24.01.2018
ח' בשבט תשע"ח
ישראל היום
ארכיון מהדורה מודפסת וידאו החזון אודות העיתון פרסום צור קשר
24.01.2018
> לניוזלטר בתאריך
שתף ב-facebook | שלח לחבר
פרטים מסווגים של חיילים וקצינים פורסמו ברשת

חלומו של כל ארגון טרור: לוחמים ביחידות סודיות השתתפו במירוץ בטבריה - ופרטיהם נחשפו באינטרנט • דובר צה"ל: "המפרסמים לא נזהרו למרות ההנחיות"

לילך שובל, כתבתנו לענייני צבא

מירוץ טבריה, אתמול
|
צילום: גיל אליהו/ג'יני
חלק מתוצאות המירוץ כפי שפורסמו

חוסר אחריות משווע: שמות של עשרות קצינים וחיילים, בהם כאלו המשרתים ביחידות מיוחדות ומסווגות, פורסמו במהלך היממה האחרונה באינטרנט, כמו גם דרגותיהם ומספרי היחידות שלהם. הפרסום היה במסגרת מירוץ טבריה המתקיים מדי שנה, ואשר בו משתתפים לוחמים וקצינים של צה"ל.

העלאת הפרטים המסווגים התבצעה במסגרת פרסום תוצאות הריצה של החיילים והקצינים המשרתים ביחידות המסווגות. בין הפרטים שנחשפו: שמות ודרגות של מפקדים וחיילים בסיירת מטכ"ל וביחידת ההאזנות 8200 של אגף המודיעין, וכן פרטים של חיילים וקצינים מיחידות שאינן מוכרות כלל לציבור אלא רק למתי מעט בתוך הצבא.

במשך שעות ארוכות היה המידע המסווג הזה גלוי לעיני כל, עד שלבסוף הוסרו השמות והפרטים המסווגים.

בחודשים האחרונים משקיעה מערכת הביטחון, ובכלל זה צה"ל, משאבים רבים בכל נושא הסייבר, כאשר אגף התקשוב אחראי להגנה בנושא זה ואגף המודיעין אחראי להתקפה.

בצה"ל מקפידים הקפדה יתרה על אי חשיפת שמותיהם ותמונותיהם של מי שמשרתים ביחידות מסווגות כגון טיס, סיירת מטכ"ל ועוד. במשך שנים רבות רואה בכך הצבא חשיבות עליונה, והצנזורה הצבאית אוסרת על פרסום פרטים אלו מחשש שהדבר יביא לפגיעה בסודות מדינה.

זו הסיבה, בין היתר, שצה"ל אוסר, למשל, על חיילים להעלות פרטים על שירותם הצבאי לרשתות החברתיות, וכן דואג לקיים תדריכים בנושא ביטחון מידע בכלל היחידות.

העלאתם של הפרטים המסווגים לרשת עוררה כעס רב בקרב גורמי צבא, בייחוד בימים אלו כשלוחמת הסייבר מתרחבת וארגוני הטרור מנסים לפגוע בישראל. דוגמה לבעייתיות האינטרנט ניתן היה לראות גם בימים האחרונים, כשהאקר סעודי חשף פרטי כרטיסי אשראי של אלפי ישראלים.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "מדובר באתר פרטי אשר מחוסר תשומת לב וכתוצאה מטעות אנוש פירסם את הפרטים. בצה"ל מצרים על שהמפרסמים לא נזהרו למרות ההנחיות המפורשות שקיבלו טרם הפרסום".

חזרה לדף ראשי | לניוזלטר מתאריך: