22.01.2018
ו' בשבט תשע"ח
ישראל היום
ארכיון מהדורה מודפסת וידאו החזון אודות העיתון פרסום צור קשר
22.01.2018
> לניוזלטר בתאריך
שתף ב-facebook | שלח לחבר
ללא טוהר

אורייה גדעון טהר (38) הוא מדריך רוחני שמעביר סדנאות למטופליו - רובן נשים - בשיטה שפיתח: "או?-הה" • על פי השיטה הוא "מתחבר למקור האלוהי ומקבל ממנו תשובות עבור המטופל, כדי לסייע לו להגיע לתדרים גבוהים יותר" • אבל עדויות של מטופלות ותלונות שהגיעו למרכז לנפגעי כתות מתארות משהו אחר לגמרי: מה שמתחיל כטיפול רוחני הופך עם הזמן למכונת גבייה משוכללת של עשרות אלפי שקלים ולמסכת של השפלות, שליטה על מטופלות והתעללות נפשית • בתביעה שהוגשה נגדו לאחרונה נטען כי טהר הוא "שרלטן מסוכן, המוליך שולל את ציבור מאמיניו, מתוך מטרה לעשוק אותם" • טהר עצמו נעלם ולא הגיב לכתבה

יניב משיח

איור: עציון הגואל
מסמך התחייבות שכתב אורייה טהר עבור אחת ממטופליו, ובו פירוט הדרישות של הגורו
המשך המסמך
אורייה גדעון טהר בתצלום משותף עם אחת הנשים שהתלוננה על התנהלותו
"היום, אחרי שהבנתי שמנגנוני ההגנה שלי לא היו מכוילים כמו שצריך, אני מתביישת שנשארתי שם", מספרת איילת
|
צילום: מאיה באומל?בירגר

"רק עכשיו, אחרי כל מה שעברתי, אני מנסה להתחיל לנהל חיים נורמליים", מספרת לימור (שם בדוי, כמו כל שמות המרואיינות בכתבה) בת ה-39, כשהיא מביטה בגאווה בבתה בת ה-11 שמדגימה על הדשא תרגילים אקרובטיים. "יותר מהכל, אני מנסה לבנות מחדש את הקשר עם הבת שלי".

הקשר שלהן אינו מובן מאליו. "תאר לעצמך, היו שבועות שלמים שלא דיברתי איתה. אורייה פקד עלינו שתיקות ממושכות, ואני כמובן הקפדתי לציית לכל מה שהוא אומר לי. רק עכשיו אני מנסה לשים את כל הפרק הזה מאחוריי".

שמונה שנים נמשך פרק אורייה בחייה של לימור. תקופה שבמהלכה העתיקה את מרכז חייה מארה"ב לישראל, התגרשה מבעלה, התרחקה מבתה, התנתקה ממשפחתה ומחבריה וצברה חובות של עשרות אלפי שקלים. "אני כועסת על עצמי מאוד", היא אומרת, "איך נתתי לזה לקרות? היו חברים ובני משפחה שניסו לפקוח את עיניי, אבל אני ראיתי באורייה מדריך רוחני, מישהו שמכוון אותי בחיים. הוא היה בשבילי האמת האבסולוטית. ומי מאיתנו לא רוצה לקבל תשובה לכל שאלה בחיים?"

אורייה הוא אורייה גדעון טהר, או "אורייה ההלך טהר", מדריך רוחני שמעביר סדנאות ברחבי הארץ כבר יותר מעשר שנים. לתורה הרוחנית שפיתח העניק את השם "או-הה" (Oh Ha), והיא גורסת כי המטפל - לרוב טהר עצמו - מתחבר למקור האלוהי ומקבל תשובות והנחיות עבור המטופל, בניסיון לסייע לו להגיע לאיזון פנימי ול"תדר גבוה יותר".

אולם שורה של מקרים מטרידים מעלים חשש כבד כי טהר אינו רק מדריך של קורסים לשיפור עצמי, כפי שהוא מציג את עצמו, אלא גורו שמנהל עדת מעריצים ומנצל את התלות הנפשית שחלקם מפתחים בו לסיפוק רצונותיו האישיים.

"הוא אדם רוחני, רגוע וכריזמטי מאוד", מספרת לימור, שמנסה כעת לשקם את חייה. "התכונות האלו הן שגרמו לי ללכת שבי אחריו. יש לו יכולות גבוהות מאוד. הוא יכול לקרוא אנשים ולהשפיע עליהם, אבל השאלה היא מה הוא עושה עם היכולות שלו. כלפיי הוא השתמש בהן בצורה שלילית. הוא ניצל והשפיל אותי".

*   *   *

לימור הכירה את אורייה בשנת 2005, בשלב קשה בחייה - כשהתלבטה אם להישאר בארה"ב או לחזור עם משפחתה לישראל. "כשחייתי בארה"ב הייתי מגיעה לארץ לחופשות קצרות, ובמהלך אחת מהן, חברה טובה הכירה לי את אורייה. בעצתה התחלתי ללכת לטיפולים שלו, שהיו שילוב של פסיכולוגיה עם דמיון מודרך אחד על אחד. מייד נשביתי בקסמיו. הוא ידע לייעץ, לכוון אותי ולהגיד לי בדיוק מה לעשות. הרשיתי לעצמי לבטוח בו".

במהלך הטיפולים סיפק טהר ללימור את התשובה להתלבטות שהטרידה אותה יותר מכל: הוא יעץ לה להישאר בחו"ל ולא לחזור לישראל. הייעוד שלה, כך אמר לה, הוא לעמוד לצד בעלה.

אבל הנישואים לא צלחו, ולימור התגרשה. בתחילת 2008 היא באה לביקור בארץ והשתתפה בסדנה שהעביר אורייה במשך סוף שבוע שלם בבית אורן. "הפעם הוא אמר לי שאני צריכה לחזור לארץ, כי זה התיקון שלי, זה הייעוד הגבוה שלי, ואני צריכה לממש אותו כאן".

גם הפעם שמעה בעצתו של אורייה. "הייתי אמורה לחזור רק כעבור שנתיים, אבל אחרי הטיפול החלטתי להקדים. חזרתי והתחלתי לעבוד כמטפלת אנרגטית, בשיטה שלמדתי בחו"ל. מהרגע ההוא, הכל רק הלך והחמיר".

היא גילתה במהרה שאינה מסוגלת לפרנס את עצמה רק באמצעות עבודה כמטפלת והחלה לעבוד בעבודות מזדמנות. טהר דרש ממנה להשתתף בקורס שהוא מעביר להכשרת מטפלים בשיטה שלו. מחיר הקורס היה כ-30 אלף שקלים בשנתיים, ובנוסף היא נאלצה להירשם לסדנאות ולשיעורים פרטניים, בעלות של אלפי שקלים נוספים.

"הקורס התחיל באוגוסט 2008 במפגש של פעם בשבוע במרכז טיפולי ברמת גן. בתחילת 2009 הוא עבר לביתו של אורייה בעיר. פעם בחודש היתה סדנה של סוף שבוע בבית אורן, שעלתה 3,000 שקלים. בכל פעם אורייה היה פוקד עלינו לצום או לא לדבר במשך תקופות ארוכות, ובכל פעם הוא היה נזכר בעוד שיעור או קורס שאנחנו חייבים לקחת כדי להגיע לייעוד שלנו בחיים. גם הוא היה כמובן יקר מאוד. זה תמיד היה באמתלה של 'עוד לא הגעת לייעוד שלך' או 'את צריכה לעשות את זה כדי לא לפגוע בהתפתחות הרוחנית שלך'.

"אורייה ידע שאני בקושי מצליחה לפרנס את עצמי, אבל זה לא עניין אותו. אם קורס התקיים בשתיים בצהריים והיינו אומרים לו שהבוס לא משחרר אותנו מהעבודה, הוא טען שכנראה מקום העבודה הזה הוא לא הייעוד הגבוה שלנו. אנשים בקבוצה סיכנו את עבודתם בגלל מה שהוא אמר. כשלא צייתנו לו הוא היה נותן לנו קנסות כספיים. קנס היה יכול להגיע אפילו ל-9,000 שקלים".

*   *   *

הנורה האדומה הראשונה בנוגע לטוהר כוונותיו של טהר נדלקה אצל לימור רק אחרי כשנה וחצי. "באותו זמן נכנסתי לשותפות עסקית עם בחור שהתגלה כנוכל סדרתי. כשהתייעצתי עם אורייה בנושא הוא אמר לי לשתף פעולה עם הנוכל ולהתייחס למיזם כאילו הוא כולו שלי מבחינת השקעה כספית ואחריות.

"אחר כך, כשהתברר לי שהבחור הזה גזל ממני כספים, ניסיתי להבין מאורייה איך זה קרה ולמה הוא, כמורה רוחני, לא הזהיר אותי. הוא אמר לי שזה בגלל שלא עשיתי ב-100 אחוזים את מה שהוא אמר לי לעשות, ושאם הייתי עושה את זה, כל הסיפור לא היה קורה.

"כשכבר הייתי במינוס גדול בבנק, הוא אמר לי ללכת להוציא עוד כרטיס אשראי, כי 'תיכף הכל מסתדר והשפע מגיע'. עשיתי את זה, רציתי להאמין שהכל יסתדר.

"ואז הוא ציווה עלי להיות בצום ולא לדבר, ואני התחלתי להבין שמשהו לא בסדר. הבוס שלי פיטר אותי בגלל זה, רזיתי המון והזנחתי את עצמי. הקשר עם הבת שלי התרופף, היא לא הבינה מה קורה לי. התחלתי לשאול את עצמי ואת אורייה המון שאלות: למה כל זה קורה לי, ואיך יכול להיות שאני מצייתת לכל מה שהוא אומר, ועדיין המצב כל כך גרוע. אז הוא הסביר לי שזה בגלל ההתנגדויות שלי והכוחות השליליים שנאבקים בי, וכמובן שבגלל זה אני צריכה לקחת עוד קורס ועוד שיעור, שכולם עולים כסף. באיזשהו שלב אפילו עשיתי בשבילו עבודה של הנהלת חשבונות וייעוץ מס בשווי של 14 אלף שקלים, שהוא לא שילם לי עליה. עשיתי גם ניקיונות בבית שלו".

נקודת האל-חזור הגיעה בפורים אשתקד, לאחר שטהר לחץ על לימור ללמד את שיטת ה"או-הה" ולהוסיף תלמידים לקבוצה שאותה הינחה. "הוא אמר שאם לא אעשה את זה יקרו לי דברים נוראים, ואצטרך לעזוב את הקבוצה. שבוע לפני תחילת הקורס הגעתי אליו לסדנת סוף שבוע, כדי שייתן לי תמיכה אנרגטית. כל הזמן הזה הייתי בדממה, בלי לדבר, והוא דרש ממני להישאר אצלו בבית עד תחילת הקורס.

"רציתי לנסוע להוריי, אבל הוא לא הסכים, תפס אותי חזק וזרק לי את התיק. אז הרגשתי שמשהו נשבר. הבנתי שאין לי מה לנסות לשכנע אותו. כשהוא הלך לבית הכנסת, ברחתי לבית של הוריי.

"ניהלתי עם אמי שיחה של יותר מיממה. היא הציבה לי מראה מול הפרצוף והראתה לי עד כמה חיי הידרדרו. זה היה כמו להתעורר מחלום בלהות".

*   *   *

ימים ארוכים עברו על לימור בפחד, אבל היא החליטה לחזור ולהתעמת עם טהר. "נסעתי אליו, והוריי הגיעו איתי מהדרום כדי לעמוד לצידי. הטחתי בו הכל: אמרתי לו שהוא ניצל אותי וגזל את הכסף שלי. הוא ענה לי שהוא קיבל הוראה מהישות העליונה לא לדבר איתי".

למרות ה"הוראה", שב וניסה טהר בימים שלאחר הפגישה לשכנע את לימור לחזור לסדנה, אבל היא סירבה. בשלב הזה שלח לה מכתב גדוש איומים ודברי הפחדה. בין היתר נכתב שם:

"תדעי שקיומו של משפט בינינו יניב תוצאה אחת בלבד: לא יהיה לך תינוק/ת נוסף, והדבר ישפיע עמוק על ייעודך... הפגישה שהיתה אצלי בבית בנוכחות אביך, אמך ואחיך פגעה בהם קשות, בעולמות שאת לא נגישה אליהם... עלייך לדעת כי את נשלחת מכוכב של שנאה כדי לחבל במלאכתי כמורה למורים לאווטארים... תדעי כי בתקופת החיים הנוכחית התאבדת לפחות 257 פעמים שונות. ואם הדבר נראה לך הזוי ומוזר, תדעי כי מחשבה זו היא התאבדות בפני עצמה".

לימור פנתה למרכז לנפגעי כתות. "לא רציתי להאמין שזה המצב אצלי, אבל כל הסימנים הראו שכן. הם אמרו לי שהסימפטומים, השיטות, הדיבור והמעשים של אורייה מתאימים לכת. נפגשתי עם תלמידה נוספת שלו ועם מנהלת העמותה ועורך דין מטעמם, והחלטנו להגיש נגדו תביעה.

"היום אני פתאום מבינה שהבעייתיות העיקרית בשיטת הטיפול של אורייה היא שהמטפל הוא זה שמקבל תשובות עבור המטופל. הוא הצינור לאמת האבסולוטית, לאנרגיה האלוהית ולהדרכה הפנימית של המטופל, אז ככל שהטיפולים מתקדמים, המטופל הולך ונעשה תלוי בו".

עד היום כבר הצטברו במרכז לנפגעי כתות כ-15 תלונות נוספות מצד תלמידים של טהר.

לפני שבועות אחדים הגישו לימור ומתלוננת נוספת, ורדית (שסיפורה יובא בהמשך), תביעה נגד טהר בבית משפט השלום בפתח תקווה, על סך חצי מיליון שקלים. לטענת עו"ד איל רן, המייצג את שתי התובעות, עדויותיהן מעלות חשד לעושק ולהתעללות.

"הנתבע הוא שרלטן מסוכן, המוליך שולל את ציבור מאמיניו, מטופליו ותלמידיו, מתוך מטרה לעשוק אותם", נאמר בכתב התביעה. "מאותו רגע שהתובעת (לימור) החלה ללמוד אצל הנתבע, הפכו חייה לגיהינום המורכב מניסיונות אין קץ להשביע את תאבונו ההולך וגובר של הנתבע לכספים, לשליטה ולפריקת יצרי התוקפנות שלו. בד בבד, העביר הנתבע את התובעת מסכת ייסורי השפלה ושעבוד, פיזיים ומנטליים, אשר הפשיטו ממנה את כל כבודה העצמי ופגעו בה אנושות...

"נראה כי מעשי הנתבע לא נעשו לצורך הצלחת הלימוד וההכשרה, כפי שנטען על ידו בעבר, אלא היו מנגנון מכוון ששוכלל במטרה להשיג שליטה מלאה על חייהן. הכל מתוך כוונה לעשות בשליטה זו שימוש לשם שאיבת כספים. זהו מקרה חמור של הונאה ותרמית, שבמסגרתו הוטעו הנתבעות לחשוב כי לנתבע כוחות ויכולות פלאיות ושבכוחו ובכוונתו להביא לשיפורים מדהימים בחייהן, בעוד בפועל הן נותרו מרוקנות מחסכונותיהן ומצולקות נפשית ומנטלית". טרם הוגש כתב הגנה.

*   *   *

אורייה גדעון טהר (38) נולד בשם אורי, למשפחה דתית מחצור הגלילית, ולמרות הרקע המשפחתי הוא חי חיים חילוניים. בצה"ל שירת כחובש צבאי, ולאחר שחרורו פתח שתי חנויות ספרים. עם השנים הפך העיסוק הרוחני למרכזי בחייו, והוא שינה את שמו לאורייה.

בראיון למדור ניו אייג' ב"מעריב" לפני ארבע שנים סיפר טהר כי כבר מגיל 15 הבין שהוא מסוגל לתקשר עם עולמות עליונים. "הייתי תמיד זה שיורדים עליו ומציקים לו. באחת הפעמים, כשהלכתי במסדרון בבית הספר, שאלתי את עצמי 'למה זה קורה לי?' ואז שמעתי קול שאמר: 'אתה עובר את כל זה כדי לרפא את עצמך ולאחר מכן להראות את הדרך לאחרים'. זה היה קול מוחשי, משהו שלא שמעתי קודם. כשזה הגיע, העולם עצר מלכת".

לדבריו, את שיטת הטיפול שלו פיתח בראשית ימיו כמטפל. "חשתי דחף לגעת במקומות מסוימים, והכאב היה עובר. לא הבנתי מה אני עושה, אבל עשיתי את זה. נכנסתי למדיטציה, ובגלישה שלי החוצה מן הגוף שמעתי את הצלילים 'או... הה...' זה נשמע לי כל כך מוכר והתקשר באופן מיידי עם חוויות שעברתי קודם לכן. ההגדרה המדויקת שקיבלתי היתה 'חיבור בין ממדים בתוך גופך, כדי להכיל את אנרגיית הבורא בתוכך'".

על פי טהר, מטרת הטיפול היא "פתיחת ערוצי תקשורת עם קבוצת ישויות, ששמה לה למטרה להעלות את תדרי האנושות. או-הה היא בעיקר מקפצה רוחנית, היא יכולה לסייע הן בפתיחת חסימות רגשיות ונפשיות, למשל קשיים בזוגיות או ביכולת הביטוי, והן בבעיות פיזיות, החל בכאבי ראש וכלה במחלות סופניות. מבחינתי, כל מחלה אפשרית לריפוי, מהסיבה הפשוטה שאני לא מטפל במחלה אלא באדם, ולכן השם של המחלה לא רלוונטי".

את הקורסים והסדנאות הוא החל להעביר לפני כעשר שנים. תחילה קיים אותם בביתו שברמת גן, וכשעבר לגור בבת ים, העביר אותם לשם. בסופי שבוע קיים לעיתים סמינרים בבית אורן. בתחילה השתתפו בקורסים שלו 25-20 תלמידים, ובהמשך ירד מספרם ל-15 בכל סדנה. ברוב המקרים היה מדובר בתלמידות.

"לפעמים היה מגיע זוג", מספרת לימור, "ואז, אחרי שני שיעורים, הם פתאום היו מפסיקים להגיע - כי כנראה מישהו מהם היה הקול השפוי שמזהיר ממה שקורה".

כל המרואיינות מספרות על אדם כריזמטי וסוחף. לקורסים העניק שמות מפתים ובעלי משמעות, הגם שבפועל נלמדו בכולם אותם התכנים. לימור: "היתה סדנת או-הה, סדנת אלוה, סדנת מורים לאלוהים וסדנת אווטארים (יצורים שבאו למסור מסרים). כולן היו מאוד דומות. אורייה היה יכול לדבר שעות, עם שינויים קלים מסדנה לסדנה. היו מקרים שהשם של הסדנה היה נקבע רק במהלכה".

טהר טוען בפני תלמידיו כי הוא מייצג את אלוהים ודורש מהם ציות מוחלט ועיוור לכל הוראה שלו. התנגדות או ויכוח מצידם נתקלת לרוב בהפחדות כי לעולם לא יצליחו להגשים את שאיפותיהם - אותן שאיפות שכדי להגשימן הגיעו אליו. העדויות מספרות על אגו שאינו יודע שובעה ועל פגיעות מילוליות ורגשיות, ובעיקר על הטחת דברים קשים בתלמיד אחר בכל פעם. זאת, נוסף על דרישות תשלום חדשות שהוא מעלה כל העת.

לאחר מות אביו, במארס 2010, החליט טהר להתחזק ולקיים מצוות. הוא נחשב לשם מוכר ולגיטימי בעולם הניו אייג', ולא אחת מוזמן לאירועים ולפסטיבלים שונים ברחבי הארץ. הוא מצרף אליו תלמידים חדשים כל העת, משתתף בפורומים באינטרנט, מגיע לפסטיבלים רוחניים ולסדנאות לשיפור עצמי ומצליח להתחבר בקלות לאנשים רבים, בדרך כלל לנשים.

משאבת הכספים של טהר מתחילה לפעול כבר מרגע שמטופל מגיע אליו. כשצילצלתי אליו בתחילת הכנת הכתבה והצגתי את עצמי כמי שנמצא בצומת דרכים בחייו, ענה לי בחור מגומגם שדיבר לאט - שום זכר לאיש הכריזמטי שעליו דיברו הנשים שהתראיינו לכתבה. הוא הציע מייד לחבר עבורי "מסמך תפקיד חיים", שיסביר מהי "הישות העליונה שלי", תמורת 1,100 שקלים, או מכתב בחרוזים שבו מפורטים המהלכים שעלי לעשות כדי להצליח בחיים - תמורת 1,200 שקלים. עבור מסר מ"ההלך", אותה ישות שעימה טוען טהר שהוא מתקשר, התעריף הוא 400 שקלים "בלבד". "זה לא שאני יושב בבית וכותב", הוא הסביר לי. "אני הולך לטבע או לים, למקום שקט, ומתחבר לתדר הגבוה שמסייע לי לכתוב את הדברים".

*   *   *

גם איילת, שהכירה את טהר באפריל 2006, מספרת על ניצול כספי ופגיעה רגשית. "הסדנה שלו מבוססת ברובה על תהליכים דמיוניים. למשל, הוא מבקש שנדמיין שאנחנו עפים לאלוהים, ואז שואל אם הגענו. אנחנו שואלים אותו שאלות והוא נותן לנו את התשובות, כי רק הוא יודע מהן התשובות האבסולוטיות. אין שום דרך לבדוק אותו".

"באחת הסדנאות עשינו סבב שבו בדקנו כמה כל משתתף ביקורתי, ואורייה דירג כל אחד מאיתנו. אני הייתי 7,000,000 ברמת הביקורת, ואת עצמו הוא דירג בין 0 ל-1. לאחר מכן עשינו תהליך שנועד 'להפחית את רמת הביקורת', ואז שוב מדדנו את הביקורתיות. אצל חלקנו הוא אמר שהיא פחתה, ואצל חלקנו לא, אז נאלצנו לעשות תהליך ממושך אחר עד לקבלת התוצאות הרצויות".

לאחר שתי סדנאות בביתו של טהר ניתקה איילת את הקשר עימו. לפני שנתיים, הוא חודש במפתיע. "אורייה התקשר אלי והציע לפגוש אותי כדי לעזור לי בעניין שהיה מאוד חשוב לי", היא מספרת. "הכוונה שלו לעזור נגעה לליבי, והסכמתי לבוא. אחרי הפגישה הוא אמר לי: 'כדי שאוכל לעזור לך באמת, תצטרכי להצטרף לסדנה של ארבעה סופי שבוע'. מחיר הסדנה היה 3,800 שקלים, אבל הוא ידע שאין לי כסף ואמר שאוכל לשלם לו כמה שאני רוצה. הבטחתי לשלם 1,400 שקלים כשיהיה לי הסכום, אבל כמה דקות אחר כך הוא אמר שקיבל מסר מהישות העליונה שאני חייבת לשלם מייד. אמרתי לו שאין לי כסף, ואז הוא הציע לי לשלם בקרדיט או לקחת הלוואה. לא הבנתי את ההתנהגות הסחטנית הזאת. חזרתי הביתה והכנתי לו צ'ק על כל הסכום".

בתוך זמן קצר מצאה איילת את עצמה משתתפת בסדנת "הכשרת מורים לאלוהים". "הסדנה כללה פקודות שונות ומשונות, שנומקו בכך שהן נועדו לנקות את בעיות האגו שלי ולאפשר לי ללמוד להכניע את הצד המתמרד באישיותי. כך הוא למעשה גייס את החלק הפגוע שבי כדי להילחם בהתנגדות הטבעית של השכל הישר.

"הוא הטיל עלי משימות בלתי נתפסות. הייתי חייבת לפתוח בעצמי קורס בתוך שבוע, להעביר 50 טיפולים בשלושה ימים, לטבול בים בעירום באמצע החורף ולהיות בתענית דיבור במשך שבוע, כדי להכין את עצמי לקבלת אנרגיה. ההתנהלות ההזויה הזאת הביאה אותי אל הקצה מבחינת היכולת להמשיך לתת בו אמון".

איילת אכן פתחה קורס בנמל תל אביב, שאליו הגיעו 16 אנשים. להפתעתה, גם טהר בא למפגש הראשון.

"הוא התחיל לפלרטט עם אחת מחברותיי, ובהפסקה כבר חיבק אותה. הוא אמר שאלה 'חיבוקים אנרגטיים'. בתום המפגש הוא נשאר איתה על החוף לילה שלם, כדי 'לעבור יחד תהליך אנרגטי' שיאפשר לה להשתתף בקורס שלו. אני לא ידעתי מזה בכלל.

"במפגש הבא של הקורס שלו, אצלו בבית, היא פתאום הופיעה. לא הבנתי איך ייתכן שתלמידה שלי מוזמנת על ידו להצטרף לקורס שלו, בלי ידיעתי. התלוננתי בפניו, אבל נענשתי בעוצמה. הוא פקד עלי ללכת מייד להתקלח, ובמשך כל אותו סוף שבוע התעלם ממני לגמרי. לחברה שלי הוא התייחס כאל בת זוג שלו באופן פרובוקטיבי, מול כולם. כל אחד היה צריך לומר ליושב מימינו 'אני אוהב אותך', ואותה הוא הושיב לימינו.

"בהמשך הוא ביקש ממנה להנחות את הסדנה, ופקד על כולם להתייחס אליה כאל מלכה. הזעזוע שלי מכל העניין היה עמוק. היום, אחרי שהבנתי שמנגנוני ההגנה שלי לא היו מכוילים כמו שצריך, אני מתביישת שנשארתי שם".

גם איילת מספרת כי התנהגותו של טהר הפכה בהדרגה למוזרה ולקיצונית. "מצאתי את עצמי מבטלת פגישות עסקיות, בניגוד גמור לאינטגריטי המקצועי שלי. סדנה אחת נערכה אצלו בבית ונמשכה כל הלילה, כשבמשך שעות ארוכות היה עלינו לשבת או לשכב דוממים, כדי 'לאפשר לאנרגיה להיספג בגוף'. ברקע התנגנו שירים מהמחשב שלו, שלא איפשרו לנו להירדם. אחרי כל כך הרבה מקרים כאלה, הבנתי שיש בו משהו שמנותק מהחיים, שלא יודע גבול ושמתנהל באופן הרסני.

"הוא משרה סביבו תחושה של אדם חם ועוטף, שבאמת מעוניין לרפא ולעזור ומוכן להשקיע בכך את כל זמנו ומרצו. זה מגיע באריזה של בגדים לבנים, חיוך רחב, חיבוק חם וממושך, והבטחות לעזור ולרפא ללא תמורה. ייתכן שיש לו תכונות ריפוי כאלה או אחרות שיכולות באמת לפתור בעיות, אבל מכאן ועד תהליכים קבוצתיים, אנרגטיים או נפשיים - המרחק רב".

*   *   *

הילה (39) מהמרכז פגשה את טהר בפעם הראשונה במקרה, ברחוב, בשנה שעברה. "החלמתי אז מסרטן, אחרי שנתיים של מאבק. הייתי במצב כלכלי, גופני ונפשי קשה, והוא היה עבורי אוזן קשבת. הזמנתי אותו אלי הביתה, אבל בלילה, אחרי שהלכתי לישון, הוא נגע לי בחזה. הייתי חלשה ולא נאבקתי. הוא סיקרן אותי וכבש אותי בדיבורו. למרות מה שקרה, המשכתי להיפגש איתו.

"כשרציתי לנסוע לחופשה בצפון, אורייה הציע לי להצטרף לסדנה של ארבעה ימים בנהר הירדן. הוא אמר שהוא מבין את מצבי ושידאג לאוכל ולשתייה, ולכן אצטרך לשלם רק 700 שקלים. למרות שאני חיה מקצבת ביטוח לאומי ולא היה לי כסף, גירדתי את 700 השקלים. אחר כך הוא תבע שאבוא ברכב שלי, אבל הסברתי לו שאין לי כוחות פיזיים לעשות את זה כי אני מחלימה מסרטן. הוא כעס עלי, השפיל אותי, והלך. כשחזר הסביר שהמועצה העליונה אמרה לו שהסדנה עברה מאזור הצפון לתל אביב".

הסדנה המדוברת התקיימה לבסוף בתל אביב. כשהילה הגיעה אליה היא גילתה שהאוכל והשתייה שהבטיח אורייה היו בעצם ניצול של מטבח משותף שהקימו באותה עת פעילי המחאה החברתית. מה שהדהים אותה עוד יותר היה שרק מעטים מהבאים לסדנה נדרשו לשלם עליה.

"כשניגשתי לשלם לו, הוא הקפיד שאנשים לא יראו אותנו. אחרי שיחה ארוכה שבה ניסיתי להבין ממנו למה זה סוד, הוא הסביר לי שעל פי חוק המועצה העליונה, לא כולם חייבים לשלם. לא האמנתי שהוא לא לקח מכולם כסף. הוא החתים אותי על מסמך עמוס באיומים על כל מה שיכול לקרות לי אם לא אשאר עד סוף הסדנה, ולא היתה לי ברירה אלא להישאר.

"ההתנהלות בסדנה אופיינה בסידרה של השפלות פומביות. הוא הטיח באנשים דברים קשים והשתמש נגדם בדברים שהם סיפרו. כשהגיע אלי אמר שאני רעה, והסביר שבגלל שהייתי חולת סרטן אז אני 'לא בשימוש' ולא נחשבת ראויה. רבים מחברי הקבוצה פרשו בשלב הזה, בגלל האמירות השליליות. החבר'ה מהמאהל ישבו שם וצחקו על הדינמיקה, וגם כעסו עליו שהוא משתמש במקום שלהם לצרכיו.

"הרגשתי שהוא רימה אותי והשתמש בחולשות שלי. לקראת סוף הסדנה צעקתי עליו שהוא ידע שאני מחלימה מסרטן וחיה מקצבת ביטוח לאומי, ובכל זאת בחר לשחק בי ולנצל אותי".

גם רינת (30) מהמרכז הכירה את טהר במקרה, בשנת 2006. "פגשתי אותו במרכז טיפולי בפתח תקווה. אחרי השיעורים שם נהגנו לצאת, כל החבר'ה. הוא גילה בי התעניינות אישית, היינו מאוד קרובים. הוא הראה לי כתבה פרסומית עליו ועל שיטת הטיפול שלו. אחר כך הראיתי את הכתבה לאמי, וגם היא הסתקרנה לגבי שיטת הטיפול שלו".

האם, ורדית (50), נכנסה גם היא אל תוך עולמו של טהר. "באחת משיחות הטלפון שלי עם רינת שמעתי ממנה מושגים כמו 'או-הה'", מספרת האם. "זה סיקרן אותי, כי התעניינתי אז ברפואה משלימה ובהילינג, והדברים שלו נשמעו לי כמו מיסטיקה. הוא תיאר את עצמו כמתקשר, ואמר שמגיע אליו מידע מלמעלה.

"התחלתי להגיע אליו לטיפולים, שכל אחד מהם עלה לי 180 שקלים. בהמשך הוא הציע לי להצטרף לקורס 'אלוה', שעוסק ב'הצהרה של הנשמה שעומדת בהיכל לפני בורא עולם'. הוא אמר שמחיר הקורס 3,000 שקלים, ושאם לא אשלם מראש אלא אחר כך זה יעלה יותר. כדי לשכנע אותי, הבטיח שנוסף על הסדנה הוא יכתוב לי 'מסמך ייעוד חיים', שהנשמה שלי מצהירה. במכתב שהוא כתב לי היו בסך הכל 32 מילים.

"הקורס התקיים פעם בשבוע, ובסופו של דבר שילמתי עליו ביוקר. בהמשך מצאתי את עצמי מגיעה לקורסים נוספים ולסדנאות, ארבע פעמים בשבוע, למשך שעות ארוכות. תמיד הוא מצא דרך מניפולטיבית לשכנע אותי לעשות את הקורסים ולשלם עליהם מראש. מסוף 2004 ועד קיץ 2010 הוצאתי בסך הכל 70 אלף שקלים על הסדנאות שלו".

*   *   *

לרינת, שבחרה שלא להשתתף בסדנאות עם אמה, הציע טהר להגיע לשיעורים בחינם. "זו היתה תקופה רגישה בחיי", היא מספרת. "רציתי מאוד זוגיות, ודברים לא כל כך הסתדרו לי. מאחר שאורייה לא דרש ממני בשלב הזה שום תמורה כספית, הגעתי מדי פעם לסדנאות שלו".

אלא שעד מהרה שינה טהר את טעמיו, והחל לדרוש כספים גם ממנה. "הוא היה מבקש ממני לעצום עיניים, וכעבור דקות ספורות טען שהניח בפניי אנרגיה ושאני בחרתי לקחת אותה, ולכן אני חייבת לשלם. הוא היה אומר: 'קיבלת את האנרגיה, אי אפשר להחזיר אותה'. הוא גרם לי להאמין שהסדנה הזאת היא בדיוק מה שאני צריכה.

"הייתי מגיעה לסדנה ורואה כיצד הוא משפיל את האנשים. הוא היה יושב כמו שייח' סעודי ונותן להם פקודות, דורש מהם להסכים לכל מה שאמר, כולל דרישות הזויות, למשל להיות בעונש במטבח בביתם ולשטוף כלים, או לזרוק לפח את כל תכולת המקרר. פעם הוא הורה למטופלת להתפטר מהעבודה. ממישהי אחרת הוא דרש שתשים עיפרון בפה במשך כל הסדנה, כדי שלא תוכל לדבר. על אחת המטופלות הוא ציווה לקנות 100 סטים זוגיים של מצעים לבית.

"השעות של הסדנאות היו שרירותיות, מתי שבא לו. באחת הפעמים שיקרתי לבוס שלי כדי שאוכל להגיע. כשאורייה שמע את זה הוא פקד עלי ללכת לבוס ולהגיד לו ששיקרתי. זה כמעט עלה לי במשרה שלי".

לדברי רינת, בחלק מהמפגשים טהר לא עשה דבר עבור המטופלים. "לא פעם, באמצע הסדנאות שנערכו אצלו בבית, הוא היה הולך להתקלח שעות ארוכות ואחר כך הולך לישון, בטענה שהוא קיבל הוראה לעשות את זה. אנחנו היינו יושבים ומחכים לו עד שהתעורר".

רינת מספרת כי הבינה את מצבה רק כשקיבלה שיחת טלפון באמצע הסדנה ממורה של בתה, שביקשה ממנה לבוא ולאסוף אותה מבית הספר. "אורייה אמר לי לא ללכת. נסעתי לבית הספר, כמובן, ורק בדרך נפל לי האסימון. הבנתי שהוא מפעיל אנשים כמו מריונטה".

בשלב הזה היא עירבה את כל בני משפחתה וסיפרה להם כי לא מדובר בלימודים רגילים, אלא בשטיפות מוח. היא גם אמרה לאמה, ורדית, שהיא חייבת לעזוב את הסדנאות. "התקשרתי אפילו לאבא שיבוא לדבר איתה, למרות שהם גרושים. ככה, אחרי חודשיים של לחצים מאסיביים, שיכנענו אותה לעזוב".

אבל טהר לא ויתר בקלות. "הוא אמר לי שהוא טעה ושהוא מצטער. אבל הרי הוא תמיד אמר שהוא האמת האבסולוטית שלא טועה לעולם, ושהוא מקבל מסרים מלמעלה - אז איך זה יכול להיות שהוא טעה? היתה פה סתירה. וזה מה ששיכנע את אמא סופית לברוח ממנו".

טהר עוד ניסה במשך זמן רב ליצור קשר עם ורדית ובתה רינת, ואף שלח אליהן שליחים. "אמרתי לאמא שתנתק קשר עם כל מי שהיה איתה בסדנה", מספרת רינת. "זה היה קשה לה, כי במהלך המפגשים נוצרו חברויות וקשרים טובים. נוסף על כל הכספים שהוא גזל ממנה, היא גם נתנה לו הלוואה של 50 אלף שקלים, לבקשתו, והוא מסרב להחזיר לה אותה עד היום". ורדית תבעה את כספי ההלוואה במסגרת התביעה שהגישה נגד טהר.

בשבועיים האחרונים ניסינו לקבל את תגובתו של טהר לטענות הקשות שעלו בכתבה בכל דרך אפשרית, אך לשווא. בין היתר אף הגענו לביתו שבבת ים, אולם לא היה כל מענה. שכניו סיפרו כי הוא אינו נוהג לדבר איתם, וכי הוא עוזב את הדירה לתקופות ארוכות.

*   *   *

איך נזהרים?

"יש לו יכולת לשתק חשיבה ביקורתית"

אנשים רבים נתונים במהלך חייהם להשפעתם של מורים רוחניים ומדריכים נפשיים. הפעילות הזו עשויה להיות חיובית ומועילה, אולם עלולה להוביל גם למחוזות שליליים מאוד.

"אפשר למנות הבדלים רבים בין גורו חיובי לשלילי, אבל יש כמה מהותיים במיוחד", מבהירה רחל ליכטנשטיין, מנהלת המרכז לנפגעי כתות. "לא חייבים לגור באותו בית עם הגורו כדי להבין שמדובר בכת. לעיתים יש לו יכולת לשלוט בכם גם כשאתם חיים בביתכם ואף עובדים במשרה מלאה למחייתכם. המפתח לזיהוי הוא ביכולת שלו לשתק את החשיבה הביקורתית".

ליכטנשטיין מפרטת כמה תמרורי אזהרה:

• אתם חברים בקבוצה ומבחינים שמנהיג הקבוצה מטיף לוויתור על גחמות, אך מאפשר לחסידיו לקנות לו מתנות יקרות.

• הוא מנכס לעצמו את הצלחותיכם, וכשאתם נכשלים הוא מייחס זאת לכך שאינכם הולכים בדרכו.

• הוא מאיים ומפחיד אתכם שעזיבתכם תגרום לכם נזקים והפסדים איומים.

• הוא מרחיק אתכם מאנשים קרובים אליכם ומסביר כי הם עומדים בדרככם להתפתחות.

• הוא מעודד התרחקות מכל מה שמייצג ממסדיות ומעודד חיים בשולי החברה.

• הוא מעודד אתכם להעביר לו סכומי כסף לא סבירים.

• הוא מעודד התנהגויות שעומדות בסתירה לחוקים ולנורמות חברתיות, למשל מכות וקיום יחסי מין בין דמויות סמכותניות בקבוצה לכפופים להן, או התנהגויות לא הגיוניות בנוגע לילדיכם.

• הוא שולט על חיי המין שלכם באמצעות החלטות עבורכם, ולא באמצעות העברת מסר או רעיון

כללי.onlyyaniv@gmail.com

חזרה לדף ראשי | לניוזלטר מתאריך: