24.01.2018
ח' בשבט תשע"ח
ישראל היום
ארכיון מהדורה מודפסת וידאו החזון אודות העיתון פרסום צור קשר
24.01.2018
> לניוזלטר בתאריך
שתף ב-facebook | שלח לחבר
החשוד

גם החקירות המתוקשרות של יו"ר ההתאחדות לכדורגל לא מתכוונות להרוס לו את התוכניות • נער המעברות מתכנן להשתלט על עיריית פתח תקווה, להמשיך למשול במקביל בכדורגל המקומי ולהתחזק בזה האירופי • הגשמת החלום תהיה להפוך לשר האוצר של מדינת ישראל • כשמסתכלים על הרזומה של אבי לוזון, לא כדאי לפסול את התסריטים הפוליטיים כל כך מהר

ניר וולף ועמית לוינטל

יוצא מעוד חקירה. למרות שהוא בטוח בחפותו, לוזון חושש בעיקר מהתוצאות התדמיתיות של הפרשה
|
צילום: רוני שיצר
לוזון מקדים את זמנו עם נשיא אופ"א מישל פלאטיני (משמאל) ונשיא פיפ"א ספ בלאטר
|
צילום: רויטרס
עמוס (מימין) ואבי לוזון בתחילת הדרך. חיבה למכוניות יוקרה והחיים הטובים
|
צילום: משה שי
התמונה המביכה ביותר: חפשו את אבי לוזון והמצלמה בגמר ליגת האלופות
|
צילום: רויטרס

יריביו של אבי לוזון לא הופתעו למצוא אותו מבלה השבוע שעות בחדר החקירות בתחנת המשטרה. משפחת לוזון, אומרים אלה שלא מחבבים את יו"ר ההתאחדות לכדורגל, התהלכה שנים עם דימוי פרובלמטי בעיר פתח תקווה. כזה שהשפה היום-יומית מגדירה "שכונה". מקורביו ומשפחתו של האח עמוס טוענים שהשבוע הזה ייגמר בלי שום תוצאות לכתוב עליהן הביתה, שהשונאים יאכלו את הכובע בפעם המי יודע כמה, ושאבי יישאר בתפקידו עוד שנים רבות. הוא עצמו אמר השבוע: "אם ירגיזו אותי, אשאר יו"ר ההתאחדות עד 2022", ודאג להוסיף: "אף אחד במדינת ישראל לא יצליח להפליל אותי".

לוזון אמנם חזק בהצהרות ללא כיסוי, כמו ההבטחה שישראל תעלה למונדיאל בקדנציה שלו, אבל הפעם מדובר כנראה במילים עם אחריות. כשפוגעים לאחד הלוזונים בכבוד, גובה הלהבה רק הולך ומתעצם. בעוד שלושה חודשים יחגוג אבי יום הולדת 57. אבל ייתכן שהוא לא באמת יצטרך לשלם מחיר גבוה על דברים שהתנהלו בהתאחדות בשנים האחרונות. יש סיכוי לא רע שבכל זאת, ולמרות הכל, יהיה זה הש"ג שישלם את המחיר.

רצים לפוליטיקה

אברהם לוזון נולד במעברת שבות, לימים פרדסיה. היא נחשבה בעייתית בגלל כוח רפואי מצומצם שטיפל באלפי אנשים וממשל שהתעלם לחלוטין מצורכי היושבים במקום. המעברה היתה מאוכלסת בעיקר בתימנים, עד שרובה עזבה לראש העין. היא הפכה לבליל של עמים, ובהם משפחת לוזון, משפחה קשת יום של עולים מטריפולי. אבא חלפון עבד במחלקת התברואה ואמא זו?לה (עליזה) גידלה את שבעת הילדים. אל מול מציאות מלאה בדוחק, אלימות ועבריינות, אבי בלט במיוחד כבר אז - אולי כי האחים שלו ייעדו לו כבר אז עתיד אחר מזה שהלך והסתמן מסביב.

אבי נעטף בצמר גפן והוגדר כילד מחונן. הוא אהב לקרוא בעיקר את סידרת הספרים "הספורטאים הצעירים". לאחר שהמשפחה עברה לפתח תקווה למד בבית הספר יד לבנים, ובהמשך היה בכיתת מחוננים בתיכון בויאר בירושלים, אך לא שרד את המרחק ונטש כעבור שנה. עמוס, האח הקטן, היה מוחצן יותר; ותיקי פתח תקווה מדברים על כך ש"אבי היה המוח, ועמוס - הכוח".

קבוצת הכדורגל של מכבי פתח תקווה נשלטה בימים ההם על ידי יהודים "יקים", שבתקופת הרייך השלישי עוד יצאו לשחק בגרמניה במסגרת משלחת מארץ הקודש. "הפרדסנים", קוראים להם עמוס ואבי לוזון, שירבו להתראיין במהלך השנים ולהשתמש במושגים של "אשכנזים", "ספרדים" ו"כבוד".

כשהתבגר, התקדם אבי כמטאור בבנק דיסקונט, הודות למוח אנליטי חריף וליחסים בין-אישיים יוצאים מן הכלל. הוא נעזר בקשריו כדי לעזור לאחיו להתקדם במכבי פתח תקווה. הלוואות ללוזון הועמדו גם הודות לכך שהיה לו שם טוב, ובדיסקונט ידעו ש"יש לו מילה". ואבי אכן עמד במילתו. שני האחים השתלטו על מועדון הכדורגל באמצע שנות ה-90 של המאה הקודמת, והשתלטו גם על יותר מ-35 דונם שהיו שייכים לאגודה. הם אף השתעשעו ברעיון להנפיק את מכבי פתח תקווה בבורסה, לא פחות.

אבי לוזון פינטז לפני 15 שנים על קריירה פוליטית. בני המשפחה, שתמיד היתה מזוהה עם הליכוד, רצו לצבור כוח במועצת העיר וגם בממשלה - אבל אחר כך הבינו שאפשר להשפיע גם מרחוק. מקורביו של יו"ר ההתאחדות יודעים לספר שהחלום עדיין מפעם בו. "שאף אחד לא יתפלא אם אבי לוזון יהיה בהמשך הדרך חלק מהפוליטיקה הארצית. אנשים צוחקים כשהם שומעים את זה, אבל הם צחקו גם כשהוא רצה להשתלט על מכבי פתח תקווה, צחקו כשהוא רצה להיות יו"ר ההתאחדות ויצחקו כשיגלו כמה הוא חזק במוסדות אופ"א וכמה מישל פלאטיני מחזיק ממנו".

השאיפה להתברג בצמרת השלטון הפכה לחלק מהדנ"א של לוזון כבר בעשור השלישי לחייו. כששואלים אותו על איזה תפקיד בפוליטיקה הוא חולם, הוא עונה בגאווה "שר האוצר", ומצחקק. אבל עוד לפני כן, ללוזון יש משימה חדשה. בעוד פחות משנתיים ייערכו בחירות מוניציפליות - ומאחורי הקלעים הוא שוקד על הגשמת חלומו הראשון: להיבחר לראש עיריית פתח תקווה. הפחד הגדול הוא שצילומיו בא ויוצא מחדרי החקירות יטרפדו את הכל. "אני יודע איך זה נראה מבחוץ", אמר השבוע למקורביו, "אנשים תמיד אומרים שאין עשן בלי אש. גם אם אצא נקי מכל הסיפור הזה, מה יחשבו עלי?"

לוזון תיכנן לרוץ על תווית ה"נקי", בעיקר אחרי שראש העיר המכהן יצחק אוחיון נעצר. בתקופה האחרונה הוא נפגש עם ראשי תנועת ש"ס וישראל ביתנו, עם בכירים בקהילה הפוליטית בפתח תקווה וגם עם לא מעט פוליטיקאים ברמה הארצית. "יש לו מחשבות רציניות להתמודד", אומרים בסביבתו, "החוק לא מונע ממנו לשמש גם יו"ר התאחדות וגם ראש עיר בו בזמן". וחוץ מזה, הוא גם מכהן בתפקיד בכיר בבנק דיסקונט, תמורת שכר גבוה.

ידידי, פלאטיני

הפוליטיקאי השאפתן לוזון ראה במחאה החברתית שפרצה בקיץ החולף קרקע פורייה להגשמת שאיפותיו. הוא ניצל מסיבת עיתונאים של ההתאחדות לכדורגל והפתיע בנאום מלא פאתוס א-לה דפני ליף. בכלל, החיידק הפוליטי צבר אצלו תאוצה כשהבין שלא רק את הכדורגל הישראלי הוא מסובב על אצבע אחת, ושגם בעולם יש לו השפעה רבה. ישראל חברה כבר 20 שנה באופ"א (התאחדות הכדורגל האירופית), ומעולם לא היה לה יו"ר התאחדות עם משקל כל כך משמעותי ומרכזי במסדרונות הניהוליים של הענף ביבשת.

באופ"א חברות 53 מדינות. במשך 17 שנים היא נוהלה בידי השבדי לנארט יוהנסון, בעל המדיניות הקפיטליסטית: בתקופת כהונתו הוקמה ליגת האלופות, הליגות הגדולות התחזקו, ונוצרו פערים עצומים בין מועדונים גדולים לקטנים. ב-2007 הפסיד יוהנסון בבחירות לשחקן העבר האגדי מצרפת, מישל פלאטיני, שהבטיח למדינות הקטנות לצמצם את הפערים וקנה את קולותיהן. "בחצי השנה שבה ניהל פלאטיני את הקמפיין שלו, הוא נפגש עם כל ראשי ההתאחדויות באירופה", מספר גורם בהתאחדות לכדורגל. "ואז נוצר הקשר הראשוני עם לוזון. פלאטיני קיבל מאבי יחס חם, אוהד ותומך, גם מעבר להבטחה שיצביע עבורו. הוא ידע לזרוק את המילים הנכונות והמחניפות, והשניים ממש התקרבו".

לוזון מצליח להסתדר גם עם אנגלית די בסיסית, אבל זה לא עצר בעדו מלבצע תרגיל מבריק ביום הבחירות לנשיאות אופ"א. "הוא עבר בין המשלחות השונות ואמר לראשי ההתאחדויות: 'אני לא בטוח למי אצביע, מה אתם אומרים? תשכנעו אותי למי כדאי'", נזכר הגורם בהתאחדות. אחרי שסיים את הסבב הארוך ווידא שהימר על הסוס הנכון, הוא הסתודד עם פלאטיני והגיש לו נייר שעליו רשם את ההעדפות של כל משלחת. "מישל, אתה נשיא אופ"א החדש. 27 יצביעו בעדך, 23 בעד יוהנסון", אמר לצרפתי עוד לפני היוודע התוצאות - ופגע בול. פלאטיני לא שכח את זה, ולוזון הרוויח בענק. כעבור שנתיים הוא הפך לחבר בוועד הפועל של אופ"א ונבחר כבר בסיבוב הראשון, עם 29 קולות מ-52 אפשריים בקונגרס, לאחר שזכה לתמיכה אישית ולברכה חברית מפלאטיני. הוועד הפועל, שבו 15 חברים, הוא למעשה הממשלה של הכדורגל האירופי - הוא מנהל את העניינים, יש לו השפעה וכוח, והוא קובע בין היתר היכן תיערך אליפות אירופה אחת לשנתיים. באופן לא מפתיע, הוחלט כי את יורו 2015 תארח צרפת של פלאטיני.

חצי שנה אחרי בחירתו של לוזון, פלאטיני הגיע לארץ כדי להביע תמיכה בו ובכדורגל הישראלי עם מחמאות ומילים חמות. "לוזון הפך לדמות מוכרת ואהובה במסדרונות אופ"א, והוא יודע להתנהל היטב עם הכוח שניתן לו", אומרים בהתאחדות. הדוגמה הבולטת לכך הגיעה לפני שנה, כשהוועד הפועל של אופ"א בחר בישראל לארח את משחקי יורו 2013 לנבחרות צעירות (עד גיל 21). כמו הבחירה של לוזון לוועד הפועל, גם בבחירה של ישראל למארחת היה מדובר בנוקאאוט. היא קיבלה שמונה קולות, נבחרה כבר בסיבוב הראשון, וגברה על מדינות כמו אנגליה, צ'כיה, וויילס ובולגריה. התוכניות שהוצגו היו מרשימות, וגם המצגות המלהיבות עם האיצטדיונים החדשים שצפויים לארח את הטורניר. באופ"א ידעו שתוכניות על הנייר הן סיכון עתידי, אבל זה לא מנע את הבחירה בישראל.

היחס המועדף יבוא לידי ביטוי בעוד שלושה חודשים, כשההתאחדות תפתח את בית הנבחרות במעמד פלאטיני, שיגיע במיוחד ארצה ובעקבותיו התקשורת העולמית. ישראל מקבלת גם יותר תגים בינלאומיים עבור שופטים - אותם שופטים, שעל פי חשדות המשטרה לוזון מעורב בשיבוצם במשחקים.

ממש כפי שעשה במכבי פתח תקווה נגד הקבוצות הגדולות בישראל, לוזון השכיל ללכד סביבו את המדינות הקטנות באירופה ולהפוך לכוח. הוא נוהג לחזור על משפט שלימד אותו אביו ז"ל: "בתור חמישה אחים אתם כמו כף יד. אם תהיו לחוד ישברו לכם את האצבעות, אבל אם תתאחדו לאגרוף - אף אחד לא יוכל עליכם". ראשי ההתאחדויות הקטנות אהבו לראות את המרפקים וחוסר הבושה של לוזון, אותו אחד שמוציא את הטלפון הסלולרי כדי לצלם את שחקני ברצלונה מניפים את גביע אירופה, באחת התמונות המביכות בתולדות הכדורגל הישראלי. נשיא ההתאחדות הקפריסאית, קוסטאס קוצוקומאניס, מספר: "אני מכיר היטב את אבי לוזון. אני שמח מאוד שהוא הצליח להיבחר לוועד הפועל של אופ"א, ועכשיו יש לנו קול שם. אני אומר 'לנו', כי אם אני צריך עזרה, אני אתקשר להתאחדות הישראלית והם תמיד יעזרו. אם יש דיונים על מדיניות, תמיד נשוחח עם ישראל ונגיע מתואמים".

מה יהיה עכשיו?

דרך ארוכה עבר לוזון מהמעברה עד לפאר שבו הוא חי כיום. הארוחות אצל אמא עליזה בערב שבת, שתמיד כוללות חריימה וברוב השנים לא כללו את האחיות, הפכו לקלישאה קבועה במדורי הספורט. בבית הענקי שלו בפתח תקווה, המשתרע על פני 700 מ"ר ומשופע באבני גזית שיובאו במיוחד מקפריסין, אין זכר למצוקה. מעלית מחברת בין הקומות, ובחניה נחות להן תמיד מכוניות יוקרה של בני המשפחה הקרובים והרחוקים - עם עדיפות לפורשה, וולבו ויגואר.

עדנה, האישה שאיתו מגיל 16, עוסקת אף היא בבנקאות משך רוב חייה הבוגרים. לוזון סיפר בעבר איך בשבוע שבו נישאו איבד את כספו בבורסה. השניים נסעו לירח דבש בנהריה ועברו להתגורר בדירה שכורה. שלושת ילדיו, ייטב, תמיר וחלי, עשו קריירות משלהם: הקטנה רואת חשבון, והבנים מתעסקים בכדורגל כמובן, בעיקר בקבוצות הילדים של מכבי פתח תקווה, אבל גם בעסקים פרטיים. הם רחוקים שנות אור מההיסטוריה של אביהם.

סיפור אחד שנהג לוזון לספר בתחילת דרכו יכול לשפוך אור על המוטיבציה העצומה שהפכה אותו ל"ראש ממשלת הכדורגל". הסיפור מתרכז באביו, שהיה מובטל תקופה ארוכה, ובמהלכה היתה האם המפרנסת הראשית של כל המשפחה במעברה. יום גשום אחד חלה האב ונאלץ לנסוע בכמה אוטובוסים כדי להיבדק אצל הרופא בקופת חולים. לאחר ש"יובש" בהמתנה במשך שעות הוא שב לביתו כלעומת שבא, בלי לראות רופא, לא לפני שראה את כל האנשים עם "הפנקסים האדומים" מקבלים קדימות בתור לפניו. "אבא חזר מבויש עם הרגשה שהוא דרג ב' ונמוך מזה, ובאותו יום נשבע שלנו לא יהיה חסר כלום ולא נצטרך טובות מאף אחד, אף פעם", סיפר לוזון.

"אבי הוא איש טוטאלי, שאפתן ועקשן, ואם הוא מסמן מטרה הוא לא ירפה עד שישיג אותה", מספר האחיין אופיר לוזון, שמועסק, איך לא, במחלקת הנוער של מכבי פתח תקווה. "אין לו תחביבים מלבד הכדורגל. לא מעניין אותו שום דבר אחר, חוץ מהמשחק ומהילדים שלו. הוא מוכן לעשות הכל בשבילם. יש לו דרישות גבוהות מהם, אבל הוא מוכן לקדם אותם ולעשות הכל כדי שיצליחו כמוהו".

גורם שעבד במכבי פתח תקווה ואינו קשור למשפחה מספר על הנקודה הרגישה של לוזון: "אם דיברת או הבעת ביקורת על מישהו מהמשפחה, ולו הזניחה ביותר, אבי מייד היה מרים את הקול ולפעמים גם מקלל: 'סתום את הפה ואל תדבר יותר, או שלא תהיה פה'. מובן שגיא וייטב תמיד קודמו במחלקת הנוער וקיבלו את כל מה שהם רצו לפני כולם. ילדים תמיד רצו להיות בקבוצות שלהם, כי הם ידעו שיש צ'ופרים כמו מסעדות, ימי כיף ותלבושות חדשות מהניילון".

ואם כבר קללות, אז לוזון אוהב לקלל. במשך שנים הוביל אותו פיו לצרות צרורות ביציעים. "שהשופט יילך לחפש", היתה קריאה שגורה בפיו. פעם נטען כי צעק על שופט צעיר במשחק נוער: "פחדן, אפס, זבל", אבל דייני ההתאחדות לכדורגל, שאינם ששים להתעמת עם לוזון, זיכו אותו מחוסר ראיות. מיותר לציין שחבריו של השופט באותו משחק לא מיהרו להתייצב לצידו. זילברמן המשיך לשפוט, אבל משובץ בעיקר במשחקים בליגה ג', הליגה הנמוכה ביותר בישראל.

בשנים האחרונות לוזון משתדל לנבל פחות את פיו, וגם משתיק את בני המשפחה סביבו. עם זאת, לא היסס לכנות את אוהדי בית"ר ירושלים "עדר של פילים בג'ונגל", בשיאה של מערכת יחסים עכורה בינו לבין הקהל בטדי. השבוע נעצר נער בן 16 בחשד שאיים בפייסבוק על חייו של יו"ר ההתאחדות. לוזון הוא דמות שנואה למדי גם בקרב אוהדי הקבוצות הגדולות האחרות, ובמיוחד אמורים הדברים לגבי מכבי חיפה והפועל תל אביב. אלא שהוא ממשיך לקרוא לעצמו "ראש ממשלת הכדורגל".

"הלוזונים תמיד אומרים שכדורגל זה לא ביזנס", אומר איש כדורגל בכיר, "אבל הם עשו כסף בכדורגל וצברו כוח. הם עשו כסף יפה על כדורגלנים ומחקו גם את הפועל פתח תקווה, היריבה העירונית, מהמפה". דמות מוכרת בעיר מוסיפה ש"העובדה היא שאוהדי הפועל פתח תקווה רצו לקרוא לאיצטדיון העירוני החדש על שם נחום סטלמך, ובסוף קוראים לו 'המושבה'. אתה חושב שזה במקרה?"

עיתונאי בכיר אמר לנו השבוע: "אם תיקח את אבי לוזון לכותל ותשאל אותו מה הוא כתב בפתק, הוא יגיד לך: 'שהפועל פתח תקווה תרד ליגה'. אז זה בן אדם שמאשימים שהוא שינה שיבוץ של שופטים כדי לעזור לאותה הפועל פתח תקווה? אין סיכוי. זה יסתיים בלי כלום. נראה לך הגיוני שהוא יעזור לקבוצה השנואה עליו להישאר בליגה?"

גברי לוי, יריבו המר של לוזון, אומר כי "כמה שהוא יעזוב מהר יותר את ההתאחדות, זה רק יעזור לכדורגל שלנו. הבעיה שהוא לא יילך לבד. הוא לא יוותר על הכיסא הזה, ואם לא יגרשו אותו הוא יכול להישאר שם עוד עשר שנים". אלא שלוי ממהר לסייג: "מה שקורה עכשיו עם המשטרה זו שערורייה. סתם ללכלך אותו בלי שיש להם הוכחות? שיחכו עד סוף החקירות, למה עכשיו? למה יומיים השם שלו צריך להיות מוכפש בצורה כזאת בכל כלי התקשורת? יש לו ילדים ומשפחה וחברים. מכל הסיבות הקיימות, תגמרו את החקירות, תראו ממצאים, תציגו ראיות, אחרת זה לא הגון בכלל".

גם יריב אחר של לוזון, שהעדיף להישאר בעילום שם, ביקש לא לחגוג יותר מדי על דמו. "אבי הוא אדם מר נפש, ודרך ההתנהלות שלו היא האויב הכי גדול שלו. ההתבטאויות על גבול ה'אני הכל, אני יכול', גורמות לו להישמע שחצן גם כשהוא אומר דברי טעם. אף אחד לא אוהב כוחניות, בוודאי בקרב נבחרי ציבור. למרות היריבות שיש בינינו, לוזון הוא איש הגון וישר. הוא מאוד רוצה לעזור לכדורגל, אבל אולי בגלל שהוא רוצה מאוד - הוא חוצה קווים לא הגיוניים".

מקורבים לחקירה מדברים על כך שהמשטרה יורה באפלה כדי לנסות ולהפיל גורמים אחרים בכדורגל הישראלי. כך או כך, הערב, כשאבי לוזון ואחיו יאכלו את החריימה המפורסם, יש סיכוי לא רע שכמו בכל יום שישי בעשרים השנים האחרונות, הם ימשיכו בתכנון שלהם להמשיך ולהריץ את אבי, הבן המוכשר, הכי רחוק שאפשר.

nirw@israelhayom.co.il

חזרה לדף ראשי | לניוזלטר מתאריך: