20.02.2018
ה' באדר תשע"ח
ישראל היום
ארכיון מהדורה מודפסת וידאו החזון אודות העיתון פרסום צור קשר
20.02.2018
> לניוזלטר בתאריך
שתף ב-facebook | שלח לחבר
התעקש להגיע לקרבי - והתמוטט בגיבוש

יהושע חפץ (19) ביקש להתקבל ליחידת העילית יהל"ם • אלא שביום האחרון למבחנים - ליבו נדם • צה"ל: מתחקיר ראשוני עולה כי הסיבה למוות היא מום לבבי • חבריו: "הוא רצה להגיע הכי רחוק שאפשר"

לילך שובל, רונית זילברשטיין ומתי טוכפלד

יהושע (שוקי) חפץ. רק לפני חודשיים נפטר אביו

אסון בדרום: חייל צה"ל, רב"ט יהושע (שוקי) חפץ בן 19 מירושלים, התמוטט אתמול במהלך גיבוש ליחידת ההנדסה למשימות מיוחדות (יהל"ם) בבית הספר להנדסה צבאית (בהל"צ) שבצוקי עובדה. מתחקיר רפואי ראשוני של צה"ל עולה כי הסיבה למות החייל היא מום לבבי.

מפקד זרוע היבשה, האלוף סמי תורג'מן, הקים ועדת חקירה בנושא ברשות קצין בדרגת אלוף משנה. בד בבד, החל קצין הרפואה הראשי בביצוע תחקיר מקיף לבדיקת נסיבות מותו של החייל. בצה"ל ציינו כי ממצאים סופיים יתקבלו רק לאחר נתיחת הגופה.

חפץ החל את הגיבוש ליחידת העילית יהל"ם ביום ראשון, ואתמול התקיים היום האחרון לגיבוש. במהלך ארבעת הימים עברו החיילים מבחנים פיזיים ומנטליים על ידי קצינים ביחידה ומילואימניקים. בשעות הבוקר, זמן לא רב לאחר תחילת הפעילות במהלך מסע, התמוטט החייל. גורמים צבאיים סיפרו ל"ישראל היום" כי בתוך זמן קצר ביותר הגיעו לחייל צוותים רפואיים שהיו במקום והעניקו לו טיפול רפואי ראשוני. והוא הועבר להמשך טיפול בבית החולים יוספטל באילת - שם נקבע מותו.

"ניסינו לבצע בו החייאה במשך 20 דקות, מדובר במוות על רקע לבבי, ככל הנראה הפרעת קצב בפעילות הלב המסכנת חיים", אמר ד"ר קובי ארד, מנהל היחידה לרפואה דחופה בביה"ח יוספטל. בצה"ל כאמור החלו מייד בבדיקת נסיבות האירוע, ולטענת גורמים צבאיים מבדיקה ראשונית עולה כי ככל הידוע לצבא, לחייל לא היו בעיות רפואיות.

חפץ התגייס לצבא לתפקיד כתומך לחימה, ולאחר שהתעקש הועבר ליחידה קרבית והמשיך בגיבוש ליחידת העילית יהל"ם. אמו ושתי אחיותיו של שוקי התקשו לעכל אמש את גודל האסון שפקד אותן, רק לפני חודשיים נפטר אביו ממחלה. לבית המשפחה בירושלים הגיעו אתמול עשרות מחבריו וניסו לנחם את בני המשפחה. בין החברים הגיעו גם חבריו ליחידה, חברי ילדות וכן חבריו ללימודים מהתיכון הדתי 'חורב' בו למד.

"שוקי היה תמיד חרוץ ושאפתן והוא הביא את התכונות האלה איתו לצבא. תמיד חדור מוטיבציה ומעוניין להגיע הכי למעלה שאפשר", סיפר אחד מחבריו. גורמים בצה"ל מסרו כי מבדיקה ראשונית של המקרה עולה כי הגיבוש התנהל לפי הנהלים, וכי דרגת הקושי שלו הורדה בשל החום. עם זאת, ציינו כי טרם הסתיים התחקיר בנושא.

הלווייתו של חפץ תתקיים היום בשעה 14:00 בבית העלמין הצבאי בהר הרצל בירושלים.

חזרה לדף ראשי | לניוזלטר מתאריך: