשות את מירב המאמצים, כדי להשיב את תהליך השלום במזרח התיכון למסלול הנכון על מנת להשיג בטחון ויציבות עבור כל עמי האזור ובתוך כך לעם בישראל".

לאחר שהבינו כי שליחת האיגרת האוהדת עלולה להתפרש כאקט של חולשה, הוחלט במצרים למהר ולהכחיש את עצם קיומה, למרות שלשכת מורסי הייתה זו שאישרה את פרסום האיגרת לכלי התקשורת.
 
בבית הנשיא פרס לא התרגשו מההכחשה של מצרים והבהירו כי האיגרת אכן נשלחה על ידי מורסי. יועציו הקרובים של פרס הבהירו כי ההכחשה המצרית התקבלה לאחר שפרסום דבר האיגרת, ששלח נשיא מצרים לנשיא פרס, זכה לחשיפה תקשורתית נרחבת, שלא תאמה את האינטרסים של מצרים. במשכן הנשיא הדגישו כי הצעד הזה של המצרים אינו מפתיע וציינו כי מדובר בקו פעולה שגרתי.

כזכור, הנשיא פרס שלח לנשיא מצרים שתי איגרות ברכה, האחת עם מינויו לנשיא והשנייה לרגל הרמאדאן. באיגרות בירך הנשיא פרס את הנשיא מורסי על ניצחונו בבחירות לנשיאות מצרים והדגיש את חשיבות השלום בין ישראל ומצרים, תוך הבעת תקווה להמשך שיתוף הפעולה בין שתי המדינות.

באיגרת ששלח הנשיא פרס ב-28 ביוני, עם היבחרו של מורסי, כתב לו: "כמי שלקח חלק בתהליך שהוביל לכינון הסכם השלום החתום בין מדינתי למדינתך, אני יודע, שגם מצרים וגם ישראל מייחסות חשיבות עליונה לשלום וליציבות באזורנו, אשר משרתים את האינטרסים של כל עמי האזור. כולנו בישראל מכבדים מאוד את מצרים ואת העם המצרי, אשר שימש כחלוץ והתווה את דרך השלום והפיוס באזור.

"אנו יודעים שהמלאכה עדיין לא תמה. אנו בישראל מברכים אתכם על קיום הבחירות הדמוקרטיות ומאחלים למצרים בהנהגתך עמידה באתגרים המורכבים, הניצבים בפני האומה המצרית.

"אנו מייחלים להמשך שיתוף הפעולה עמכם בהתבסס על הסכמי השלום, שנחתמו בינינו לפני יותר משלושה עשורים ואשר מחובתנו לשמרם ולטפחם למען רווחת שני העמים. השלום חסך את חייהם של רבבות צעירים במצרים ובישראל. המחויבות לדור הצעיר תהיה תמיד בתוקף. בניגוד למלחמה, השלום הוא הניצחון לשני הצדדים".

כמו כן, לקראת הרמאדאן שיגר הנשיא פרס איגרת מיוחדת בה בירך את הנשיא מורסי ואת העם המצרי לרגל החג. בבית הנשיא ציינו היום, כי עם שליחת האיגרת מארמון הנשיאות במצרים למשכן הנשיא בירושלים עודכן מזכירו הצבאי של נשיא המדינה, תא"ל חסון חסון, על ידי שגריר מצרים בישראל, יאסר ראדה ועל ידי גורמים בכירים בארמון הנשיאות המצרי. במקביל, עודכנו על כך גורמים בכירים במשרד החוץ הישראלי.

חזרה לדף ראשי | לניוזלטר מתאריך: