23.01.2018
ז' בשבט תשע"ח
ישראל היום
ארכיון מהדורה מודפסת וידאו החזון אודות העיתון פרסום צור קשר
23.01.2018
> לניוזלטר בתאריך
שתף ב-facebook | שלח לחבר
זעזוע בארה"ב: נחתים חיללו גופות של אפגנים

סרטון שהועלה ליו-טיוב מציג חיילים אמריקנים מטילים את מימיהם על מתים, כנראה אנשי טליבאן • וושינגטון גינתה בחריפות את המעשים - ונערכת להשלכות

יוני הרש, כתבנו בארה"ב

החיילים מבזים את הגופות. פאנטה: "מעשה מתועב"
|
צילום: אי.פי

זוועות אבו גרייב, גירסת אפגניסטן: סרטון שהועלה אתמול ליו-טיוב מתעד נחתים אמריקנים מטילים את מימיהם על גופות של לוחמי טליבאן - ובארה"ב לא יודעים היכן לקבור את עצמם מרוב בושה. גם חשש מההשלכות מוסיף לכאב הראש בוושינגטון.

בסרטון שמסעיר את העולם נראים ארבעה חיילי מארינס במדים עומדים בחצי סהר מסביב לשלוש גופות ומבזים אותן. לא ברור אם הגופות הן של אנשי טליבאן, אף שבכותרת הסרטון נכתב כי מדובר בלוחמי טליבאן. לא ברור גם מי צילם את הסרטון.

התגובות הנזעמות לא איחרו לבוא. "זה לגמרי לא אנושי", רתח נשיא אפגניסטן, חמיד קרזאי. בטליבאן החרו החזיקו אחריו. "קודם הם הרגו את האפגנים עם הפצצות שלהם, ואחר כך השתינו על גופותיהם", מסר דובר הארגון זביולה מוג'היד, "אנחנו מגנים בחריפות את המעשה הבלתי אנושי מצידם של החיילים האמריקנים הפראיים".

גם בארה"ב, כמובן, גינו את המעשה בכל לשון. שר ההגנה ליאון פאנטה הבטיח כי האחראים יועמדו לדין ואמר כי "התנהגות כזו לגמרי אינה הולמת חיילים בצבא ארה"ב". פאנטה מסר כי הורה למפקד חיל הנחתים ולמפקד הכוחות באפגניסטן לחקור את הפרשה לעומק. גורם בחיל הנחתים אמר אתמול כי לפחות שניים מהחיילים בסרטון זוהו, והוסיף כי הם שייכים לגדוד השלישי של הצי השני.

בוושינגטון מקווים כי הסרטון לא יתקע טריז נוסף ביחסים המתוחים ממילא עם אפגניסטן, ועוד בימים שבהם האמריקנים מנסים לקדם מגעים בין הממשל האפגני לראשי הטליבאן בפקיסטן. "ראיתי את הצילומים ואני מוצא את המעשה נתעב לחלוטין", ניסה פאנטה להרגיע את הרוחות, "אלה שלקחו חלק בהתנהגות כזו יישאו בתוצאות במלוא חומרת הדין".

ואכן, מדיווחים ראשונים נראה שהחיילים בסרטון ייאלצו להתמודד עם עונש חמור. גורמים בפנטגון אמרו כי החוקרים בודקים היבטים פליליים של הפרשה, ובכלל זה הפרה של חוקי מלחמה, הכוללים איסור מוחלט על צילום של גופות ועצורים.

מי שעוד הושפע קשות מהפרשה הוא הסנאטור ג'ון מקיין, לשעבר מועמד הרפובליקנים לנשיאות ובעברו הרחוק חייל מארינס בעצמו. "התקרית הזו גרמה לי עצב רב", אמר מקיין בראיון ל-CBS, "ברור שמדובר בקבוצה של אנשים לא ממושמעים. צריכה להיות חקירה והם צריכים להיענש".

חזרה לדף ראשי | לניוזלטר מתאריך: