24.01.2018
ח' בשבט תשע"ח
ישראל היום
ארכיון מהדורה מודפסת וידאו החזון אודות העיתון פרסום צור קשר
24.01.2018
> לניוזלטר בתאריך
שתף ב-facebook | שלח לחבר
"רוח טובה נושבת מבית המשפט העליון"

שביעות רצון בימין מהחלטת בג"ץ לדחות את העתירות נגד חוק האזרחות: "החלטה חשובה ואחראית" • בשמאל זועמים: "זהו יום שחור להגנה על זכויות האדם"

עדנה אדטו, גדעון אלון ויעל ברנובסקי

אחד הדיונים הקודמים בעתירות נגד חוק האזרחות
|
צילום: דודי ועקנין (ארכיון)

תגובות סוערות נרשמו אתמול במערכת הפוליטית והציבורית בעקבות פסק הדין ההיסטורי של 11 שופטי בג"ץ, אשר שב ודחה שלשום על חודו של קול את העתירות נגד חוק האזרחות, המונע הענקת אזרחות ישראלית לפלשתינים שמתאחדים עם בני זוג ערבים-ישראלים.

שר החינוך גדעון סער הדגיש כי "ההתקפות משמאל על ביהמ"ש העליון חמורות. בפרט מקומם הניסיון לייחס השפעה פוליטית להכרעת ביהמ"ש, כל אימת שזה אינו פועל כפי שמצפה ממנו השמאל הקיצוני". יו"ר ועדת החוקה של הכנסת, ח"כ דוד רותם (ישראל ביתנו), הוסיף כי דחיית העתירות היא "רוח טובה שנושבת מביהמ"ש העליון". יו"ר הקואליציה, ח"כ זאב אלקין (ליכוד), ציין כי הוא שמח שהרוב בביהמ"ש העליון שמר על ה"שכל הישר".

מנגד, ח"כ דב חנין (חד"ש) הביע דאגה מפסק הדין וכינה את חוק האזרחות "חוק דרקוני המכניס עקרונות של אפליה לאומית למשפט הישראלי". ח"כ אחמד טיבי (רע"מ-תע"ל) ציין כי ההחלטה היא הפניית עורף מתמשכת של העליון לזכויות יסוד של המיעוט הערבי.

תגובות מעורבות נשמעו גם מכיוון התנועות החברתיות והפוליטיות. מנכ"ל הפורום המשפטי למען ארץ ישראל, נחי אייל, אמר כי "אם בעבר היה בג"ץ כלי בידי השמאל הקיצוני, עתה הובהר כי קיים רוב המעדיף את טובתם וביטחונם של אזרחי ישראל על פני טובתם של אויבים המבקשים לנצל את הדמוקרטיה הישראלית לרעה". יו"ר תנועת ישראל שלי, איילת שקד, ציינה כי "מדובר בציון דרך לקראת בג"ץ הוגן יותר ומאזן יותר בין ערכי הפרט והכלל". רונן שובל, יו"ר תנועת "אם תרצו" שהצטרפה כמשיבה לעתירות, הוסיף: "העובדה שנשיאת העליון וארבעה שופטים נוספים אימצו את עמדות ארגון עדאלה וזהבה גלאון, היא חרפה שעלולה היתה לגזור גזר דין מוות על הציונות ועל זהותה היהודית של ישראל". עו"ד אילן ציאון, יו"ר תנועת "גדר לחיים" שגם היא בין המשיבות, כינה את ההחלטה "חשובה ואחראית".

מנגד, עוה"ד דן יקיר ועודד פלר מהאגודה לזכויות האזרח, שהיתה בין העותרות, תקפו את הפסיקה ואמרו כי "זהו יום שחור להגנה על זכויות האדם ולביהמ"ש העליון". במרכז מוסאוא הוסיפו: "החלטת שופטי בג"ץ מוכיחה שהצדק גמיש בהתאם לדרישות הוועדה למינוי שופטים, שנשלטת בידי הימין הקיצוני". לדברי שחר שוהם מארגון רופאים לזכויות אדם, החלטת בג"ץ תוביל "לעשרות אלפי 'משפחות כלאיים' שבהן רק אחד מבני הזוג הוא בעל מעמד".

חזרה לדף ראשי | לניוזלטר מתאריך: