21.03.2018
ה' בניסן תשע"ח
ישראל היום
ארכיון מהדורה מודפסת וידאו החזון אודות העיתון פרסום צור קשר
21.03.2018
> לניוזלטר בתאריך
שתף ב-facebook | שלח לחבר
גובר המתח במפרץ

 למרות אזהרות איראן, הפנטגון הודיע: נושאת מטוסים נוספת בדרך למפרץ הפרסי • בעקבות חיסול מדען הגרעין שלשום: טהרן מאיימת על ישראל בתגובה "חוצת גבולות" • ובינתיים: העולם מהדק את הסנקציות

ליאור יעקבי וסוכנויות הידיעות

נושאת המטוסים "קארל וינסן", שהגיעה לאחרונה למפרץ הפרסי
|
צילום: רויטרס (צילום ארכיון)
אחמדינג'אד עם ראול קסטרו, אתמול
|
צילום: אי.פי
אובאמה ונתניהו. "שיחה באווירה ידידותית"
|
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ (ארכיון)
המתקן הגרעיני בקום
|
צילום: אי.אף.פי

ארה"ב לא מתרגשת מאיומי הרפובליקה האיסלאמית. אף שאיראן איימה לאחרונה בסגירת מיצרי הורמוז והזהירה את ארה"ב מפני שיגור נושאות מטוסים לאזור המפרץ הפרסי, הודיע אתמול הפנטגון: נושאת מטוסים נוספת בדרך לאזור.

מדובר בנושאת המטוסים קארל וינסון מסידרת נימיץ המונעת באנרגיה גרעינית, ואשר נושאת עימה מספר לא מבוטל של מטוסי קרב ומסוקים. עם זאת, ניסה דובר הפנטגון ג'ון קרבי להקדים תרופה למכה והדגיש כי "מדובר במהלך שגרתי שתוכנן לפני זמן רב", ולא בצעד יוצא דופן בעל משמעות מיוחדת.

באיראן המשיכו אתמול לשגר איומים לעבר ארה"ב וישראל, הפעם בתגובה על ההתנקשות במדען גרעין בכיר נוסף בלב טהרן שלשום. מקור ביטחוני שצוטט באתר חדשות איראני איים שהתגובה האיראנית "תחצה גבולות", והזהיר כי מי שאחראי לחיסולים באיראן "לעולם לא ירגיש עוד בטוח בכל מקום שבו יימצא". על פי הדיווח בסוכנות הידיעות האיראנית הרשמית אירנ"א, אמר המנהיג הרוחני העליון של איראן, עלי חמינאי, כי "איראן לא תשכח להעניש את אלו שאחראים למעשה הטרור הפחדני הזה והעומדים מאחוריו, אשר תוכנן על ידי המוסד וה-CIA".

נשיא איראן מחמוד אחמדינג'אד, שעורך ביקור בקובה, נמנע מלהתייחס ישירות לחיסולו של סגן המנהל לענייני מסחר במתקן להעשרת אורניום בנתנז, אך היתמם כשבמהלך מפגש עם סטודנטים בהוואנה תהה "האם תקפנו מישהו? האם ביקשנו יותר ממה שמגיע לנו? אף לא פעם אחת". ארה"ב מצידה מיהרה להכחיש כל קשר למעורבות כלשהי בחיסול. בישראל הרשמית, לעומת זאת, שמרו על שתיקה.

"המלחמה השקטה - יעילה"

עם זאת, בכיר ישראלי לשעבר במערכת הביטחון צוטט אתמול ב"ניו יורק טיימס" כאומר ש"המלחמה השקטה" נגד תוכנית הגרעין האיראנית, כהגדרתו, היא מהלך אסטרטגי יעיל ונכון. לדבריו, ברגע שלא ניתן להוכיח באופן ודאי מי עומד מאחורי שורת הפעולות המסתוריות האלה, "אי אפשר לנקום". עוד הדגיש כי לו הכתובת של מי שעומד מאחורי התקיפה היתה ידועה, גם "העולם היה מתנהג באופן שונה".

בתוך כך, אתמול התבררו פרטים נוספים על החיסול שלשום לאור יום בלב טהרן. אמצעי התקשורת האיראניים אמנם דיווחו על החיסול האחרון בהרחבה, אך אתמול נודע כי נמנעו מלציין שזירת ההתנקשות היתה במרחק קילומטר אחד ממשרד המודיעין האיראני. אין זה מפתיע שבאיראן ניסו להימנע מפרסום זה, המסב מכה נוספת ליוקרתו של המשטר האיראני, שאמנם דואג להציב אבטחה כבדה באזור, ובכל זאת - שם אירעה ההתנקשות.

בתוך כך, גובר הלחץ הבינלאומי על איראן. גורם דיפלומטי בכיר בבריסל אמר כי האיחוד האירופי החל לגבש הסכם, שלפיו מדינות האיחוד יטילו חרם על הנפט האיראני בעוד כחצי שנה, וכן על רכישת מוצרים פטרוכימיים שלה בעוד כשלושה חודשים. ממשלת יפן הודיעה כי תצטרף לסנקציות ותצמצם את ייבוא הנפט מטהרן. מחלקת המדינה האמריקנית הודיעה בנוסף כי ארה"ב הטילה סנקציות כלכליות על שלוש חברות אנרגיה מסין, מסינגפור ומאיחוד האמירויות, שקיימו קשרים עם טהרן.

בנק ההשקעות גולדמן סאקס חוזה כי אם יוטל אמברגו על הנפט האיראני, המהלך ישרת הן את האיחוד האירופי והן את סין. במקביל, תמשיך סין לייבא נפט בצורה מוגברת יותר מאיראן, אך תנצל את בידודה הכלכלי של איראן ותייבא ממנה נפט במחיר נמוך - כך שהמפסידה הגדולה תהיה איראן.

דחיפות הטלת הסנקציות התחדדה עם הערכתו של בכיר לשעבר בסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, כי איראן תגיע למצב של השגת חומר המספיק לייצור פצצה גרעינית בתוך שנה. אולי היינונן, שכיהן כסגן מנהל סבא"א, ציין כי לאחר צבירת אורניום מועשר ברמה של 20%, תוכל טהרן להמיר אותו בתוך כמה שבועות לרמה של 90%.

*   *   *

אחרי החיסול בלב טהרן

אובאמה ורה"מ שוחחו על איראן

יממה לאחר שאיראן הטילה על ישראל וארה"ב את האחריות לחיסול מדען גרעין נוסף בלב טהרן, נשיא ארה"ב ברק אובאמה, שוחח אתמול בטלפון עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. בהודעה מפורטת שהוציא הבית הלבן בעקבות שיחת המנהיגים, נמסר כי זו התקיימה במסגרת "שיתוף הפעולה הרגיל בין המדינות", ועסקה גם ב"התפתחויות האחרונות בנושא איראן, לרבות מאמצי הקהילה הבינלאומית לוודא שאיראן תישא בתוצאות על אי עמידתה בהתחייבויות בינלאומיות".

בסביבתו של נתניהו הדגישו כי השיחה, שאותה יזם הבית הלבן, נערכה במשך יותר מחצי שעה באווירה ידידותית וכי הנושאים האיראני והפלשתיני עמדו במרכזו. נתניהו שב והדגיש בפני הנשיא האמריקני כי "ביטחון אזרחי ישראל מחייב שאיראן לא תהיה גרעינית". בנוגע למו"מ המתנהל בירדן בין הפלשתינים לישראלים, אמר עוד לאובאמה כי "בכל הסדר עם הפלשתינים סידורי הביטחון נמצאים בראש סדר העדיפויות של ישראל".

בלשכת רה"מ הכחישו כי יש קשר בין העיתוי שבו התקיימה השיחה לבין החיסול באיראן. הצדדים הסכימו לשמור על קשר במהלך השבועות הקרובים "בעניינים אלה ובסוגיות נוספות של דאגה משותפת".

יוני הרש, ארה"ב, ומתי טוכפלד

*   *   *

לראשונה: "טהרן מסכימה לדון בטענות נגדה על פיתוח נשק גרעיני בחשאי"

איראן משנה גישה - כך לפחות לדברי מקורות דיפלומטיים מערביים • סוגיה זו אמורה לעמוד במרכז הדיונים של משלחת סבא"א בביקורה בטהרן, שצפוי להתקיים בסוף החודש

הלחץ הבינלאומי הגובר והולך עושה את שלו? איראן מוכנה לראשונה לדון בהאשמות נגדה,
שלפיהן היא פועלת בחשאי לפיתוח נשק גרעיני. כך אמרו אמש מקורות דיפלומטיים מערביים לסוכנות הידיעות אי.פי.

לדברי הדיפלומטים המערבים, הידיעות על השינוי הדרמטי בגישתה של טהרן הגיעו לידיהם בפגישות שהם קיימו עם בכירים בסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית של האו"ם (סבא"א), שסיפרו להם כי כוונה זו של הממשל באיראן נרמזה להם בעקבות
פגישות שערכו עם פקידי ממשל איראנים.

אם הדברים שפורסמו אמש נכונים, הרי שמדובר בשינוי של ממש מצד טהרן, שעד כה עמדה בסירובה לדון בטענות אלה.

במהלך שלוש השנים האחרונות מנעה טהרן מסבא"א לבדוק בפועל את הטענות הללו, שהגיעו בעיקר מכיוונן של ארה"ב וישראל, וטענה כי מדובר בהאשמות חסרות בסיס וכי תוכניתה הגרעינית נועדה למטרות
שלום בלבד.

לדברי הדיפלומטים, סוגיה זו תעמוד במרכז הדיונים שתקיים משלחת סבא"א במהלך ביקורה הקרוב בטהרן, שאמור להיערך בסוף החודש.

עוד הדגישו הדיפלומטים המערבים בדבריהם לסוכנות הידיעות אי.פי, כי הרכב המשלחת של סבא"א לאיראן מדגיש את החשיבות שמייחס הארגון לכך, מכיוון שלדבריהם בנוסף להרמן נקרטאס, האחראי לתיק האיראני, יצטרפו גם עוזרו הקרוב של המזכ"ל יוקיה אמאנו, והיועץ המשפטי הבכיר בסוכנות.

ליאור יעקבי וסוכנויות הידיעות

חזרה לדף ראשי | לניוזלטר מתאריך:
בועז ביסמוט | טבעת החנק מתהדקת
נראה כי 2012 היא השנה שבו העולם הבין כי הגרעין האיראני מהווה איום. איראן בלחץ, מנהיגה הרוחני מאיים להגיב על הסנקציות בסגירת מיצרי הורמוז. נשאלת השאלה כיצד תגיב איראן, אם בכלל, אל מול טבעת החנק המתהדקת סביבה