21.01.2018
ה' בשבט תשע"ח
ישראל היום
ארכיון מהדורה מודפסת וידאו החזון אודות העיתון פרסום צור קשר
21.01.2018
> לניוזלטר בתאריך
שתף ב-facebook | שלח לחבר
הכל נשאר במשפחה

איך גרמה רדיפת כוח וכסף למלחמה בין כמה מילדיו של הרב עובדיה • איך קרה שהשחיתות בש"ס מפריעה פתאום לאנשים שהגנו עליה בעבר • שאלת המאה: כמה דירות, עסקים, ורכוש אחר צברה המשפחה בעזרת כוחה הפוליטי? • כשליצמן מטעה את הכנסת • ד"ש מח"כ אלי אפללו • וגם: זהבה גלאון יוצאת לקרב

מרדכי גילת (צילומים: ליאור מזרחי, דודי ועקנין)

הרב יוסף. האם עדיין שולט?
יעקב יוסף. ראה את הנולד
לינדנשטראוס. חקירה מתבקשת
אטיאס. דיור ציבורי למי?

השבוע נזכרתי במשפט הנצח "איך שגלגל מסתובב". זה קרה ביום בו פורסם כי אחד מבניו של הרב עובדיה יוסף פנה למבקר המדינה בתלונה נגד שרי ש"ס ונגד כמה מבני משפחת מנהיג המפלגה הקשיש. הוא ביקש להתריע על שחיתות בהנהגת ש"ס ובחצר הרב הקרובה, כאילו גילה את אמריקה.

האירוע הזה החזיר אותי לשיחת טלפון בלתי צפויה שקיבלתי בקיץ 1991, בעיצומה של חשיפת פרשת דרעי, מעוזרו של הרב יעקב יוסף, בנו הבכור של מנהיג ש"ס. "הרב מבקש לראות אתכם בהקדם", אמר לי כשהוא מתכוון אלי ואל מלי קמפנר, שעסקה איתי בחשיפת מעללי שר הפנים, "יש לו הרבה מה לומר בנושא. הוא מבקש לדבר בגלוי על הנהגת ש"ס ועל התנהגות שריה".

הפגישה עם יוסף התנהלה בשעת צהריים מוקדמת בחדר חשוך משהו, שחלונותיו היו סגורים ותריסיו מוגפים, בשכונת הבוכרים בירושלים. כבר אז היה הרב מזוהה עם הימין הקיצוני ולכן הקדים ואמר: "לא הזמנתי אתכם בעניין פוליטי כלשהו. זה לא הנושא. אני רוצה לדבר על מה שכתבתם וחשפתם בצדק על אריה דרעי".

הרב ייחד את דבריו לנגע טובות ההנאה והחשדות למעשי מירמה בהנהגת ש"ס ההיא, ולרדיפת בצע כסף של שרים מטעם התנועה. הוא סיפר על חגיגות של דרעי וחבריו בבתי מלון ובבתי הארחה חינם אין כסף, הצביע על מעשי שחיתות שונים, והוסיף: "בשביל מה ש"ס מקבלת כספים ייחודים - בשביל לעשות עסקים? הרי את התנועה הזאת הקמנו בשביל להפיץ תורה ולא בשביל למכור מנגלים לצליית בשר ביום העצמאות. את זה אני יכול לעשות לבד".

הרב הצביע על אי סדרים כספיים, תיאר כיצד גורמים במשפחה מוליכים שולל את אביו, והכריז על מלחמת השחרור שלו מדרעי ומחייליו. הוא ירה לעברם חיצי ביקורת קשים וחזר על הירי הזה גם בשיעור השבועי שלו בפני תלמידיו.

הרב, אז בן 44, כינה את דרעי ודומיו "פושעים", ובין היתר אמר: "הראש שלהם טרוד במעשים פליליים והם עוד קוראים לעצמם הנציגים של ש"ס. אין להם בושה, אין להם כבוד. כאשר באה המשטרה וחוקרת אותם - הם ישר צועקים שחוקרים אותם בגלל שהם ספרדים. לא בגלל שהם גזלנים".

דברי הרב בראיון איתנו פורסמו בהבלטה באכסניה בה עבדתי והביכו את משפחת יוסף. דוברי ש"ס מיהרו להגיב עליהם בחריפות: "יעקב יוסף מנסה בסך הכל לאלץ אותנו להיענות לתביעות מופלגות למשרות ולשכר", הם טענו, "הוא יצא למסע הפחדה במסגרתו איים לפנות אל גילת אם לא ייענו דרישותיו".

חלפו כאמור שנים ארוכות מאז אותו ראיון, והשבוע, כשצפה הזוהמה מחדש, פרצתי מייד בצחוק: מי נמנה עם הפונים לח"כ איתן כבל ובאמצעותו למשרד מבקר המדינה, בתלונה על ריקבון ועל מעשים בלתי נסבלים של שרי ש"ס וחלק מאנשי המשפחה? מי קרע חלון גדול לשערורייה של מינויי רבני ערים המקדמים את פרויקט בד"ץ בית יוסף? מי פתח את הפה?

ניחשתם נכון: בני המשפחה שהיפנו בשעתו עורף ליעקב יוסף; אנשים שראו בו אויב ולא על רקע פוליטי; אנשים שלומדים עכשיו על בשרם שהשחיתות פוגעת בסוף גם במי שהיו חלק ממנה; אנשים שרדפו בשעתו את הפרקליטות והמשטרה בתיקי השוחד של אריה דרעי.

עכשיו הסתובב כאמור הגלגל והאנשים הציניים האלה מקדשים את מוסד מבקר המדינה. עכשיו מקבלים נציגי הביקורת הממלכתית הכשר מהרבנים. עכשיו מותר כבר להיות "מוייסר".

מלחמה חסרת פשרות

ושלא תהיה כאן טעות: מי שהפכו הפעם למתלוננים יודעים היטב על מה הם מדברים. הם לא חולמים חלומות.

מבחינת האינטרס הציבורי, צריך מבקר המדינה לנצל את ההזדמנות, לקפוץ לבריכה, ולבדוק איך מתמנים בארץ רבנים ראשיים, מי מחליט מה, ומהי מפת האינטרסים של חלק מבני משפחת יוסף. יהיה לו מעניין מאוד כי מדובר במלחמה חסרת פשרות על הרבה כסף, על הרבה כוח ועל הרבה כבוד. היא תביך ודאי רבים ועלולה להגיע גם למגרשים הפליליים.

בעוד הדברים האלה נכתבים, אני שואל את עצמי מה היה קורה אילו אני ועמיתיי עוזי דיין ומיכל שבת היינו אלה שמטיחים את ההאשמות הקשות האלה בשרי ש"ס ובבני משפחת הרב?

היינו סופגים ודאי אש תופת, חצר הרב היתה מתלכדת, מיישרת קו ושורות ופורצת בזעקות: "זאת עלילה, אלה שקרים נבזיים, זה פרק נוסף במסע הרדיפה נגד החרדים".

תלמידי המורה המנוסה לשחיתות אישית ושלטונית, אריה דרעי, היו יורים לאוויר את אני זכאי, הוא זכאי, הם זכאים, כולנו זכאים, ושולפים מהבקבוק את השדים שאנחנו כבר מכירים. מבקר המדינה היה סופג צרור קללות וכך גם המשטרה, הפרקליטות והתקשורת.

אלא שהפעם מישהו מבפנים החליט לכבס את הכביסה המלוכלכת בחוץ ואי אפשר יותר להתנפל על רשויות האכיפה. משתרר שקט מוחלט. בני המשפחה ירדו פשוט למקלטים.

בית חרושת לכסף

סיפור הקרבות המרים בתוך משפחת מנהיג ש"ס מעורר כמובן שאלות: מה היקף רכושה של המשפחה וכיצד בדיוק היא הגיעה אל עשרות מיליוני השקלים שבשליטתה? בכמה דירות מדובר, בכמה מגרשים, בכמה עסקים, על אילו תפקידים ציבוריים חולשים בני המשפחה ואיך נבנה בית החרושת הענק ליצירת כסף ששמו בד"ץ בית יוסף?

נכון, אזרח מהשורה אינו חייב דין וחשבון לציבור על היקף רכושו ומקורותיו הכספיים. אין גם סיבה לדרוש זאת ממנו אלא אם מדובר בגורם אכיפה שגילה חשד לעבירות על החוק. אבל כשמדובר בנבחרי ציבור, בעובדי ציבור, בדיינים, ברבני ערים, בראשי ישיבות גדולות - מותר לצפות שהם מרצונם יפרסמו מידע מפורט בנושאים האלה. במשפחת יוסף, בגרעין הקשה שלה, המידע הזה נחשב לאחד הסודות הכמוסים ביותר.

על הרקע הזה חשבתי עם עוזי דיין ומיכל שבת לקנות מכשיר ג'י.פי.אס משוכלל ובעזרתו לנווט את עצמנו במבוך האינטרסים, היריבויות, השנאות והמלחמות בחצרו הגדולה של מנהיג ש"ס הקשיש. חשבנו שיהיה אפשר לשוטט בעזרתו ברחובות הראשיים של עסקי המשפחה, כמו גם בסמטאות החשוכות שלה; לעקוב אחרי מאבקי הירושה, להכיר את סיפור רדיפת הכיסאות והכיבודים, לשלוט ברזי הקרב המר המתנהל בין הבנים-הרבנים יצחק יוסף ודוד יוסף על תפקיד הרב הראשי של ירושלים.

נכון להשבוע אף חברה לא הצליחה לספק לנו מכשיר כל כך מתוחכם. לא נמצא ג'י.פי.אס שאינו הולך לאיבוד בתוך יער העסקים, היריבויות הפנימיות וחיסולי החשבונות של משפחת יוסף.

"זה לא פשוט גם לאנשים שגדלו בבית הרב", אמר לנו גורם פנימי, "זה מאוד מסובך. מאז שחלק מבני המשפחה למדו את סודות הפיכת הכוח הפוליטי לברזים גדולים של כסף, הפכו חורשות האינטרסים הקודמות ליער אחד גדול. מאז כבשה המשפחה את משלטי הרבנות ופתחה בית חרושת ליצירת כוח וכסף, הכל הפך למסתורי. הכל שם סודי".

- הרב עובדיה יוסף מתפקד?

"הרב יוסף צלול, מבין הכל, אבל חלש מבחינה גופנית. הוא לא שומע טוב באחת מאוזניו כבר כמה שנים, הוא לא רואה טלוויזיה, הוא לא קורא כמעט עיתונים. הוא מתגורר ברחוב הקבלן בדירת ענק המורכבת בעצם משתי דירות ומשתרעת על מאות מטרים רבועים, ונשלט בידי בן הזקונים שלו, משה יוסף, וכלתו יהודית. הם האנשים החזקים באימפריה".

כאן נמצאת כנראה אחת הסיבות העיקריות לקרע הגדול במשפחה: מי יזכה בירושת הרב אחרי שיילך לעולמו? על שם מי רשומות הדירות, הקרנות, הזכויות על כתבי היד של הרב, הספרייה שבה שמורים רבבות ספרים, בית הכנסת הצמוד ומכוניות הפאר בהן משתמשים באופן קבוע משה ויהודית יוסף (משה נוהג במכונית ב.מ.וו מהיקרות בשוק)? כמה כסף נצבר בבנקים? האם הכין כבר הרב צוואה ואם כן, מה כתב? ומה בדיוק קורה ויקרה בעסקי הבד"ץ?

מה באמת יקרה, שאלתי את המקורב לבית הרב, והוא השיב: "ניחוש, רק ניחוש - מלחמת עולם. קרע גדול. לכן דרעי לא מקים ולא יקים כנראה מפלגה עצמאית. הוא מחכה שיקראו לו להציל את הממלכה. הוא לא מבין שמתנגדיו לא ייתנו לאדם שהורשע בשוחד לחזור לזירת הפשע".

שלום למחוקק אלי אפללו

יכול להיות שלא שמתם לב לכך, אבל השבוע עזב את הכנסת החבר אלי אפללו מקדימה לטובת תפקיד שרבים לטשו אליו עין: יו"ר עמית בקרן הקיימת. לכן החליט השבוע עוזי דיין לסכם את פועלו של המחוקק בניסיון להנציח כאן את המורשת שלו. הוא לא ממש הצליח.

עד שלגמרי באקראי, אגב שיחה על מלחמת העולם במשפחת הרב יוסף, סיפר מי שסיפר לדיין על הצעת חוק של ח"כ אפללו להארכת כהונת הרבנים הראשיים. הוא ולא חברי כנסת מהסיעות החרדיות או הדתיות עשה זאת. למה דווקא הוא?

דיין שאל ואפללו סיפק לו את התירוץ הבא: "כשהיה הדיון בעניין יצחק תשובה ותמלוגי הגז ואמרו שאי אפשר לחוקק חוק רטרואקטיבי, הלכתי למחלקת המחקר בכנסת לבדוק את זה. אמרו לי שהיה פעם דבר כזה: משה ניסים, שהיה שר המשפטים, חוקק חוק שמנע את המשך כהונת הרב הראשי עובדיה, זה שהחליף את אבא שלו. כשראיתי את החוק הזה, שהיה פרסונלי, רציתי לתקן אותו כדי שרבנים ראשיים יוכלו לכהן שתי קדנציות".

רוצה לומר לנו: הכל נעשה בתמימות, הכל היה מקרי, אני לבד יזמתי את החוק. איך אומרים הילדים על גירסה כזאת? היא נשמעת כמו סיפורי סבתא.

לכן הציג דיין לאפללו שאלה נוספת וקיבל את התשובה הבאה: "אני מכיר את כל הקונספירציות שזה נעשה בלחץ של ש"ס או שאריה דרעי דחף אותי כי הוא רוצה שאח שלו יהיה רב ראשי בעוד כמה שנים. הכל שטויות. זה מצחיק אותי. פגשתי את דרעי פעם אחת ואפילו לא ידעתי שיש לו אח רב. הוא כמובן לא אמר לי מילה".

- מה לגבי ש"ס?

"שטויות, לא לחצו עלי. על הצעת החוק הזאת חתומים עשרות חברי כנסת, בהם גם נציגי הסיעות הערביות. נציג ש"ס חתם בדקה ה-90".

דיין ניסה לברר מדוע החוק הזה לא עבר עדיין בכנסת, וגורם יודע סוד השיב לו: אביגדור ליברמן מתנגד. הוא דורש תמורה: שהחרדים יסכימו לאישור חוק ברית הזוגיות.

יעקב ליצמן מטעה

זוכרים את המקלות שהכניס יעקב ליצמן, סגן שר הבריאות, בגלגלי בניית חדר המיון הממוגן בביה"ח ברזילי באשקלון? את התרגילים של הגורמים החרדיים למנוע את הבנייה בגלל שרידי עצמות שנמצאו בקברים פגאניים מלפני אלפי שנים?

זוכרים. אתם זוכרים גם שהלחץ הציבורי לבניית האגף החדש, שהתחיל במדור הזה וכופף בסוף את ידי שר הבריאות, בנימין נתניהו וסגנו יעקב ליצמן, גרם לכך שהקברים פונו, הוצאו מכרזים והחלה העבודה.

והנה מגיע ליצמן לפני שבועיים וחצי למליאת הכנסת ומכריז פתאום כי אין התקדמות בבנייה. לדבריו, אין בעיה תקציבית לסיום השלד ובכל זאת לא בונים ו"יש צורך לשאול מישהו אחר למה לא בונים ומדוע כולם יושבים בשקט כשלא בונים".

במילים פשוטות אמר ליצמן שכל המהומה בתקשורת נבעה בשעתו מהרצון להסית נגד חרדים. לא חלילה מהרצון להציל חיי אדם.

עם כל הכבוד - מדובר בהסתה הנשענת על דיווח כוזב ומטעה מעל בימת הכנסת. שהרי רק עיוור לא מסוגל לראות שהקבלן עובד במרץ, שהבנייה מתקדמת, שיצקו כבר עשרות עמודי בטון של היסודות, שהשלד נמצא בשלב בנייה מתקדם ושעשרות פועלים, בעזרת מנופים, משאיות וטרקטורים, נמצאים בשטח.

איני חוזר בי מהדברים הקשים האלה גם אחרי התשובה שקיבלה מיכל שבת מליצמן באמצעות דוברו. עיקריה: מצד אחד, הוא דוחה "ניסיון לשים בפי השר דברים שלא נאמרו על ידו"; מצד שני, הוא כותב כי השר עומד על דברים שאמר בכנסת. הוא דבק בכך "שהעבודה מתנהלת בעצלתיים, ללא שום התקדמות ממשית", וזאת כדבריו "אף שאין כל מניעה תקציבית ולא תכנונית לקידום הפרויקט".

קראתי ושיפשפתי עיניים בתימהון: מי גרם לסחבת החמורה לפני שנתיים וחצי? מי סגר ברזים ועיכב אז את הבנייה? מי אחראי לדחייה בהוצאת המכרזים? גורם מרכזי אחד: משרד הבריאות. ונניח שעדיין יש סחבת - מי אשם בה? שוב משרד הבריאות. הוא מפקח על הפרויקט. בידיו הכוח לדחוף או לעכב את הבנייה.

לכן בכתב האישום הסתמי, הברברני, של ליצמן לא מופיעים שמות האחראים לסחבת. אחרת היה צריך להיכתב בו: בנימין נתניהו ויעקב ליצמן. אם משהו לא נעשה כשורה, אדוני סגן השר, הרי שרק אתם אשמים.

שר השיכון אטיאס מסתיר

אלפי משפחות ממתינות בתור לקבלת דיור ציבורי, ואת מי הקפיץ השר אריאל אטיאס אל ראש התור? את המשפחות מהמגזר החרדי.

שלי יחימוביץ' האשימה אותו בכך השבוע בתוכנית הבוקר של ירון דקל, ושר השיכון טען בתגובה: בסכום הזעום של 100 מיליון שקלים הוא העדיף לרכוש דירות גדולות יותר, המיועדות למשפחות מרובות ילדים, ולא זכו בהן הרבה חרדים. זכו בהן לדבריו משפחות חילוניות וערביות. כי אחד הקריטריונים לקבלת דירה הוא עבודה במשרה מלאה.

מיכל שבת שמעה ולא השתכנעה, בין היתר משום שבמגזר החרדי עובדת בדרך כלל האישה במשרה מלאה. שבת פנתה אל אטיאס וביקשה את רשימת הכתובות של כל הדירות הגדולות שנרכשו באחרונה וקיוותה לקבל. אין כאן פגיעה בצנעת הפרט, אין כאן סוד מדינה.

אטיאס בחר להתחמק. יש לו כנראה סיבה.

תעודת הזהות של מרצ

הבחירות הפנימיות בתנועת מרצ עומדות בפתח והשאלה הגדולה היא האם תהיה למפלגה הזאת תעודת זהות. האם היא תחזור לימים שבהם היתה מפלגה של ערכים, יושרה וידיים נקיות, דיברה בקול ברור, ושילבה את החברתי עם המדיני? או תחזור לימים הפחות יפים שלה?

האם היא תשוב לימים שבהם "למען השלום" הסכימה להיות אתרוגייה לחשודים מסוגם של אריאל שרון (בעוד יוסי שריד הגיש עתירה לביטול ההחלטה על סגירת תיק האי היווני עמוס הראיות, יוסי ביילין התייצב לימין היועץ המשפטי והגן על מריחת התיק) או של אהוד אולמרט בתקופת חיים אורון? או שתשוב אל תעודת הזהות המקורית שלה.

אין צורך להציג את כרטיס הביקור של זהבה גלאון: היא לא תחזור על שגיאות אורון. היא תחתור לשלום ולהסדרים עם הפלשתינים בלי הקלות לאנשי פשע וצווארון שחור מבית המחוקקים.

motig@israelhayom.co.il | uzid@israelhayom.co.il | michals@israelhayom.co.il

חזרה לדף ראשי | לניוזלטר מתאריך: