21.01.2018
ה' בשבט תשע"ח
ישראל היום
ארכיון מהדורה מודפסת וידאו החזון אודות העיתון פרסום צור קשר
21.01.2018
> לניוזלטר בתאריך
שתף ב-facebook | שלח לחבר
בביטחון יצאו למלחמה

הסלמה בעימות בין משרד הביטחון למשרד האוצר • מקורבי ברק: "באוצר לא מבינים את המציאות" • מציעים: הגדלת הגירעון כדי למנוע את הקיצוץ בביטחון • האוצר: התנהלות משרד הביטחון מנוגדת לחוק וחסרת אחריות

חזי שטרנליכט וזאב קליין

שטייניץ וברק
|
צילום: דודי ועקנין (ארכיון)
תרגיל צבאי. הקרב על תקציב הביטחון עולה מדרגה
|
צילום: אנצ'ו גוש / ג'יני

הקרב בין משרד הביטחון למשרד האוצר עלה אתמול מדרגה והיחסים הידרדרו לשפל חמור. בעידן שאחרי דו"ח טרכטנברג שהמליץ על קיצוץ בתקציב הביטחון, בין היתר כדי לממן שירותים חברתיים, וכשברקע התהפוכות בעולם הערבי, בצמרת משרד הביטחון רותחים על האוצר ומאשימים אותם בחוסר הבנת המציאות סביבם.

במשרד הביטחון לא מוכנים לקיצוץ בתקציבם ואתמול העלו דרישה להגדיל את תקציב המדינה על ידי הגדלת יעד הגירעון כדי למנוע כל קיצוץ בביטחון. "אנחנו דורשים תוספת של 0.9 אחוזים תוצר מדי שנה, סכום שנע בין 7 ל-8 מיליארד שקלים לתקציב הביטחון, ולא קיצוץ של 3 מיליארד שקלים בבסיסו", כך אמרו אתמול בתוקף גורמים בכירים במערכת הביטחון.

במשרד הביטחון החליטו אתמול להיכנס בקרב חזיתי מול האוצר, ובכירים במשרד אמרו כי האוצר אינו נוהג בשקיפות ומציג בפני הציבור מצג שווא, שממנו לכאורה עולה כי יש חריגות בתקציב הביטחון. "צריך לשלב הליכה לקראת תנועת המחאה וגם לצורכי הביטחון. סך תקציב הביטחון מהתוצר של מדינת ישראל ירד בהדרגה מ-20 אחוזים לפני 30 שנה לפחות משישה אחוזים כיום", טענו אותם בכירים. באשר לטענה כי הגדלת הגירעון לצורך מימון הדרישות תדרדר את הכלכלה הישראלית למצב דומה לזה של אירופה, אמרו במשרד הביטחון: "המשאבים שנשפכים באירופה נשאבים כמו לתוך חור שחור. אנחנו בדיוק ההפך. האירופאים משלמים את המחיר על שלא ייצבו את המערכת בפעולות שקולות. גם במשק הבית כשהגג דולף - קודם כל מתקנים את הגג. כאשר בן משפחה חולה - קודם כל מטפלים בו".

באוצר לא נשארו חייבים ואף האשימו את ההתנהלות במשרד הביטחון ככזו שנעשית בניגוד לחוק. "כל התקציב היום מתנהל באינטרנט. כל אזרח יכול לראות את תקציב המדינה ורק לגבי משרד הביטחון - אין יכולת לראות מה הם עושים. הכנסת והממשלה אישרו למשרד הביטחון תקציב גבוה בהרבה ממתווה ברודט. זה נבע מסיבות שונות, לחצים שונים שהמערכת הפעילה. כעת יש משהו חדש ונוסף - יש חריגות מעבר למה שהכנסת אישרה. משהב"ט התחייב ליותר ממה שהכנסת אישרה לו, וזה בניגוד לחוק. הם הכניסו את הממשלה לברוך. לא רק שהממשלה לא תגדיל את השירותים החברתיים, כעת היא תצטרך לקצץ כדי לעמוד בהתחייבויות האלו. הרי גם משרד החינוך היה יכול לפזר התחייבויות בהיקפים אדירים ואז לבוא לממשלה ולהגיד: 'הבטחנו - תשלמו?'".

באוצר מתעקשים שהגדלת ההוצאה בתקופה כזו היא חוסר אחריות. "משרד הביטחון מוכן לסכן את העתיד הכלכלי של ישראל. המשמעות אחרי הגידול תהיה קיטון חד בהוצאה. אלה תרחישים שאנחנו זוכרים מ-2003", אמרו שם.

במשרד הביטחון דחו בתוקף את דברי האוצר בנושא תקציב הביטחון. "האוצר זורה חול בעיני הציבור. תקציב הביטחון לאורך השנים קטן בהדרגה ובעקביות, הן כנתח מהתוצר הלאומי והן כנתח מתקציב המדינה - אלה העובדות. האוצר אינו מכבד סיכומים והחלטות בנושאי תקציב, כולל סיכומי רה"מ, אינו נוהג בשקיפות ומציג בפני הציבור מצג שווא שממנו עולה לכאורה כי יש חריגות בתקציב הביטחון".

"במשרד הביטחון פועל חשב מטעם האוצר המאשר כל הזמנה של משרד הביטחון, החל בקניית כוס פלסטיק וכלה ברכישת מטוס. בעת הזו על האוצר לגלות אחריות לאומית, כלכלית, חברתית וביטחונית, ולחדול מהקמפיין הפופוליסטי כנגד מערכת הביטחון. קמפיין שכל מטרתו להסיט את הדיון הציבורי מהאתגרים האמיתיים שישראל עומדת בפניהם הן בביטחון - נוכח השינויים באזור, והן בהקשר של המחאה החברתית התוססת".

"לחסוך 2 מיליארד שקל"

שר האוצר יובל שטייניץ התייחס אתמול לנושא בכנס שדרות ואמר: "אפשר לחסוך מיליארדים וזה, בסופו של דבר, מועיל גם לצה"ל. אני נאבק על העלאת גיל הפנסיה ללא לוחמים - אין סיבה שאדם יצא לפנסיה בגיל 42. היה מאבק ולפני שנה התחיל גיל הפנסיה לעלות בהדרגה ל-56. הדבר השני הוא עניין השקיפות והבקרה - נכניס קריטריונים של שקיפות בתקציב הביטחון ונדע לאן הולך הכסף". שר האוצר טען כי הגברת השקיפות בתקציב הביטחון תחסוך 2 מיליארד שקלים בשנה.

שטייניץ הוסיף כי "על ישראל לשמור על כוחה, אבל כל דבר בשיקול דעת. כל אמירה אוטומטית היא אינה רצינית. איננו יודעים עם אילו אתגרים ביטחוניים נצטרך להתמודד. היתה תוספת גדולה למערכת הביטחון בחמש השנים האחרונות כולל ב-2012. ולכן לא מדובר עתה על קיצוץ בתקציב הביטחון. אם תהיה שקיפות בתקציב הביטחון, ייחסכו מיליארדים בלי לפגוע בביטחון. זה חשוב מבחינה דמוקרטית ומבחינה חברתית, וזה גם חשוב ומועיל לצה"ל".

חזרה לדף ראשי | לניוזלטר מתאריך:
חזי שטרנליכט | דרוש: תמהיל של ויתורים
הרעיון של קיצוץ בתקציב הביטחון לא מוצלח. אבל גם הדרישה בעת הזו להגדלתו מופרזת ונראה שנועדה לצורכי מיקוח כדי לצמצם את רוע הגזירה. צריך להפסיק את הקרב הרע הזה, אבל כן לחתור ליותר שקיפות בניהול תקציב הביטחון, ולהמשיך לדרוש את התייעלות המערכת