24.01.2018
ח' בשבט תשע"ח
ישראל היום
ארכיון מהדורה מודפסת וידאו החזון אודות העיתון פרסום צור קשר
24.01.2018
> לניוזלטר בתאריך
שתף ב-facebook | שלח לחבר
טיפת חלב מציגה: "סלקציה"

משרד הבריאות טרם קיבל 69 תקני אחיות לתחנות ברחבי הארץ • התוצאה: תינוקות לא מטופלים עד גיל חודש, והצוותים נאלצים לבחור במי ובמה לטפל

יעל ברנובסקי, כתבתנו לענייני רווחה

צילום: GettyImages (אילוסטרציה)
המכתב שנשלח למנכ"ל משרד הבריאות

טיפות חלב בישראל, שנת 2011: התינוקות לא נבדקים עד גיל חודש, נשים הרות אינן מטופלות כראוי, והצוותים מתוסכלים ומודאגים מתביעות.

אנו חושפים כאן לראשונה מכתב חריף ששלח ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, פרופ' איתמר גרוטו, למנכ"ל המשרד, פרופ' רוני גמזו, ובו הוא מתייחס למצבן של טיפות החלב: "נוצרו מצבים שבהם אנו נאלצים לתת שירות חלקי ולעיתים לוותר על שירותים שאנו מחויבים להם לפי סטנדרטים מקצועיים".

במכתבו מציין פרופ' גרוטו כי על פי חוזר מנכ"ל, הסטנדרט של טיפות חלב הוא אחות במשרה מלאה לכל 50 נשים הרות, 100 תינוקות ו?350 פעוטות.

לדבריו, "מאז ועד היום נוספו משימות ותפקידים המאריכים את משך הטיפול בנשים הרות, בתינוקות ובילדים. עם זאת, לא רק שלא נוספו תקנים, אלא שלא הוחזרו למשרד 69 תקני אחיות שסוכמו בהסכם עם האוצר".

פרופ' גרוטו הוסיף: "בשל חוסר זמן לא ניתן לקבוע תורים לתינוקות חדשים, ורבים מהם מתקבלים לראשונה בגיל חודש ויותר. לא ניתן להקצות את משך הזמן הנדרש לטיפול, ולכן חלק מהפעולות מתבצע בצורה חלקית. נוצרת 'סלקציה' לגבי פעולות שלא מבצעים או קבוצות גיל שאינן מקבלות את השירות".

ד"ר יצחק קדמן, מנכ"ל המועצה לשלום הילד, התייחס למצב החמור: "המצב שנוצר הוא פגיעה חמורה בזכויות הבסיסיות של הילדים. אין ספק בחשיבות העצומה של השירות לילדים, למשפחות ולחברה כולה, ובשל ההשלכות הקשות של פגיעה אפשרית בשירות זה".

משרד הבריאות אישר את הידיעה והוסיף: "אכן יש מחסור גדול בתקנים של אחיות בשירות טיפות חלב. ראש שירותי בריאות הציבור העביר מידע למנכ"ל לפי בקשתו. מדובר ב?91 תקני אחיות שמעוכבים על ידי החלטה של משרד האוצר. משרד הבריאות יפעל בכל דרך כדי לממש את זכותו לתקנים אלה".

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "במסגרת תקציב המדינה נוספו למשרד הבריאות 140 תקני כוח אדם שאותם הוא רשאי להקצות לפי שיקול דעתו וצרכיו המקצועיים ובכלל זה אחיות בריאות הציבור".

חזרה לדף ראשי | לניוזלטר מתאריך: