21.03.2018
ה' בניסן תשע"ח
ישראל היום
ארכיון מהדורה מודפסת וידאו החזון אודות העיתון פרסום צור קשר
21.03.2018
> לניוזלטר בתאריך
שתף ב-facebook | שלח לחבר
חיבוק ראשון בלי אמא
שון, תינוק יפה מראה, ננטש על ידי אמו שהשתמשה בסמים במהלך הריונה • דנה, תושבת קיסריה ואם ל-4 מגיעה מדי יום לפגייה בהלל יפה כדי לעטוף אותו בחום ובאהבה, והיא לא לבד
נצחיה יעקב

דנה ושון בפגיה
|
צילום: דפנה נבו, דוברות בית חולים הלל יפה

כבר חודש ימים שבפגיה של המרכז הרפואי הלל יפה מאושפז שון (שם בדוי), תינוק יפה מראה, שאין מי שלא מתאהב בו במבט ראשון. מלבד מצבו הרפואי הדורש טיפול אינטנסיבי, לשון חסר בעיקר את מה שיש לרוב התינוקות בימיהם הראשנים – חיבוק מאמא.

שון ננטש על ידי אמו, שהשתמשה בסמים במהלך כל הריונה ונמצא כעת בתהליך גמילה. מסביבו, צוות רפואי המטפל בו במסירות, ולצידם, במשמרות של 4 שעות בכל פעם – אמהות מחבקות חלופיות, הפועלות תחת פרויקט מיוחד בשם "חיבוק ראשון", בכדי שמלבד הטיפול, גם הצד הרגשי לא ייחסר, עד שתימצא לשון משפחה הולמת שתסכים לאמצו.

"לפני שנתיים", מספרת ענת נווה, העובדת הסוציאלית של מחלקת יילודים ופגים במרכז הרפואי הלל יפה, "התחלנו את ההתקשרות מול עמותת 'חיבוק ראשון', עמותה שהוקמה בדצמבר 2004, שכשמה כן היא – מספקת חלופה לתינוקות שננטשו וזקוקים למגע וחום אימהי עד לאימוצם או חלופה אחרת.

"עד אז", היא מספרת, "לא היה לנו צורך בהפעלת שירותי העמותה, כי לשמחתנו לא היו אצלנו תינוקות שננטשו ונאלצו "לגדול" במחלקה. לפני שנתיים נוצר מצב ראשון של פגית צעירה שאמה הבהירה שלא תוכל לגדלה. מתוקף היותה פגית, היא שהתה במחלקה זמן רב ואז גם יצרנו קשר עם עמותת "חיבוק ראשון ו"הפעלנו" את שירותיה הנפלאים".

בישראל ישנם מידי שנה כ-300 תינוקות שננטשים על ידי הוריהם מסיבות שונות. על תינוקות אלו נגזרת בדרך כלל שהות ממושכת בבית החולים ללא טיפול הורי מסור. תינוקות אלו זוכים לטיפול רפואי, אך החלק הרגשי עלול להיות מוזנח בשל עודף משימות של הצוות. למקום זה נכנסת עמותת חיבוק ראשון על מתנדבותיה, שמספקת את החלופה ההורית הזמנית ובכך מסייעת להחלמה תקינה של התינוק כמו גם להתפתחות תקינה.

"ישנם מחקרים שמוכיחים ששלושת החודשים הראשונים לחיי התינוק הם קריטיים לתהליך הסתגלותו לעולם, לתחושת הביטחון שלו ולהתפתחותו" מדגישה יסמין פרץ, האחות האחראית של יחידת הפגייה ב"הלל יפה", שיחד עם ענת נווה וצוות הפגייה מסייעות לתיאום של הגעת מתנדבות העמותה ליחידה. "כיוון שלאחר הלידה היה ברור ששון יצטרך טיפול גמילה שיארוך זמן, מיד פנינו לעמותה, והם הגיבו בשליחתן של המתנדבות  המופלאות שלהן".

שון, שקיבל את שמו באופן זמני על ידי אחת מאחיות היחידה, נמצא, כאמור בפגיה זה חודש ימים. חודש שבו הוא זוכה לטיפול במצבו הפיזי המיוחד, אבל גם לחיבוקים חמים במיוחד מהאמהות של "חיבוק ראשון".

"יש לציין", אומרת נווה, "כי אמו של שון ויתרה עליו מתוך מחשבה שאינה יכולה לטפל בו או לדאוג לו במצבה. אנחנו קישרנו בינה לבין רשויות הרווחה ואנו תקווה כי גם היא תיקלט בתוכנית גמילה, אך כמובן שזו בחירה שלה, בשני המקרים".

"מבחינה רפואית", מסביר ד"ר פלדמן, מנהל מחלקת יילודים ופגים, "מצבו השתפר מאוד מאז שנולד והועבר לפגיה. הוא עבר כאן תהליך לא פשוט, אבל הוא פייטר לא קטן ומלבד הסיוע הטיפולי המסור הוא מקבל גם תמיכה רגשית מצוינת – כל אלו בהחלט צופנים לו עתיד טוב כילד רגיל לכל דבר".

בינתיים יושבת דנה יניב, תושבת קיסריה ואם לארבעה בעצמה יחד עם שון, שרה לו שירים, מחייכת אליו, ובעיקר – מחבקת אותו. עוד מספר שעות יגיעו להחליף אותה ולהמשיך לחבק אותו "מסביב לשעון". הצוות ב"הלל יפה" מצדו, מחבק בחזרה את האמהות האלו ומקווה בשביל שון שימצא בית חם ואוהב בעתיד בו יקבל חיבוקים טובים לא פחות.

חזרה לדף ראשי | לניוזלטר מתאריך: