23.03.2018
ז' בניסן תשע"ח
ישראל היום
ארכיון מהדורה מודפסת וידאו החזון אודות העיתון פרסום צור קשר
23.03.2018
> לניוזלטר בתאריך
שתף ב-facebook | שלח לחבר
"אני בטוח שבאקסלנס מצטערים על פיטוריי"

יומיים לאחר שפוטר, שלמה מעוז לא מתחרט: "אני לא גזען" • מנכ"ל אקסלנס: "מעוז ניצל את תפקידו להביע דעותיו האישיות"

חזי שטרנליכט, זאב קליין ויהודה שלזינגר

מעוז. "לא מאמין שזה קרה לי"
|
צילום: שני צדיקריו
דוד ברוך, מנכ"ל אקסלנס
|
צילום: יוסי זליגר

פרשת ההתבטאויות והפיטורים של שלמה מעוז, הכלכלן הראשי של בית ההשקעות אקסלנס נשואה, המשיכה לעורר הדים גם אתמול. חלק מהגופים הקשורים להתפתחות הסיפור הגיבו אתמול, מקצתם בחריפות.

הסערה שחולל מעוז, שאמר בכנס במכללת ספיר בין היתר כי "החברה הלבנה שולטת ובנק לאומי הוא בנק של הלבנים", הובילה את מנכ"ל אקסלנס, דוד ברוך, לצאת לתקשורת. "כגוף העוסק בניהול כספי ציבור חלה עלינו החובה להימנע מכל עירוב של עמדות אישיות בסוגיות אלה, ולהקפיד כי החלטותינו ייעשו לפי פרמטרים מקצועיים ומבוססים בלבד. לצערי, האמירות של שלמה מעוז שלשום מצטרפות לשורה ארוכה של אמירות פוגעניות שלו בחודשים האחרונים כלפי מגזרים שונים בחברה הישראלית, ובכך ניצל את תפקידו הציבורי באקסלנס כדי להביע את דעותיו האישיות".

מעוז התראיין אמש לתוכנית "לילה כלכלי" בערוץ 10. "אני לא מאמין שזה קרה לי", אמר, "זה קשה לי מאוד - אחרי שתרמתי לאקסלנס נשואה בתקופה של יותר מעשר שנים והם עשו רווחים אדירים בזכותי. מילאתי להם אולמות, הבאתי להם לקוחות. האמנתי בחופש הדעה ובפלורליזם ושאם אנחנו חושבים לכל הכיוונים התוצאות יותר טובות, ולפתע אני ממש מתאכזב. מחזירים אותי ל-10 במאי 1933 (שריפת הספרים בגרמניה הנאצית) וזה מאוד מאוד מדאיג ומעליב. אני בטוח שהם מצטערים על כך, ואני מקווה שהם מתחרטים על מה שהם עשו. הם היו נמהרים, הם היו בסערת רוחות. הם לא אנשים רעים, הם פשוט נבהלו".

בתשובה לשאלה אם הוא לא מתחרט על טון הדברים, השיב מעוז: "אני לא גזען. הייתי בדיון אקדמי ולא ציבורי שמטרתו ללמד את הסטודנטים". מעוז סיפר כי מאז פורסמו דבריו הוא זוכה לתמיכה ציבורית נרחבת: "מאתמול ועד היום קיבלתי להערכתי כ-1,200 שיחות טלפון, 500 הודעות כתובות ועוד מאות אימיילים, רובם ככולם תומכים. כולל אנשים אשכנזים. גם אנשים מזרחיים מטלפנים אבל עדיין פוחדים. הם אומרים לי: 'טוב שדיברת בשמנו ואמרת את מה שכואב לנו עשרות שנים'. מה שמדהים הוא שכולם עדיין מתחבאים".

מכיוון הכנסת היתה זו סיעת ש"ס שנעמדה לצידו של מעוז. בסיעה אמרו אתמול כי "תנועת ש"ס אינה מופתעת מהפרסום הרב סביב הנושא. אנחנו זועקים במשך שנים נגד אפליית מזרחיים. האפליה העדתית עדיין חיה, קיימת ובועטת. לצערנו, עד שהנושא לא יטופל מהשורש נמשיך לשמוע בקול את מה שרוב העם חושב בשקט".

חזרה לדף ראשי | לניוזלטר מתאריך: